Парламенту загрожує блокада в разі відмови створити ТСК з питань нападу на активістів

 

Група народних депутатів заявила про наміри блокувати трибуну Верховної Ради у вівторок, 6 листопада, якщо питання про створення тимчасової слідчої комісії за фактами нападів на активістів в 2017-2018 роках, зокрема на Катерину Гандзюк, не буде поставлено на голосування першим.

Частина нардепів прийшли на погоджувальну раду в чорних футболках з написом “Хто замовив Катерину Гандзюк?” та принтом із зображенням активістки, яка померла 4 листопада в опіковому центрі.
Вони обступили голову ВР Андрія Парубія.

“Якщо завтра пан Парубій не ставить це на голосування в Раді, ми блокуватимемо трибуну. Це не піар, а конкретна історія… У парламенту немає інших інструментів контролювати виконавчу владу, ніж ці тимчасові комісії та їхній парламентський контроль. Нам зараз просто не дають можливості це зробити”, – сказав нардеп із БПП Мустафа Найєм.

Він наголосивши, що це питання депутати порушували, ще коли Катерина Гандзюк була жива, передає “Інтерфакс-Україна”.

За словами Найєма, 17 жовтня депутати звернулися з постановиою про створення такої комісії, але “жоден лідер фракції не відреагував”.

“Потім дві фракції – “Самопоміч” та “Батьківщина” – надали своїх представників. Дві найбільші фракції (БПП і” Народний фронт “- “Н”), які контролюють всі силові структури в країні – Генеральну прокуратуру, Службу безпеки, Національну поліцію, інші силові структури – не дали жодного свого представника”, – розповів Мустафа Найєм.

Народний депутат із “Самопомочі” Олена Сотник на засіданні погоджувальної ради також зажадала розпочати роботу у вівторок із розгляду питання про створення тимчасової слідчої комісії щодо нападів на активістів.
“Головне, щоб ви дійсно проголосували”, – зазначила Сотник, додавши, що це питання сьогодні важливе для суспільства.

Голова Верховної Ради Андрій Парубій пообіцяв, що збере нараду, на якій це питання буде розглянуто.

Він відкрив засідання погоджувальної ради із повідомлення про те, що вчора в опіковому відділені Київської міської клінічної лікарні №2 померла відома громадська активістка, радниця міського голови Херсона Катерина Гандзюк.

Парубій закликав правоохоронні органи якомога швидше встановити не лише виконавців, а й замовників цього злочину. Також спікер висловив співчуття рідним та близьким Катерини Гандзюк.

У свою чергу перший заступник голови ВР Ірина Геращенко заявила: “Сьогодні ввечері відбудуться засідання фракцій парламенту, на яких, я впевнена, колеги визначаться зі своїми представниками до майбутньої ТСК щодо загибелі Катерини Гандзюк і нападу на активістів”.

Геращенко нагадала, що для реєстрації постанови необхідні конкретні прізвища представників фракцій, які визначаються на засіданнях.

“Я особисто також готова долучитися до роботи такої комісії і пропоную запросити до неї – у якості експертів – мера Херсона, журналістів і активістів.
В той же час жодна депутатська комісія не може підміняти собою роботу правоохоронних органів і силових структур. Комісія має слідкувати за ходом розслідування, давати політичні оцінки, але ж в неї немає повноважень і важелів та механізмів вести слідство, проводити слідчі дії, назвати імена вбивць і замовників”, – написала віце-спікер у “Фейсбуці” вдень 5 листопада.

За її словами, важливо, щоб справу не заговорили, не забули через день, як це часто буває з українськими політиками, які постоять під камери з плакатами і забудуть… ТСК – це правильно, але вимагати розслідування до кінця треба від силовиків. Важливо заслухати силовиків, які вже знайшли вбивць і докладають зусиль для встановлення імені замовника”, – додала Ірина Геращенко.

Голова фракції БПП Артур Герасимов закликав народних депутатів не блокувати роботу парламенту у вівторок через питання ТСК.

“Щодо блокування парламенту, яке обіцяють завтра, якщо першим питанням не буде стояти питання ТСК… Ми оголосили позицію фракції, але давайте не забувати, що завтра першими питаннями у нас є питання національної безпеки та оборони. Як-то кажуть, “за поребриком” будуть дуже аплодувати, якщо такі питання будуть усунуті”, – зазначив Герасимов.

Він зазначив, що на початку засідання ВР стоятиме законопроект про протимінну діяльність.

Представник фракції “Народний фронт” Максим Бурбак не відповів журналістам, чи дасть “НФ” депутатів для слідчої комісії у справі нападу на активістів.

Водночас журналісти в кулуарах ВР емоційно перебивали та вигуками висловлювали претензії до нардепа “НФ” Антона Геращенка, коли він розповідав про якісні дії поліції у розслідуванні замаху на Гандзюк.

Читайте також:
Замовники вбивства Гандзюк уникнуть покарання,
якщо поліція передасть справу в суд у нинішньому вигляді, — адвокат

Як повідомляла “Новинарня“, 31 липня громадську діячку, радника мера Херсона, друга й автора “Новинарні” Катерину Гандзюк облили сірчаною кислотою біля будинку в Херсоні.
Після майже трьох місяців боротьби за життя вона померла в Києві 4 листопада.

У Каті були хімічні опіки ІІІ-ІІ ступеня майже 40% тіла – рук, тулуба, шиї, частини обличчя й правого ока, волосяного покриву голови. Зловмисник вилив на жінку близько літра сірчаної кислоти.

Херсонські правоохоронці спершу кваліфікували злочин лише як “хуліганство”, згодом перекваліфікували на тяжкі тілесні ушкодження з метою залякування. А після того, як 1 серпня праві активісти влаштували пікети ГУ Нацполіції і прокуратури Херсонщини з піротехнікою, напад ще раз перекваліфікували – як замах на вбивство.

Серед версій у розробці поліцейського слідства: службова діяльність потерпілої, активна громадянська позиція і побутовий конфлікт.

Сама Гандзюк не довіряла слідству ГУ НП Херсонщини, яке, на думку Катерини, може бути причетне до організації нападу.
Катерина опонувала як проросійським силам, сепаратистам на півдні України, так і багатьом представникам влади, зокрема МВС і поліції.

Надвечір 1 серпня Катерину Гандзюк перевезли літаком санавіації ДСНС до Києва в опіковий центр, там підтвердили її “стабільно важкий стан”. Дівчині надали державну охорону.

3 серпня їй зробили першу операцію на руці, 6 серпня – другу (на руці, шиї й грудях), надалі робили десятки операцій з пересадки шкіри . Катерина відчувала сильні болі.

Заяву з вимогою розслідувати замах на активістку зробило посольство США.

3 серпня генпрокурор Юрій Луценко провідав Гандзюк у лікарні і після розмови з нею вирішив передати розслідування від поліції в СБУ. Катерина висловила свої версії щодо можливої причетності правоохоронців і місцевих керівників до замаху.

Однак надалі слідство залишалося в херсонському ГУ Нацполіції – паралельно з провадженням центрального апарату СБУ, який припускає, що замах на Гандзюк замовили херсонські силовики.

Увечері 3 серпня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що поліція затримала підозрюваного в замаху на Гандзюк.
6 серпня цього чоловіка – херсонця Миколу Новикова з кримінальним минулим – суд арештував на два місяці.

Невдовзі журналісти знайшли людей, які підтвердили алібі Новикова (у час скоєння замаху на Гандзюк він відпочивав на морі і не міг встигнути приїхати до місця замаху на Катерину; в нього на руках і ногах не було слідів від кислоти).

7 серпня в поліції заявили про розшук по фото другого підозрюваного в нападі, який нібито купував сірчану кислоту. Його затримали й арештували на два місяці – це був Віктор Горбунов.

Голова НПУ Сергій Князєв 22 серпня заявив загалом про шістьох затриманих за підозрою в причетності до організації злочину.

Того ж дня стало відомо, що поліція закрила провадження щодо першого підозрюваного – Новикова, визнавши, що він до злочину не причетний.

Як з’ясувалося, п’ятеро затриманих і заарештованих у справі про напад на Гандзюк – Віктор Горбунов, Володимир Васянович, Сергій Торбін, Микита Грабчук, В’ячеслав Вишневський – херсонські добровольці Української добровольчої армії (УДА), ветерани АТО, з них двоє – орденоносці.

Геращенко перепросив Новикова за “подонка”.
Та назвав “подонками і злочинцями” нових підозрюваних

За даними слідства, Горбунов під час допиту зізнався, що купував кислоту 26 липня на складі у Каховці й за це отримав винагороду від Торбіна – 300 доларів. Горбунов повідомив, що здійснити замах запропонував саме Торбін, 41-річний керівник херсонського загону УДА, колишній співробітник міліції (в підозрі вказано, що Торбін був звільнений з Суворовського РВ МВС Херсона “за зловживання службовим становищем”).

Вишневський розповів, що кожному з виконавців Торбін запропонував по 500 доларів. Поки Вишневський і Васянович чатували, Грабчук підбіг до жертви і облив її кислотою.
Журналісти на суді помітили на обличчі Грабчука рану, схожу на хімічний опік.

Наразі лише Торбін відмовляється визнавати провину й говорити про замовників злочину.

Як розповідав генпрокурор Луценко, Торбін “узяв тайм-аут”, але його допитає СБУ.

Васянович, Вишневський, а з 16 жовтня – і Горбунов за рішеннями суду та прокуратури вже відпущені з СІЗО під домашній арешт.
Під арештом залишаються Торбін і Грабчук.

Днями стало відомо, що Торбіна перевезли в Київ – імовірно, на допити СБУ.

Ультрас “Динамо” на матчі з “Шахтарем” підняли банери на підтримку
Каті Гандзюк. ФОТО

У перший день роботи нової сесії Верховної Ради у вересні під парламентом провели фаєр-шоу із питанням “Хто замовив Катю Гандзюк?”

27 вересня відбулася масова акція “Мовчання вбиває. Ніч на Банковій” – із вимогами результативного розслідування замахів та нападів на громадських активістів, яких від початку 2017 року вже понад 55. Багато з них мають ознаки замовних (як і напад на Гандзюк) – але жоден замовник не знайдений.

Напередодні  виступу своїх соратників Катя Гандзюк записала відеозвернення з лікарняного ліжка.

У день смерті Катерини поліція перекваліфікувала справу про замах на Гандзюк – на закінчений злочин – за пунктами 4, 6, 11 і 12 ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України (умисне вбивство, скоєне групою осіб, з корисливих мотивів, з особливою жорстокістю, на замовлення).

5 листопада Генпрокуратура заявила про передачу всього розслідування в СБУ, щоб там встановили замовників.

Читайте також:
“Будемо вдячні довіку”. Активісти просять виконавців замаху
на Гандзюк назвати замовників

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна