Правозахисники закликають українців не їздити на ТОТ для “перереєстрації” нерухомості: Це загрожує життю і здоров’ю

Правозахисники закликали громадян України утриматися від поїздок на тимчасово окуповані Росією території та отримання паспорта громадянина РФ з метою “перереєстрації” нерухомого майна. Оскільки такі поїздки загрожують життю та здоров’ю, а будь-які видані органами окупаційної влади документи не мають юридичної сили в Україні та є недійсними. 

Про це йдеться у заяві Коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, оприлюдненій на сайті Центру прав людини ZMINA.

Наприкінці березня 2024 року окупаційна влада повідомила, що власники житла на не підконтрольних Україні територіях Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської областей мають зареєструвати право власності в “Єдиному державному реєстрі нерухомості” (рос. “Единый государственный реестр недвижимости”) РФ.

У разі відсутності відповідного запису в реєстрі, або якщо житлове приміщення має ознаки “безхазяйного” (невикористання, невнесення плати за комунальні послуги протягом року), воно буде вилучене (привласнене) так званими муніципальними органами окупаційної влади РФ. У зв’язку із цим почастішали випадки, коли для запобігання вилучення майна українці роблять спроби виїзду на ТОТ України через територію РФ.

“З метою внесення даних до зазначеного реєстру для збереження права власності вимагається прибути на ТОТ України, після чого з паспортом громадянина РФ звернутися для внесення відповідних даних до реєстру. У такий спосіб країна-агресор примушує українців повертатися на ТОТ і отримувати паспорти РФ. Росія продовжує нав’язувати українцям громадянство РФ, ця практика є широкомасштабною та системною”, – наголосили правоохоронці.

У відповідь на звернення громадян до коаліції щодо ситуації, яка склалася, правозахисники висловили позицію щодо дій окупаційної влади, а також надали рекомендації українцям, які мають у власності майно на окупованих територіях.

Так, право власності на нерухоме майно, що знаходиться на ТОТ, гарантується та охороняється законодавством України й міжнародним правом. Відповідно до статті 41 Конституції України та статті 1 Протоколу 1 до Європейської конвенції з прав людини, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно зі статтею 11 Закону “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”, за фізичними особами зберігається право власності та інші речові права на нерухоме майно, що знаходиться на ТОТ України, а набуття та припинення права власності на таке майно здійснюється відповідно до законодавства України та за межами ТОТ.

Будь-які зміни щодо правового статусу та титулу житла можуть здійснюватися лише на підконтрольній уряду України території, за рішенням державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та шляхом внесення відповідних змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Будь-які дії, вчинені окупаційними органами влади щодо житла на ТОТ України, є недійсними та не породжують жодних правових наслідків.

У заяві члени коаліції наголосили, що наша Україна не визнає та ніколи не визнає законним вилучення нерухомого майна окупаційною владою РФ. Будь-які видані органами окупаційної влади документи не мають юридичної сили в Україні та є недійсними. Йдеться, зокрема, й про судові рішення щодо визнання житла безхазяйним. Тож рішення окупаційного суду не створюють правових наслідків в Україні, а також не позбавляють особу права власності на її житло, що знаходиться на ТОТ.

“Дії окупаційної влади РФ на ТОТ України щодо вилучення нерухомого майна громадян України – злочин. Росія порушила міжнародне гуманітарне право, поширивши своє законодавство на ТОТ України та відбираючи (експропріюючи) житлову нерухомість… В умовах міжнародного збройного конфлікту привласнення нерухомості, що є незаконним і не виправдане військовою необхідністю, вважається грубим порушенням Женевських конвенцій 1949 року”, – заявили правозахисники.

Також широкомасштабне знищення та привласнення майна, що не викликане військовою необхідністю та вчинене незаконно, становить воєнний злочин відповідно до Римського статуту Міжнародного Кримінального Суду. За ці дії також передбачена кримінальна відповідальність за статтею 438 Кримінального кодексу України (“Порушення законів та звичаїв війни”). Так само порушенням законів і звичаїв війни є примус до отримання громадянства РФ.

“Повернення на ТОТ України заради “перереєстрації” нерухомості загрожує життю та здоров’ю громадян України. Єдиний пункт пропуску у РФ для громадян України – аеропорт Шереметьєво (РФ, Москва). Повернення на ТОТ через нього супроводжується значними безпековими ризиками. Громадяни України вимушені тривалий час (іноді до декількох діб) знаходитися в зоні прикордонного контролю Шереметьєво для проходження “фільтрації”. Особисті речі (зокрема й телефони та інша техніка) ретельно перевіряються, людей допитують про зв’язки та контакти в Україні, про родичів і знайомих. Часто громадяни України не можуть пройти “фільтрацію”, натомість отримують заборону на в’їзд в РФ, також це стає причиною для депортації.

На території РФ і ТОТ України громадяни України можуть бути незаконно затримані окупаційними органами влади та спецслужбами РФ, існує ризик застосування до цивільних осіб катувань, звинувачення в шпигунстві чи співпраці із розвідувальними органами.

Одним із багатьох прикладів є справа 25-річної кримчанки Леніє Умерової, яку 4 грудня 2022 року затримали силовики РФ після перетину грузинсько-російського кордону, коли вона намагалася повернутися до окупованого Криму для догляду за батьком, яких хворіє на рак. Лефортовський суд Москви заарештував Умерову за звинуваченням у шпигунстві”, – ідеться у заяві.

Поїздки на ТОТ не заборонені законодавством України, але можуть спричинити істотні ризики для особистої безпеки, життя та здоровʼя українців.

Правозахисники переконані, що дії окупаційної влади щодо вилучення нерухомого майна на ТОТ не лише порушують законодавство України та норми міжнародного права, а й становлять воєнний злочин відповідно до Римського статуту Міжнародного Кримінального Суду. Жодні дії окупаційної влади щодо житла на ТОТ України не визнаються Україною та світом, тому право власності, наявне в громадянина України на розташоване на ТОТ майно, зберігається.

Коаліція закликала громадян України утриматися від поїздок на ТОТ  та територію Росії, для отримання паспорта громадянина РФ з метою “перереєстрації” нерухомого майна.

З метою належної фіксації та розслідування злочинного вилучення нерухомого майна на ТОТ правозахисники рекомендують:

  • відслідковувати, що відбувається із житлом на ТОТ України та збирати про це інформацію. Варто завести блокнот чи електронний документ із датою вилучення (експропріації) нерухомості та будь-якими іншими фактами, що допоможуть встановити хронологію подій, а згодом – факт порушення права власності на нерухоме майно;
  • перевірити дані про право власності на житлову нерухомість, адже з технічних причин у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно може бути відсутня інформація про право власності. У разі відсутності необхідно здійснити кроки для внесення даних до Державного реєстру України. Наявність інформації в зазначеному реєстрі буде корисною в разі втрати документів, що підтверджують право власності. Водночас наголошуємо, що відсутність даних у реєстрі не позбавляє особу права власності;
  • звернутися до Національної поліції або прокуратури України із заявою про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 438 Кримінального кодексу України “Порушення законів та звичаїв війни” або повідомити про порушення через сайт https://warcrimes.gov.ua/.

Нав’язування російського законодавства та незаконне вилучення власності на ТОТ України є злочинами.

Заяву підписали Центр прав людини ZMINA, Громадська організація “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, ГО “Донбас СОС”, БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”, ГО “КРИМСОС”, БФ “Право на захист”.

Читайте також:
Окупанти примусово видають російські паспорти дітям на ТОТ, – омбудсмен

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна