Солоність Чорного моря біля Одеси в 6 разів нижча від норми, слід очікувати заморні явища і цвітіння водоростей, – екологи

Пікові навантаження на екосистему через підрив дамби Каховської ГЕС спостерігалися 9-11 червня. Нині солоність Чорного моря біля Одеси в шість разів нижча від норми.

Про це на брифінгу в “Медіацентрі Україна – Одеса” 13 червня розповів Микола Слізовський, начальник відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екоінспекції Південно-Західного округу.

“7 червня почали відбирати проби, і рівень перевищення шкідливими речовинами, нафтопродуктами, залізом, азотом амонійним перевищував в 10-15 разів. Також ми спостерігали значне опріснення води. Станом на 9 червня рівень солоності води узбережжя був 2,5 проміле при нормі 12-14. Це надалі негативно вплине на біоресурси”, – сказав фахівець.

Втім, солоність води Чорного моря на Миколаївському узбережжі краща – 4,5 проміле, перевищення норм шкідливими речовинами не виявлено.

Директор департаменту екології та природних ресурсів Одеської військової обласної адміністрації Павло Буланович зазначив, що проби води показали вміст сальмонели та кишкової інфекції. Холеру не виявлено.

“Я закликаю не купувати рибу, мідії та рапанів. Це наражати себе на небезпеку, тому що може бути ланцюгова реакція, з якої буде важко впоратися. За останні два дні у воді вже виявлено три трупи тварин”, – наголосив фахівець.

Він додав, що в майбутньому у Чорному морі слід очікувати заморні явища, цвітіння водоростей, погіршення кормової бази та через це погіршення різноманіття біоресурсів.

“Будь-які конкретні прогнози ситуації зараз важко робити через захаращення Дніпро-Бузького лиману”, – додав Буланович.

Також він сказав, що зараз представники влади перекрили доступ до Куяльницького лиману й закрили шлюзи до Тилігульського лиману, тому стан води там такий, як і до вибуху на Каховській ГЕС.

Головний ветеринарний лікар Одеської області Анжела Ткаченко зазначила, що зараз фахівці перевіряють ринки Одеської області. Поки торгівля рибою з Чорного моря не зафіксована.

“Діти в оздоровчих таборах забезпечені одноразовим посудом та бутильованою водою. Також ми перевіряємо торговельні мережі та аптеки, чи не підвищують вони ціни на воду. Таких випадків не зафіксовано”, – запевнила фахівець.

Читайте також:
ООН заявила, що готова відправити на лівий берег Дніпра свої човни, співробітників та матеріали, але РФ досі не надала гарантій безпеки

Підрив Каховської ГЕС та його наслідки. Передісторія

6 червня російські окупаційні війська підірвали дамбу Каховської ГЕС. У Херсонській області почалася евакуація населення з небезпечних районів, де почалося затоплення. Під загрозою було понад 50 населених пунктів та національні парки, зокрема на окупованому лівому березі Дніпра.

З окупованої території евакуація, за рідкісними випадками, не проводиться. 6 червня мешканців Олешківської громади, які намагалися виїхати самостійно, загарбники не випускали. Із цими територіями майже немає зв’язку.

Підрив греблі Каховської ГЕС, розлив Дніпра нижче за течією та наступне зміління річки загрожує Дніпропетровщині, Запоріжжю та Херсонщині важкими екологічними та економічними наслідками.

За даними МВС на 12 червня, внаслідок паводку від підриву Каховської ГЕС 10 людей загинули і 42 вважаються зниклими безвісти на підконтрольній території. З окупованого лівобережжя Херсонщини повідомляють про десятки жертв.

Станом на 12 червня на Херсонщині залишалися підтопленими 46 населених пунктів, із них: 32 – на підконтрольній території, 14 – на окупованій. Також у сусідній Миколаївській області підтоплений 31 населений пункт.

Українське керівництво стверджує, що росіяни підірвали греблю ГЕС, щоб зупинити контрнаступ ЗСУ. Західні партнери зазначають, що наразі немає точних відомостей, хто саме підірвав греблю, але в будь-якому разі це є наслідком російської повномасштабної агресії.

Російські загарбники захопили головну споруду Північно-Кримського каналу і Каховську ГЕС 24 лютого минулого року.
Головне управління розвідки МОУ в жовтні повідомляло, що Каховську ГЕС росіяни замінували ще в квітні 2022 року. Тоді йшлося про те, що окупанти передбачали швидке звільнення українськими військовими правобережної частини Херсонської області та готували серію терактів на цій території. Зокрема, під загрозою руйнування опинились дамба Каховського водосховища та агрегати Каховської гідроелектростанції.
Також у жовтні 2022 року Генеральний штаб ЗС України та американський Інститут дослідження війни наголошували, що росіяни створюють інформаційне поле для ймовірної інсценованої атаки на окуповану ними Каховську ГЕС, щоб виправдати або прикрити свій відступ на Херсонщині.

9 червня СБУ опублікувала перехоплення розмови, згідно з яким Каховську ГЕС підірвала диверсійна група росіян.

Читайте також:
Що відбувається в затоплених Олешках та Голій Пристані під окупантами на Херсонщині, якщо не геноцид?

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.