Євросоюз не визнає результати виборів президента Білорусі й запроваджує “точкові санкції”

 

Європейський Союз не може визнати результати виборів у Білорусі та закликає до діалогу всі сторони у цій державі.

Про це заявила канцлерка ФРН Ангела Меркель за результатами надзвичайного саміту ЄС щодо ситуації в Білорусі, передає “Укрінформ”.

“Ми не можемо визнати результати цих виборів”, – заявила Меркель.

За її словами, у лідерів ЄС “немає сумнівів” щодо численних порушень під час підготовки та проведення виборів. ЄС це засуджує та вимагає “режим або уряд” Білорусі припинити насильство та забезпечити право на мирні демонстрації.

Також Євросоюз вимагає початку національного інклюзивного діалогу за участю всіх сторін у Білорусі та без втручання ззовні.

“Для нас цілком зрозуміло, що Білорусь має сама визначити свій шлях (…)Білоруси краще знають, що для них добре, не повинно бути впливу ззовні (…) ми маємо про це подбати, а ЄС має робити те, що завжди робить, – посилювати підтримку в рамках програм, зокрема Східного партнерства, та сподіватися, щоб ситуація була вирішена мирно та через діалог”, – сказала Меркель.

Канцлерка назвала “гіпотетичним” питання щодо можливого втручання Росії, додавши, що Берлін перебуває в діалозі з Москвою, щоби не допустити такого.

Водночас у телефонній розмові Меркель з президентом РФ Володимиром Путіним і голів МЗС Гайко Мааса і Сергія Лаврова російська сторона нагадала, що вона зв’язана з Білоруссю “тісними угодами”.

“Ми дали дуже чітко зрозуміти, що військове втручання дуже ускладнило б ситуацію”, – зазначила Меркель і зауважила, що дії білоруської опозиції спрямовані не проти Росії, а “проти практики президента Лукашенка”.

Меркель також повідомила, що намагалася зателефонувати Лукашенкові та шкодує, що ця ініціатива не знайшла відгуку, адже він відхилив пропозицію.

Лідери ЄС підтвердили рішення голів МЗС Євросоюзу про започаткування точкових санкцій не проти народу країни, а проти відповідальних за фальсифікації та насильство.

За словами Меркель, всіх європейців вразила мужність людей у Білорусі, представники ЄС стоять на боці мирних демонстрантів.

Канцлерка заявила, що перебуває в щоденному контакті з багатьома європейськими лідерами та особливо подякувала Литві, яка надала притулок опозиційному кандидату Світлані Тіхановській і надає велику підтримку громадянському суспільству, а також Польщі.

Читайте також:
У Мінську в лікарні помер Геннадій Шутов, у якого стріляли силовики під час протесту

Нагадаємо, після закінчення голосування на виборах президента Білорусі 9 серпня в Мінську та інших містах почалися мітинги та сутички противників чинного глави держави Олександра Лукашенка з міліцією.

10 серпня ЦВК оприлюднила перші результати виборів: за Лукашенка, який залишається при владі 26 років, буцімто віддали свої голоси 80,23% виборців, за опозиціонерку Світлану Тіхановську — 9,9%.

Противники Лукашенка заявляють про грубу фальсифікацію та підробку результатів голосування і показують, що на багатьох дільницях насправді перемогла Тіхановська (а, наприклад, у Бресті згодом у котельні виявили залишки спалених бюлетенів з голосами за Тіхановську).

Світлана Тіхановська подала в Центральну виборчу комісію скаргу з вимогою провести повторний підрахунок голосів, але сама під тиском влади виїхала до Литви.

Під час акцій протесту силовики застосовували світлошумові гранати, кийки, сльозогінний газ, по-звірячому били громадян кийками, проводили масові затримання. З боку протестувальників сотні людей було поранено.
Опозиціонери використовували “коктейлі Молотова”, спрямовані салютні установки, будували барикади й намагалися відбивати в міліції затриманих.
Точно відомо про трьох загиблих громадян. Число затриманих сягнуло семи тисяч.

Євросоюз не визнав результати виборів у Білорусі. Глави трьох прибалтійських країн і Польща висунули вимоги Лукашенку та запропонували посередництво в діалозі з опозицією.

10 серпня на великому заводі БМЗ у Гомельській області почався перший страйк через результати виборів. Протестувальники ініціювали загальнонаціональний страйк, який почався 17 серпня. До нього приєднуються великі підприємства, як-то МТЗ, БелАЗ, ринки, ЗМІ, театри тощо.

14 серпня ЦВК Білорусі офіційно назвала Лукашенка переможцем виборів (80,1% голосів). Тоді в Мінську біля будівлі уряду зібралися кілька тисяч людей.

Протидія силовиків протестувальникам вщухла. Мирні виступи опозиції продовжилися.

16 серпня в центрі Мінська відбулися два мітинги. Мітинг на підтримку Лукашенка зібрав переважно бюджетників – загалом 10-12 тисяч. Натомість Марш свободи, влаштований опозицією, став наймасовішою акцією в новітній історії Білорусі – близько 200 тисяч учасників.

На тлі цих виступів Олександр Лукашенко щонайменше двічі зідзвонювався з президентом РФ Володимиром Путіним і говорив про можливу допомогу з боку Росії у протистоянні з опозицією.

Читайте також:
Швеція заморожує допомогу держсуб’єктам Білорусі

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна