Голові Херсонської облради Мангеру оголосили підозру у справі Гандзюк. Його мають арештувати

доповнено

Голові Херсонської обласної ради Владиславу Мангеру (ВО “Батьківщина”) оголосили підозру з організації вбивства громадської діячки Катерини Гандзюк.

Про це 11 лютого повідомив генеральний прокурор Юрій Луценко.

Він оприлюднив відповідний документ на своїй сторінці у “Фейсбуці”.

Зазначається, що підозру вручив заступник генпрокурора Юрій Столярчук.

Мангеру інкримінують вчинення злочинів за ч.3 ст. 27 (види співучасників – організатор злочину), п.4 п.6 п.11, п.12 ч.2 ст. 115 (умисне вбивство) Кримінального кодексу України.

“На початку липня 2018 року Мангер, керуючись особистою неприязню, що виникла у зв’язку з активною громадською діяльністю Гандзюк з питань протидії незаконним вирубкам лісів під прикриттям штучних підпалів та іншої незаконної діяльності, спрямованої на одержання злочинних прибутків, що контролюються та координуються представниками кримінального середовища Херсонської області…” – йдеться в тексті підозри.

“Всі, на кого є докази, будуть відповідати”, – додав Луценко в коментарях.

Прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган уточнила, що для вручення підозри в Херсон виїжджаала група процесуальних керівників ГПУ та слідчих СБУ.
“Підозра вручена за місцем проживання Мангера, проводяться слідчі дії, обшуки”, – розповіла Сарган.

За її словами, щодо Мангера вживатимуться заходи для доставки до Печерського райсуду Києва для обрання йому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Громадський активіст, друг Каті Гандзюк Роман Сініцин зазначив у соцмережі, що у Мангера тривають обшуки. “Де сам Мангер поки не відомо”, – додав він.

Адвокат Масі Найєм, який захищав Гандзюк за життя, припустив, що в Києві Мангеру оберуть запобіжний захід – арешт.

“…Враховуючи тяжкість злочину, в якому підозрюється Мангер (злочин карається позбавленням волі на строк від 10 до 15 років або довічним позбавленням волі з конфіскацією майна), логічним є обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою”, – написав адвокат у “Фейсбуці”.

За його словами, для судового рішення про обмеження волі прокурор повинен довести суду, що менш м’який запобіжний захід (як-то домашній арешт) не зможе запобігти спробам підозрюваного:

  • переховуватися від слідства, суду;
  • вчинити знищення, спотворення будь-який речей, які мають значення для розслідування;
  • впливати на учасників кримінального провадження;
  • вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

“Для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу підозрюваний має прибути до Києва – клопотання розглядається за місцезнаходженням органу досудового розслідування. Варіантів два: йому вручають повістку про виклик до суду і він приїжджає сам; суд здійснює привід. Наскільки нам відомо, повістку не вручали”, – зауважив Масі Найєм.

За його словами, для забезпечення приводу прокурор, слідчий за погодженням з прокурором мали б разом із подачею до суду клопотання про обрання запобіжного заходу подати клопотання про дозвіл на затримання з метою приводу.

“Щодо застави. У даному кримінальному провадженні слідчий суддя при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою має право не визначати розмір застави. Однак КПК при цьому не передбачає заборони для слідчого судді на визначення застави.
Скоріше за все, Мангеру оберуть запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Водночас сподіваємося, що заставу не призначать”, – додав Найєм.

ДОПОВНЕНО. Генеральний прокурор Луценко також заявляє, що підозра Мангеру ґрунтується на показаннях свідків і в таких злочинах не може бути якоїсь політичної складової.

“Слідство тривало досить довго саме тому, що я не сумнівався у спробах політичного захисту причетних до цієї справи, – сказав Луценко журналістам. – Я чудово розумію, що наразі відбувається виборча кампанія, і в підозрюваного, наприклад у Мангера, або у Павловського може з’явитися спокуса захищатися політично. Я не можу заборонити їм цього”.

Водночас генпрокурор запевнив, що в таких тяжких злочинах, як убивство, “не буває проблем із партійністю”.

“Убивця не має партійності, співучасники особливо тяжких злочинів не повинні використовуватися в політичній боротьбі”, – додав Луценко, якого цитує “Інтерфакс-Україна”.

“Щодо Мангера в нас є показання безпосередніх свідків, які дають викривальні показання щодо його ролі як замовника”, – наголосив очільник ГПУ.

“Слідство оголошуватиме підозру всім особам, незалежно від їхніх посад, партійної приналежності та інших ознак тільки в тому разі, якщо буде зібрано достатньо доказів”, – зазначив він.

У свою чергу сам Владислав Мангер в ефірі телеканалу “112 Україна” 11 січня заявив, що не тікатиме з країни через підозру в організації вбивства Гандзюк.

“Я з Катериною взагалі не був знайомий, і ніяких зв’язків з нею не було. Ті “зв’язки”, які сьогодні малюються у пресі деякими політичними силами, комусь таки потрібні. Я зараз в очі глядачам і всім людям можу сказати, що цієї людини я не знав, з нею не спілкувався, і ми взагалі ні з приводу роботи, ні з приводу політики з нею не перетиналися”, – сказав голова Херсонської облради, обраний від ВО “Батьківщина”.

Він також заявив про готовність відповідати на всі запитання слідчих.

“Я відкритий до слідства, не планую нікуди їхати чи тікати”, – сказав Мангер.

Шевченківський райсуд Києва призначив розгляд клопотання про запобіжний захід для Владислава Мангера на 12 лютого (о 12:00).

Читайте також:
Луценко знає, хто замовив Гандзюк. Із Шереметом і Гонгадзе важче

31 липня громадську діячку, радника мера Херсона, друга й автора “Новинарні” Катерину Гандзюк облили сірчаною кислотою біля будинку в Херсоні.
Після майже трьох місяців боротьби за життя вона померла в Києві 4 листопада.

У Каті були хімічні опіки ІІІ-ІІ ступеня майже 40% тіла – рук, тулуба, шиї, частини обличчя й правого ока, волосяного покриву голови. Зловмисник вилив на жінку близько літра сірчаної кислоти.

Херсонські правоохоронці спершу кваліфікували злочин лише як “хуліганство”, згодом перекваліфікували на тяжкі тілесні ушкодження з метою залякування. А після того, як 1 серпня праві активісти влаштували пікети ГУ Нацполіції і прокуратури Херсонщини з піротехнікою, напад ще раз перекваліфікували – як замах на вбивство.

Серед версій у розробці поліцейського слідства: службова діяльність потерпілої, активна громадянська позиція і побутовий конфлікт.

Сама Гандзюк не довіряла слідству ГУ НП Херсонщини, яке, на думку Катерини, може бути причетне до організації нападу.
Катерина опонувала як проросійським силам, сепаратистам на півдні України, так і багатьом представникам влади, зокрема МВС і поліції.

Надвечір 1 серпня Катерину Гандзюк перевезли літаком санавіації ДСНС до Києва в опіковий центр, там підтвердили її “стабільно важкий стан”. Дівчині надали державну охорону.

3 серпня їй зробили першу операцію на руці, 6 серпня – другу (на руці, шиї й грудях), надалі робили десятки операцій з пересадки шкіри . Катерина відчувала сильні болі.

Заяву з вимогою розслідувати замах на активістку зробило посольство США.

3 серпня генпрокурор Юрій Луценко провідав Гандзюк у лікарні і після розмови з нею вирішив передати розслідування від поліції в СБУ. Катерина висловила свої версії щодо можливої причетності правоохоронців і місцевих керівників до замаху.

Однак надалі слідство залишалося в херсонському ГУ Нацполіції – паралельно з провадженням центрального апарату СБУ, який припускає, що замах на Гандзюк замовили херсонські силовики.

Увечері 3 серпня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що поліція затримала підозрюваного в замаху на Гандзюк.

6 серпня цього чоловіка – херсонця Миколу Новикова з кримінальним минулим – суд арештував на два місяці.

Невдовзі журналісти знайшли людей, які підтвердили алібі Новикова (у час скоєння замаху на Гандзюк він відпочивав на морі і не міг встигнути приїхати до місця замаху на Катерину; в нього на руках і ногах не було слідів від кислоти).

7 серпня в поліції заявили про розшук по фото другого підозрюваного в нападі, який нібито купував сірчану кислоту. Його затримали й арештували на два місяці – це був Віктор Горбунов.

Голова НПУ Сергій Князєв 22 серпня заявив загалом про шістьох затриманих за підозрою в причетності до організації злочину.

Того ж дня стало відомо, що поліція закрила провадження щодо першого підозрюваного – Новикова, визнавши, що він до злочину не причетний.

Як з’ясувалося, п’ятеро затриманих і заарештованих у справі про напад на Гандзюк – Віктор Горбунов, Володимир Васянович, Сергій Торбін, Микита Грабчук, В’ячеслав Вишневський – херсонські добровольці Української добровольчої армії (УДА), ветерани АТО, з них двоє – орденоносці.

Читайте також:
Геращенко перепросив Новикова за “подонка”.
Та назвав “подонками і злочинцями” нових підозрюваних

За даними слідства, Горбунов під час допиту зізнався, що купував кислоту 26 липня на складі у Каховці й за це отримав винагороду від Торбіна – 300 доларів. Горбунов повідомив, що здійснити замах запропонував саме Торбін, 41-річний керівник херсонського загону УДА, колишній співробітник міліції (в підозрі вказано, що Торбін був звільнений з Суворовського РВ МВС Херсона “за зловживання службовим становищем”).

Вишневський розповів, що кожному з виконавців Торбін запропонував по 500 доларів. Поки Вишневський і Васянович чатували, Грабчук підбіг до жертви і облив її кислотою.
Журналісти на суді помітили на обличчі Грабчука рану, схожу на хімічний опік.

Наразі лише Торбін відмовляється визнавати провину й говорити про замовників злочину.

Як розповідав генпрокурор Луценко, Торбін “узяв тайм-аут”, але його допитає СБУ.

Васянович, Вишневський, а з 16 жовтня – і Горбунов за рішеннями суду та прокуратури вже відпущені з СІЗО під домашній арешт.

Під арештом залишаються Торбін і Грабчук.

Торбіна перевезли в Київ – у слідчий ізолятор СБУ.

Ультрас “Динамо” на матчі з “Шахтарем” підняли банери на підтримку
Каті Гандзюк. ФОТО

У перший день роботи нової сесії Верховної Ради у вересні під парламентом провели фаєр-шоу із питанням “Хто замовив Катю Гандзюк?”

27 вересня відбулася масова акція “Мовчання вбиває. Ніч на Банковій” – із вимогами результативного розслідування замахів та нападів на громадських активістів, яких від початку 2017 року вже понад 55. Багато з них мають ознаки замовних (як і напад на Гандзюк) – але жоден замовник не знайдений.

Напередодні  виступу своїх соратників Катя Гандзюк записала відеозвернення з лікарняного ліжка.

За годину до акції напад на Гандзюк уперше публічно прокоментував президент Петро Порошенко.

У день смерті Катерини поліція перекваліфікувала справу про замах на Гандзюк – на закінчений злочин – за пунктами 4, 6, 11 і 12 ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України (умисне вбивство, скоєне групою осіб, з корисливих мотивів, з особливою жорстокістю, на замовлення).

5 листопада Генпрокуратура заявила про передачу всього розслідування в СБУ, щоб там встановили замовників.

Друзі Катерини Гандзюк 5 листопада видали заяву, в якій сказано, що їм відомо про посередника між виконавцями і замовником убивства – це Ігор Павловський на прізвисько “Собака”, раніше судимий помічник нардепа від БПП Миколи Паламарчука, екс-генерала міліції та “смотрящого” за МВС у Херсонській області.

6 листопада президент Порошенко заявив: “Навряд чи хтось більше за президента зацікавлений в розкритті цього злочину”.

Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що в медіа “витекла частина слідства”, завдяки якому 12 людей (яких слідство розглядає як замовників) “отримали необхідну їм інформацію”.
Луценко подав заяву про відставку, але ВР її не підтримала.

Ігор Павловський визнав, що знав Торбіна і співпрацював із ним.

Активісти підпалили будинок Павловського в Херсоні та розмалювали паркан образливими гаслами.

Співробітники СБУ затримали його 10 листопада й перевезли до Києва, де суд обрав Павловському запобіжний захід – арешт до 3 грудня.

4 грудня стало відомо, що новий підозрюваний у вбивстві Гандзюк перебуває в Домінікані. Це раніше судимий Олексій Левін “Москал” (колишнє прізвище – Москаленко). СБУ оголосила його в розшук лише в січні.

Наприкінці грудня було заявлено, що слідство СБУ відпрацьовує нову версію вбивства активістки – у зв’язку з протидією Катею Гандзюк незаконній вирубці лісу на Херсонщині. Відбулися відповідні обшуки.

Щоразу слідство робило ривки у справі Гандзюк після виступів і тиску громадських активістів та ЗМІ.

28 січня на засіданні тимчасової слідчої комісії Верховної Ради батько, Віктор Гандзюк виступив зі зверненням, у якому назвав імена держчиновників і політиків, які, на його думку, можуть бути причетні до замовлення вбивства його доньки – громадської діячки Катерини Гандзюк, радниці мера Херсона.
Віктор Гандзюк стверджує, що кримінальник Олексій Левін (колишнє прізвище – Москаленко, прізвисько Москал), якого підозрюють у замовленні розправи над Катериною, пішов на це “з будівлі Херсонської ОДА”, співпрацюючи також із головою облради, керівником місцевої “Батьківщини” Владиславом Мангером.

“Я знаю тільки одне: коли підозрюваний в організації вбивства, кримінальний авторитет, який нещодавно вийшов із тюрми, співпрацює з головою Херсонської обласної ради, партійцем партії “Батьківщина” Владиславом Мангером, коли кримінальний авторитет тісно співпрацює з головою Херсонської ОДА, партійцем Блоку Петра Порошенка Андрієм Гордєєвим, коли кримінальний авторитет тісно співпрацює з заступником Гордєєва – Євгеном Рищуком, ці люди мають зникнути з політичного горизонту. Вони скомпроментовані назавжди”, – заявив Віктор Гандзюк.

“Я хочу, щоб кожен, хто знав Катю, кожен, хто чув про Катю, кожен, хто співчував їй, кожен, хто любив її та підтримував її боротьбу, зрозумів, що для мене, батька Катерини, вже немає різниці між замовниками та тими, хто їх весь цей час покривав”, – наголосив батько Гандзюк.

Після виступу Віктора Гандзюка учасники групи “Хто замовив Катю Гандзюк?” активізували публічні акції проти Мангера, Гордєєва і Рищука на заходах політичних сил, до яких вони входять – як Блоку Порошенка, так і “Батьківщини”.

Зокрема 9 лютого відбулися ексцеси з поліцією на мітингу Юлії Тимошенко в Києві.

Хто такий Мангер

Сама Катя Гандзюк пов’язувала Владислава Мангера з росіянами та криміналітетом.
Про діяльність Мангера і його кримінальне минуле близький друг Гандзюк Сергій Нікітенко зняв фільм. Після виходу фільму Нікітенка побили невідомі.

У червні 2007-го – вересні 2010 років Мангер очолював Державну податкову інспекцію у Херсоні. У цей же час був президентом Херсонської обласної організації федерації боксу. Підтримував Януковича, був членом Партії регіонів та помічником народного депутата від Партії регіонів Олексія Журавка, який зараз переховується в “ДНР” чи РФ.

У 2012 році Мангер також став віце-президентом федерації боксу України.

Через рік, у листопаді 2013 року, його призначили начальником Державної інспекції сільського господарства в Одеській області.

Того ж року він перейшов до ВО “Батьківщина” та оголив її херсонський обком.

У 2015 році він став депутатом Херсонської обласної ради від партії Тимошенко, а з 27 вересня 2016 року – очолив облраду.

7 лютого було оприлюднено розслідування програми “Схеми”, в якому сказано, що за тиждень до нападу на  Катерину Гандзюк юрист Владислава Мангера здав в оренду майже за безцінь підозрюваному в організації вбивства Олексію “Москалу” Левіну базу відпочинку Oasis Beach у Лазурному, на узбережжі Чорного моря.

Читайте також:
Справа Гандзюк як подразник виборчої кампанії: затримання, побиття, вибачення та інше “***дство”

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна