Катерина Гандзюк звикла до постійного поліцейського стеження, тому не зауважила вбивць

 

За громадською діячкою з Херсона Катериною Гандзюк майже постійно вівся поліцейський нагляд і стеження, так, що вона звикла до цього і не звернула належну увагу на виконавців замаху на неї, який призвів до смерті.
Про це пише подруга вбитої Катерина Мола в статті на сервісі “Телеграф”.

“За нею слідкували постійно. Після публічного конфлікту з Артемом Антощуком – начальником Управління захисту економіки в Херсонській області (Катя звинуватила його в корупції й здирництві) за нею слідкували кожної хвилини. Вона не могла піти в кафе на пляж, або в перукарню так, щоб не бачити поблизу людину, яка знімає її на телефон. Саме через це постійне переслідування вона не помітила того, що за нею слідкують не просто «мусора» заради контролю, а вже справжні вбивці”, – пише Мола.

“Вона пригадала потім, що бачила виконавців (добровольців з УДА – “Н”) і до нападу, тобто вони не були такими вже професіоналами у справах замовних вбивств, і якби не звичка до постійного переслідування, Катя, безумовно, могла б надати зустрічам своїх майбутніх вбивць більшого значення і вжити необхідних заходів безпеки”, – зазначає подруга.

“В один із літніх вечорів я поспішала додому, під під’їздом на мене чекала Катерина. Вона приїхала в Київ у справах, і, як це нерідко бувало, зупинилася у нас вдома. Перед входом у двір стовбичив молодик із напруженим обличчям. Замість вітання Каті я показала в його бік:
– Це за тобою “тіхарь”?
– Чого відразу за мною? Може, тобі вже власного виділили!
Ми сміялись над безглуздою і тупою машиною МВС, але зрештою, вона доклала неабияких зусиль для того, щоб забрати в Каті життя.
Коли ми говорили з нею про це, вже після нападу, в лікарні, вона сказала, що навіть якщо в МВС прямо не причетні до нападу, вони все одно винні в тому, що він став можливим”, – ідеться в статті.

Мола перелічує людей, із якими Катерина Гандзюк конфліктувала через викриття їх корупції та інших злочинів та які, відповідно, можуть бути фігурантами версій щодо замовників замаху: обласна поліція – “мусорська хунта”; Ілля Кива (“не маючи жодної офіційної посади, приїздить в Херсон і роздає накази поліцейським, які буквально тремтять при його появі”); Артем Антощук із ДЗЕ; корумпований голова облради Владислав Мангер – лідер обласної “Батьківщини”, який раніше був помічником нардепа-“регіонала” – втікача до РФ Журавка; голова ОДА Андрій Гордєєв; голова регіонального управління “Укртрансбезпеки” Ігор Пастух із “Народного фронту”, якого Катя змусила піти з посади першого заступника мера Херсона; проросійські сили Херсонщини, які зокрема представляє Кирило Стремоусов – тепер голова обкому Соцпартії Іллі Киви та ін.

Мола розповідає, як силовики намагалися корумпувати Гандзюк, якабула радником мера та керівником апарату міськради, затягнути її в “систему”, але не змогли цього зробити.

“На всі спроби втягнути її в якісь вигідні схеми Катя сміялася. І навіть не тому, що була такою прекраснодушною. Вона пояснювала колегам: «Може, для вас посада начальника управління в Херсоні – це і є пік кар’єри, але в мене більші плани. Я хочу бути справжнім великим політиком, і не збираюся гнити тут разом із вами під мусорським чоботом. А для великої кар’єри мені потрібна чиста репутація»”, – ідеться в статті.

Читайте також:
“Менти-ссавці”. Тиск на Катю Гандзюк у Херсоні
як прояв всеукраїнської вертикалі заносу бабла в поліції

Журналістка нагадує, що афілійований із місцевими силовиками Стремоусов був і залишається прибічником “русского мира”, одним із тих, хто намагався будувати “Новоросію” на теренах південно-східних регіонів України, представником Віктора Медведчука в регіоні.

“Зрештою, саме він нещодавно намагався відбити у конвою СБУ затриманого в Херсоні кримського депутата “Єдиної Росії”. Цей випадок, хоча і задокументований на відео, досі не розслідується національною поліцією. Напевно тому, що чіпати сепаратиста під дахом аваковського Киви місцева поліція не має права”, – ідеться в дописі.

“Катерина часто говорила і писала про те, що МВС в Херсоні тісно співпрацює з окупантами”, – наголошує Мола.

За її словами, із росіянами Гандзюк пов’язувала і фігуру голови обласної ради в Херсоні – Владислава Мангера, про діяльність якого і кримінальне минуле найближчий друг Каті Сергій Нікітенко зняв цілий фільм. А невдовзі після того, як це відео було оприлюднено, стався напад на Нікітенка – його побили невідомі.

“Напад, звісно, не розслідується й досі”, – пише Мола.

Вона стверджує, що літр кислоти, який вилили на Катю – це справді була спроба вбивства, а не намір “просто залякати”.

“Літр концентрованої сірчаної кислоти – це навіть не куля. Це значно гірше, значно серйозніше, значно летальніше. Якщо б в Каті не було підтримки від київських лікарів, які дуже швидко втрутилися в справу, то Гандзюк би померла в лікарні в день нападу. Літр сірчаної кислоти – це гарантована смерть в ході 24 годин від відмови внутрішніх органів.
Це факт. В Херсоні вона мала померти в муках. Але в Каті виявилось друзів більше, ніж думали нападники. І до всього цього вона виявилась дуже сильною особисто. Неймовірно сильною, з шаленою волею до життя”, – пише Катерина Мола.

“Катя зуміла протриматися ще три місяці, і майже видряпалася, майже втекла від смерті. Але тільки майже. Вона завжди говорила мені, що часто почувається так, ніби випила “фелікс феліцис” – це таке зілля, що привертає удачу з книги про Гаррі Поттера. Навколо неї самі собою постійно ставалися дивні речі, неймовірні співпадіння, фантастичні люди, які рятували її, чудові люди, яких рятувала вона. Її життя було схоже на кіно, і я не можу повірити в те, що це кіно скінчилося. Не можу повірити в те, що скінчилася її удача. А може, їй і тут поталанило, і те що чекає на нас, значно гірше?” – пише Мола.

За її словами, Катерина Гандзюк чекала нападу на себе, говорила: “Після Стерненка і Нікітенка я буду наступною”.

“Але навіть вона не була готова до того, що це відбудеться так скоро.

Напад стався через два дні після того, як ми з Катериною та Стерненком обговорювали ці речі”, – зазначає подруга.

“Ми всі відчували, що насувається щось жахливе, і при цьому залишалися дуже легковажними. Ми фіксували напади на активістів, які відбувалися все частіше, і кожного разу вони були все більш жорстокими, так, ніби вбивці п’яніли від безкарності.
Як тут не сп’яніти, не втратити відчуття реальності: напад на Стерненка – в результаті нападник отримує державну охорону і виправдовується в місцевих ЗМІ, в справі Миколи Бичка співробітники МВС загубили речові докази і розслідують справу як самогубство, напад на Нікітенка – і слідство 34 дні намагається з’ясувати, чи він журналіст, а більше нічого не намагається з’ясувати.
Очевидно, таке бажання протидіяти злочинності дехто сприймає як запрошення до зброї. І, можливо, місцеві князьки, які хочуть безкарно розкрадати ліс, пісок, бурштин, газ, вугілля, – та що завгодно з того, що належить нам усім, цілком правильно інтерпретують сигнали від МВС”, – зазначає Мола.

“Сигналів від АП, тим часом, немає зовсім. Скоро вибори, а це означає, що президент не хоче сваритися з феодалами на місцях, які вміють забезпечувати потрібний результат”, – констатує авторка.

“Вони забезпечують його вже більш ніж два десятки років, справжні профі. Є тільки невеличкі проблеми в цьому забезпеченні: вбивства найкращих з нас“, – наголошує Мола, закликаючи дати відповідь на запитання: хто замовив Катю Гандзюк?

Читайте також:
Сльози, лють, вогонь. Херсон і Україна попрощалися
з убитою Катериною Гандзюк. ФОТО, ВІДЕО

Замовники вбивства Гандзюк уникнуть покарання,
якщо поліція передасть справу в суд у нинішньому вигляді, — адвокат

Як повідомляла “Новинарня“, 31 липня громадську діячку, радника мера Херсона, друга й автора “Новинарні” Катерину Гандзюк облили сірчаною кислотою біля будинку в Херсоні.
Після майже трьох місяців боротьби за життя вона померла в Києві 4 листопада.

У Каті були хімічні опіки ІІІ-ІІ ступеня майже 40% тіла – рук, тулуба, шиї, частини обличчя й правого ока, волосяного покриву голови. Зловмисник вилив на жінку близько літра сірчаної кислоти.

Херсонські правоохоронці спершу кваліфікували злочин лише як “хуліганство”, згодом перекваліфікували на тяжкі тілесні ушкодження з метою залякування. А після того, як 1 серпня праві активісти влаштували пікети ГУ Нацполіції і прокуратури Херсонщини з піротехнікою, напад ще раз перекваліфікували – як замах на вбивство.

Серед версій у розробці поліцейського слідства: службова діяльність потерпілої, активна громадянська позиція і побутовий конфлікт.

Сама Гандзюк не довіряла слідству ГУ НП Херсонщини, яке, на думку Катерини, може бути причетне до організації нападу.
Катерина опонувала як проросійським силам, сепаратистам на півдні України, так і багатьом представникам влади, зокрема МВС і поліції.

Надвечір 1 серпня Катерину Гандзюк перевезли літаком санавіації ДСНС до Києва в опіковий центр, там підтвердили її “стабільно важкий стан”. Дівчині надали державну охорону.

3 серпня їй зробили першу операцію на руці, 6 серпня – другу (на руці, шиї й грудях), надалі робили десятки операцій з пересадки шкіри . Катерина відчувала сильні болі.

Заяву з вимогою розслідувати замах на активістку зробило посольство США.

3 серпня генпрокурор Юрій Луценко провідав Гандзюк у лікарні і після розмови з нею вирішив передати розслідування від поліції в СБУ. Катерина висловила свої версії щодо можливої причетності правоохоронців і місцевих керівників до замаху.

Однак надалі слідство залишалося в херсонському ГУ Нацполіції – паралельно з провадженням центрального апарату СБУ, який припускає, що замах на Гандзюк замовили херсонські силовики.

Увечері 3 серпня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що поліція затримала підозрюваного в замаху на Гандзюк.
6 серпня цього чоловіка – херсонця Миколу Новикова з кримінальним минулим – суд арештував на два місяці.

Невдовзі журналісти знайшли людей, які підтвердили алібі Новикова (у час скоєння замаху на Гандзюк він відпочивав на морі і не міг встигнути приїхати до місця замаху на Катерину; в нього на руках і ногах не було слідів від кислоти).

7 серпня в поліції заявили про розшук по фото другого підозрюваного в нападі, який нібито купував сірчану кислоту. Його затримали й арештували на два місяці – це був Віктор Горбунов.

Голова НПУ Сергій Князєв 22 серпня заявив загалом про шістьох затриманих за підозрою в причетності до організації злочину.

Того ж дня стало відомо, що поліція закрила провадження щодо першого підозрюваного – Новикова, визнавши, що він до злочину не причетний.

Як з’ясувалося, п’ятеро затриманих і заарештованих у справі про напад на Гандзюк – Віктор Горбунов, Володимир Васянович, Сергій Торбін, Микита Грабчук, В’ячеслав Вишневський – херсонські добровольці Української добровольчої армії (УДА), ветерани АТО, з них двоє – орденоносці.

Читайте також:
Геращенко перепросив Новикова за “подонка”.
Та назвав “подонками і злочинцями” нових підозрюваних

За даними слідства, Горбунов під час допиту зізнався, що купував кислоту 26 липня на складі у Каховці й за це отримав винагороду від Торбіна – 300 доларів. Горбунов повідомив, що здійснити замах запропонував саме Торбін, 41-річний керівник херсонського загону УДА, колишній співробітник міліції (в підозрі вказано, що Торбін був звільнений з Суворовського РВ МВС Херсона “за зловживання службовим становищем”).

Вишневський розповів, що кожному з виконавців Торбін запропонував по 500 доларів. Поки Вишневський і Васянович чатували, Грабчук підбіг до жертви і облив її кислотою.
Журналісти на суді помітили на обличчі Грабчука рану, схожу на хімічний опік.

Наразі лише Торбін відмовляється визнавати провину й говорити про замовників злочину.

Як розповідав генпрокурор Луценко, Торбін “узяв тайм-аут”, але його допитає СБУ.

Васянович, Вишневський, а з 16 жовтня – і Горбунов за рішеннями суду та прокуратури вже відпущені з СІЗО під домашній арешт.
Під арештом залишаються Торбін і Грабчук.

Торбіна перевезли в Київ – у слідчий ізолятор СБУ.

Ультрас “Динамо” на матчі з “Шахтарем” підняли банери на підтримку
Каті Гандзюк. ФОТО

У перший день роботи нової сесії Верховної Ради у вересні під парламентом провели фаєр-шоу із питанням “Хто замовив Катю Гандзюк?”

27 вересня відбулася масова акція “Мовчання вбиває. Ніч на Банковій” – із вимогами результативного розслідування замахів та нападів на громадських активістів, яких від початку 2017 року вже понад 55. Багато з них мають ознаки замовних (як і напад на Гандзюк) – але жоден замовник не знайдений.

Напередодні  виступу своїх соратників Катя Гандзюк записала відеозвернення з лікарняного ліжка.

У день смерті Катерини поліція перекваліфікувала справу про замах на Гандзюк – на закінчений злочин – за пунктами 4, 6, 11 і 12 ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України (умисне вбивство, скоєне групою осіб, з корисливих мотивів, з особливою жорстокістю, на замовлення).

5 листопада Генпрокуратура заявила про передачу всього розслідування в СБУ, щоб там встановили замовників.

Друзі Катерини Гандзюк 5 листопада видали заяву, в якій сказано, що їм відомо про посередника між виконавцями і замовником убивства – це Ігор Павловський на прізвисько “Собака”, раніше судимий помічник нардепа від БПП Миколи Паламарчука, екс-генерала міліції та “смотрящого” за МВС у Херсонській області.

Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що в медіа “витекла частина слідства”, завдяки якому 12 людей (яких слідство розглядає як замовників) “отримали необхідну їм інформацію”.
Луценко подав заяву про відставку, але ВР її не підтримала.

Ігор Павловський визнав, що знав Торбіна і співпрацював із ним.

Активісти підпалили будинок Павловського в Херсоні та розмалювали паркан образливими гаслами.

Співробітники СБУ затримали його 10 листопада й перевезли до Києва, де суд обрав Павловському запобіжний захід – арешт до 3 грудня.

Читайте також:
“Будемо вдячні довіку”. Активісти просять виконавців замаху
на Гандзюк назвати замовників

Друзі Гандзюк знають, хто замовив убивство, але хочуть,
щоб його назвало слідство

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.