“Умисне заподіяння смерті”: про що підозра Мангеру, схема замовлення вбивства Гандзюк

 

Адвокат Масі Найєм, який захищав Катерину Гандзюк, виклав короткий варіант тексту підозри голові Херсонської облради Владиславу Мангеру, врученої йому 11 лютого, щодо організації вбивства Гандзюк.

“Просто текст, без оцінки того, що в ньому”, – зауважив юрист.

“Мотив – особиста неприязнь, яка виникла через активну громадську діяльність Каті з питань протидії незаконним вирубкам лісів під прикриттям штучних підпалів та іншої незаконної діяльності, спрямованої на одержання злочинних прибутків, що контролюються та координуються представниками кримінального середовища Херсонської області.

Через це у Мангера виник план вбивства. З ним він звернувся до Левіна та Павловського та запропонував їм за грошову винагороду знайти виконавців та організувати вбивство.

Для цього Мангер дав Левіну та Павловському грошові кошти для фінансування придбання знарядь вчинення злочинів, засобів зв’язку в межах закритої групи контактів, також було визначено осіб, яких вони планують залучити безпосередньо до виконання нападу.

Крім того, він узгодив з ними суму винагороди за вчинення цього злочину, частину з яких вони планували передати безпосереднім організаторам та виконавцям – не менше 5600 доларів США, а іншу частину Левін та Павловський мали розділити між собою.

Останні за погодженням з Мангером залучили Торбіна, який пізніше на виконання плану Мангера залучив інших фігурантів -Горбунова, Васяновича, Вишневського, Грабчука.

Після доведення до їх відому плану Мангера Торбін розподілив між ними функції, отримав відомості щодо місця проживання, роботи, маршрутів пересування та інші дані про особу потерпілої, передав попередньо отримані від Левіна та Павловського кошти у сумі 10 тисяч гривень, надані Мангером, для придбання засобів для зв’язку у межах закритої групи абонентів, а також сірчаної кислоти, попередньо вивчивши наслідки її застосування проти здоров’я ти життя людини. Зазначені особи усвідомлювали небезпечні наслідки її застосування у вигляді смерті людини.

Тоді Торбін, за попередньою змовою з Левіним та Павловським, та на виконання плану Мангера, встановивши хронометраж дня Каті та транспортний засіб, на якому вона пересувалася, місцем вчинення злочину обрав прибудинкову територію біля будинку, де вона проживала.

31 липня Торбін, Грабчук, Горбунов, Васянович та Вишневський за попередньою змовою з Левіним та Павловським на виконання плану Мангера скоїли напад.

Не пізніше 4 серпня Павловський передав гроші Торбіну в сумі не менш ніж 4 тисяч доларів США.

Пізніше 4 серпня Торбін на виконання вказівки Левіна та Павлоського прибув з місцем проживання Грабчука, Горбунова, Васяновича, Вишневського в місті Олешки, де особисто передав по 500 доларів США всім, окрім Горбунова, який отримав свою частку 5 серпня від Васяновича.

Решту суми Торбін використав на власний розсуд.

Після затримання Горбунова 17 серпня Васянович приїхав у Херсон для зустрічі з Торбіним. Вони разом ввечері поїхали до Павловського. Павловський з відома Левіна на виконання плану, погодженого з Мангером, передав Торбіну грошові кошти як винагороду за вчинення нападу та для переховування від правоохоронних органів, з яких 1600 доларів Торбін передав Васяновичу.

Таким чином, так Мангер організував вчинення вбивства, тобто умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині, вчинене з особливою жорстокістю, з корисливих мотивів, на замовлення, за попередньою змовою групи осіб”, – переказав Найєм текст підозри, яку підписав заступник генпрокурора Юрій Столярчук.

“Але два слова від себе. На мою думку, вбивство Катерини Гандзюк зробили елементом гри. Не дуже красивої, не дуже розумної і дуже не професійної, якщо давати оцінку зайвим словам генерального прокурора. Але й головні особи, які керували Херсоном – грали по цих правилах. Отримали те, що породили.
Єдине сподівання, що й інші особи, які можуть бути причетні до замовлення вбивства, не уникнуть підозр і подальшої відповідальності.
Це все буде записано в історії новітньої України, за яку померла Катя”, – прокоментував Масі Найєм.

Тим часом свій коментар до офіційної схеми замовлення вбивства Каті Гандзюк виклала журналістка Мар’яна П’єцух, яка однією з перших виявила недоліки в розслідуванні справи правоохоронцями.

“Мангер (голова облради від “Батьківщини”) замовив вбивство кримінальному авторитету Москалу (він же Левін – “Н”) (наступний на картинці), якому за тиждень до замаху подарував базу відпочинку біля моря. Москал був помічником депутата облралди від Радикальної партії Ставицького (який згодом вийшов з партії).

Далі Москал передає завдання помічнику нардепа від БПП Паламарчука – Павловському. Павловський доручає справу орденоносному учаснику АТО Торбіну, якому допомагав фінансово в його діяльності як громадського діяча – ветерана АТО. Цей вже підключає своїх хлопців, з якими разом воював в УДА.

Зліва ще заклеєний елемент з обличчями чиновників, які могли сприяти у виконанні злочину, але поки остаточна вина їх не доведена.

У верхньому правому куті – другий помічник Паламарчука – Одінцов. Він був присутній разом із Павловським і Москалем в будинку Павловського, куди перед втечею приїхав Васянович і Торбін”, – пояснила П’єцух.

“Зараз почнеться кампанія “Юля кришує вбивць”. Але не забуваймо, чиїм помічником був Павловський. І те, що зам голови ОДА Рищук є членом БПП, і хоча доказів по причетності [Рищука] до організації вбивства Гандзюк немає в Луценка, але є докази його причетності до розкрадання лісу. А саме публічна критика чиновників [Катериною] Гандзюк щодо розкраданні лісу, за версією слідства, і стала причиною замовлення вбивства”, – додала журналістка.

Читайте також:
Шевченківський суд призначив розгляд запобіжного для Мангера. Він обіцяє не тікати

31 липня громадську діячку, радника мера Херсона, друга й автора “Новинарні” Катерину Гандзюк облили сірчаною кислотою біля будинку в Херсоні.
Після майже трьох місяців боротьби за життя вона померла в Києві 4 листопада.

У Каті були хімічні опіки ІІІ-ІІ ступеня майже 40% тіла – рук, тулуба, шиї, частини обличчя й правого ока, волосяного покриву голови. Зловмисник вилив на жінку близько літра сірчаної кислоти.

Херсонські правоохоронці спершу кваліфікували злочин лише як “хуліганство”, згодом перекваліфікували на тяжкі тілесні ушкодження з метою залякування. А після того, як 1 серпня праві активісти влаштували пікети ГУ Нацполіції і прокуратури Херсонщини з піротехнікою, напад ще раз перекваліфікували – як замах на вбивство.

Серед версій у розробці поліцейського слідства: службова діяльність потерпілої, активна громадянська позиція і побутовий конфлікт.

Сама Гандзюк не довіряла слідству ГУ НП Херсонщини, яке, на думку Катерини, може бути причетне до організації нападу.
Катерина опонувала як проросійським силам, сепаратистам на півдні України, так і багатьом представникам влади, зокрема МВС і поліції.

Надвечір 1 серпня Катерину Гандзюк перевезли літаком санавіації ДСНС до Києва в опіковий центр, там підтвердили її “стабільно важкий стан”. Дівчині надали державну охорону.

3 серпня їй зробили першу операцію на руці, 6 серпня – другу (на руці, шиї й грудях), надалі робили десятки операцій з пересадки шкіри . Катерина відчувала сильні болі.

Заяву з вимогою розслідувати замах на активістку зробило посольство США.

3 серпня генпрокурор Юрій Луценко провідав Гандзюк у лікарні і після розмови з нею вирішив передати розслідування від поліції в СБУ. Катерина висловила свої версії щодо можливої причетності правоохоронців і місцевих керівників до замаху.

Однак надалі слідство залишалося в херсонському ГУ Нацполіції – паралельно з провадженням центрального апарату СБУ, який припускає, що замах на Гандзюк замовили херсонські силовики.

Увечері 3 серпня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що поліція затримала підозрюваного в замаху на Гандзюк.

6 серпня цього чоловіка – херсонця Миколу Новикова з кримінальним минулим – суд арештував на два місяці.

Невдовзі журналісти знайшли людей, які підтвердили алібі Новикова (у час скоєння замаху на Гандзюк він відпочивав на морі і не міг встигнути приїхати до місця замаху на Катерину; в нього на руках і ногах не було слідів від кислоти).

7 серпня в поліції заявили про розшук по фото другого підозрюваного в нападі, який нібито купував сірчану кислоту. Його затримали й арештували на два місяці – це був Віктор Горбунов.

Голова НПУ Сергій Князєв 22 серпня заявив загалом про шістьох затриманих за підозрою в причетності до організації злочину.

Того ж дня стало відомо, що поліція закрила провадження щодо першого підозрюваного – Новикова, визнавши, що він до злочину не причетний.

Як з’ясувалося, п’ятеро затриманих і заарештованих у справі про напад на Гандзюк – Віктор Горбунов, Володимир Васянович, Сергій Торбін, Микита Грабчук, В’ячеслав Вишневський – херсонські добровольці Української добровольчої армії (УДА), ветерани АТО, з них двоє – орденоносці.

Читайте також:
Геращенко перепросив Новикова за “подонка”.
Та назвав “подонками і злочинцями” нових підозрюваних

За даними слідства, Горбунов під час допиту зізнався, що купував кислоту 26 липня на складі у Каховці й за це отримав винагороду від Торбіна – 300 доларів. Горбунов повідомив, що здійснити замах запропонував саме Торбін, 41-річний керівник херсонського загону УДА, колишній співробітник міліції (в підозрі вказано, що Торбін був звільнений з Суворовського РВ МВС Херсона “за зловживання службовим становищем”).

Вишневський розповів, що кожному з виконавців Торбін запропонував по 500 доларів. Поки Вишневський і Васянович чатували, Грабчук підбіг до жертви і облив її кислотою.
Журналісти на суді помітили на обличчі Грабчука рану, схожу на хімічний опік.

Наразі лише Торбін відмовляється визнавати провину й говорити про замовників злочину.

Як розповідав генпрокурор Луценко, Торбін “узяв тайм-аут”, але його допитає СБУ.

Васянович, Вишневський, а з 16 жовтня – і Горбунов за рішеннями суду та прокуратури вже відпущені з СІЗО під домашній арешт.

Під арештом залишаються Торбін і Грабчук.

Торбіна перевезли в Київ – у слідчий ізолятор СБУ.

Ультрас “Динамо” на матчі з “Шахтарем” підняли банери на підтримку
Каті Гандзюк. ФОТО

У перший день роботи нової сесії Верховної Ради у вересні під парламентом провели фаєр-шоу із питанням “Хто замовив Катю Гандзюк?”

27 вересня відбулася масова акція “Мовчання вбиває. Ніч на Банковій” – із вимогами результативного розслідування замахів та нападів на громадських активістів, яких від початку 2017 року вже понад 55. Багато з них мають ознаки замовних (як і напад на Гандзюк) – але жоден замовник не знайдений.

Напередодні  виступу своїх соратників Катя Гандзюк записала відеозвернення з лікарняного ліжка.

За годину до акції напад на Гандзюк уперше публічно прокоментував президент Петро Порошенко.

У день смерті Катерини поліція перекваліфікувала справу про замах на Гандзюк – на закінчений злочин – за пунктами 4, 6, 11 і 12 ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України (умисне вбивство, скоєне групою осіб, з корисливих мотивів, з особливою жорстокістю, на замовлення).

5 листопада Генпрокуратура заявила про передачу всього розслідування в СБУ, щоб там встановили замовників.

Друзі Катерини Гандзюк 5 листопада видали заяву, в якій сказано, що їм відомо про посередника між виконавцями і замовником убивства – це Ігор Павловський на прізвисько “Собака”, раніше судимий помічник нардепа від БПП Миколи Паламарчука, екс-генерала міліції та “смотрящого” за МВС у Херсонській області.

6 листопада президент Порошенко заявив: “Навряд чи хтось більше за президента зацікавлений в розкритті цього злочину”.

Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що в медіа “витекла частина слідства”, завдяки якому 12 людей (яких слідство розглядає як замовників) “отримали необхідну їм інформацію”.
Луценко подав заяву про відставку, але ВР її не підтримала.

Ігор Павловський визнав, що знав Торбіна і співпрацював із ним.

Активісти підпалили будинок Павловського в Херсоні та розмалювали паркан образливими гаслами.

Співробітники СБУ затримали його 10 листопада й перевезли до Києва, де суд обрав Павловському запобіжний захід – арешт до 3 грудня.

4 грудня стало відомо, що новий підозрюваний у вбивстві Гандзюк перебуває в Домінікані. Це раніше судимий Олексій Левін “Москал” (колишнє прізвище – Москаленко), близький до голови облради Владислава Мангера. СБУ оголосила його в розшук лише в січні.

Наприкінці грудня було заявлено, що слідство СБУ відпрацьовує нову версію вбивства активістки – у зв’язку з протидією Катею Гандзюк незаконній вирубці лісу на Херсонщині. Відбулися відповідні обшуки.

Щоразу слідство робило ривки у справі Гандзюк після виступів і тиску громадських активістів та ЗМІ.

28 січня на засіданні тимчасової слідчої комісії Верховної Ради батько, Віктор Гандзюк виступив зі зверненням, у якому назвав імена держчиновників і політиків, які, на його думку, можуть бути причетні до замовлення вбивства його доньки – громадської діячки Катерини Гандзюк, радниці мера Херсона.
Віктор Гандзюк стверджує, що кримінальник Олексій Левін (колишнє прізвище – Москаленко, прізвисько Москал), якого підозрюють у замовленні розправи над Катериною, пішов на це “з будівлі Херсонської ОДА”, співпрацюючи також із головою облради, керівником місцевої “Батьківщини” Владиславом Мангером.

“Я знаю тільки одне: коли підозрюваний в організації вбивства, кримінальний авторитет, який нещодавно вийшов із тюрми, співпрацює з головою Херсонської обласної ради, партійцем партії “Батьківщина” Владиславом Мангером, коли кримінальний авторитет тісно співпрацює з головою Херсонської ОДА, партійцем Блоку Петра Порошенка Андрієм Гордєєвим, коли кримінальний авторитет тісно співпрацює з заступником Гордєєва – Євгеном Рищуком, ці люди мають зникнути з політичного горизонту. Вони скомпроментовані назавжди”, – заявив Віктор Гандзюк.

“Я хочу, щоб кожен, хто знав Катю, кожен, хто чув про Катю, кожен, хто співчував їй, кожен, хто любив її та підтримував її боротьбу, зрозумів, що для мене, батька Катерини, вже немає різниці між замовниками та тими, хто їх весь цей час покривав”, – наголосив батько Гандзюк.

Після виступу Віктора Гандзюка учасники групи “Хто замовив Катю Гандзюк?” активізували публічні акції проти Мангера, Гордєєва і Рищука на заходах політичних сил, до яких вони входять – як Блоку Порошенка, так і “Батьківщини”.

Зокрема 9 лютого відбулися ексцеси з поліцією на мітингу Юлії Тимошенко в Києві.

Владислав Мангер раніше був помічником народного депутата від Партії регіонів Олексія Журавка, який зараз переховується в “ДНР” чи РФ. Сама Катя Гандзюк пов’язувала його з росіянами та криміналітетом.
Про діяльність Мангера і його кримінальне минуле близький друг Гандзюк Сергій Нікітенко зняв фільм. Після виходу фільму Нікітенка побили невідомі.

7 лютого було оприлюднено розслідування програми “Схеми”, в якому сказано, що за тиждень до нападу на  Катерину Гандзюк юрист Владислава Мангера здав в оренду майже за безцінь підозрюваному в організації вбивства Олексію “Москалу” Левіну базу відпочинку Oasis Beach у Лазурному, на узбережжі Чорного моря.

11 лютого Владиславу Мангеру оголосили підозру в організації вбивства Гандзюк.

Цього ж дня також стало відомо, що від посади заступника голови ОДА тимчасово відсторонений Євген Рищук.

Читайте також:
Справа Гандзюк як подразник виборчої кампанії: затримання, побиття, вибачення та інше “***дство”

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна