Запустелення й обміління до часів Великого Лугу: соцмережі прораховують наслідки підриву Каховської ГЕС для Дніпра

Віталій Селик
урбаніст, співзасновник волонтерської ініціативи “Сміливі відновлювати”, координатор “Лютої справи”, радник у Фундації регіональних ініціатив

(FB)

Окупанти підірвали Каховську ГЕС. В кращих традиціях “дєдивоєвалі“. Зібрав трохи інформації, чим це загрожує і що буде далі.

Це призведе до страшних екологічних, економічних, та техногенних наслідків. А сам воєнний злочин прирівнюється до підриву атомної бомби чи АЕС.

Ну, хоч цього разу підірвали пустою, а не зі своїми солдатами на автодорожній частині, як тоді у 1941-му на ДніпроГЕС. Нагадаю, це не сильно вплинуло на темп наступу нацистів.

Прорив води через греблю після підриву Каховської ГЕС

Чим же загрожує нічний вибух? (частково цитую Дарса Вільдеранга).

Моделювання найгіршого випадку руйнування Росією дамби показує (якщо підірвані всі шлюзи на ширині 200 метрів), що найбільше затоплення відбудеться на лівому (південно-східному) березі річки.

За інформацією гауляйтера Нової Каховки, зруйновано 11 із 28 прольотів греблі. Тобто орієнтовно ширина пробою – 177 метрів.

Хвиля висотою 4-5 м вдарить по Антонівському мосту на схід від Херсона після 19-ї години. Після цього почнеться підйом води вгору по річці Інгулець, а через 4-5 днів – підйом води вгору по річці Буг до Миколаєва.
Декілька менших міст і сіл по обидва боки Дніпра будуть затоплені, і коли хвиля дійде до них, це може бути дуже небезпечно і призвести до людських жертв.

Перешийок в кінці затоки за межами дельти Дніпра (Кінбурнська коса) буде сильно затоплений і майже повністю затоплений, хоча це почнеться приблизно через 50 годин після прориву дамби.

За інформацією Укргідроенерго, за 4 дні водосховище буде спрацьоване – тобто витече вся акумульована вода і залишиться тільки природнє русло Дніпра.

Женевська конвенція

Знесення дамби в Новій Каховці є воєнним злочином відповідно до Женевської конвенції, але Росія вже систематично порушує Женевську конвенцію під час своєї незаконної війни в Україні.

Руйнування ГЕС вважається зброєю масового знищення і воєнним злочином невибіркової дії, згідно зі статтею 56 Додаткового протоколу I 1977 року.

Вторинні наслідки

Запорізька АЕС. Імовірно відбудеться припинення подачі охолоджувальної води на найбільшу в Європі атомну електростанцію ЗАЕС, яка потребує охолодження навіть для зупинених реакторів.

Північно-Кримський канал. Знову припиниться постачання води до Криму. Просто постріл собі в ногу. Вони ж довго збиралися там лишатися. Чи ні?

Меліорація Таврії і Каховський канал. Зупиниться постачання води у системи зрошення полів Херсонської, Дніпропетровської та Запорізької областей, причому в основному на окупованих землях. Не ясно, чи відбувається зараз там обробка, але без води вона точно втратить сенс.

Без питної води залишаться багато міст і сіл, які споживають її з Каховського каналу, зокрема окупований Бердянськ.

Заводи. Без достатньої кількості води доведеться зупинити роботу великих промислових підприємств металургійної галузі у Марганці, Нікополі, Покрові.

Екологія – найстрашніше! Одномоментне зменшення води у величезному водосховищі призведе до малопередбачуваних екологічних наслідків: загибель великої кількості риби, заболочення осушених земель і зміна кліматичного режиму регіону.

З іншого боку, відкриється піщане дно, і ми отримаємо нову пустелю з усіма кліматичними наслідками, як-то зменшення опадів, пилові бурі, підйом температури у регіоні. А відповідно, більших ризиків посухи на полях центру і півдня України.

За умови повного звільнення Херсонщини, на відновлення греблі може піти від одного до трьох років. За інформацією Укргідроенерго, станція відновленню не підлягає. Скоріше за все, мається на увазі, що потрібно буде будувати греблю від фундаменту.

Треба багато часу не тільки на бетонування основної споруди, а й на реконструкцію берегових укріплень і подальше контрольоване наповнення чаші водойми. Це все тривалий процес.

Весь цей час ми будемо пожинати екологічні та технологічні наслідки цього злочину.

Хтось скаже, що, можливо, було б добре залишити вже як є – тим паче, відкриється історичний Великий Луг. Але, на жаль, природа і економіка України протягом майже 70 років роботи станції та існування великого водосховища пристосувалися до існування з ГЕС.

Відсутність води у Каховському морі призведе до осушення полів півдня України з подальшим запустеленням. Доведеться закрити Запорізьку АЕС і десятки (якщо не сотні) крупних заводів, які не матимуть достатньої кількості води та електроенергії для виробничих процесів.

Відповідно, населення масово виїде з цього регіону через неможливість жити у важких кліматичних умовах і через відсутність води та робочих місць.

Тому вся надія на Сили оборони і західних партнерів, які допоможуть якнайшвидше звільнити Нову Каховку й узятися до відновлення ГЕС і Каховського моря.

Читайте також:
Підрив ГЕС: правоохоронці відкрили провадження за фактами екоциду та порушення законів і звичаїв війни

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна