ЗМІ отримали секретний запис мовою фарсі – збиття рейсу PS752 могло бути навмисним актом

 

Канадський уряд та органи безпеки вивчають аудіозапис, на якому людина, котру джерела впізнають як міністра закордонних справ Ірану, обговорює можливість того, що знищення рейсу PS752  Міжнародних авіаліній України було навмисним актом.

Про це у вівторок, 9 лютого, пише CBC News.

На записі чути, як людина, розпізнана джерелами як міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф, говорить мовою фарсі, що існує “тисяча можливостей” пояснити збиті літаки, включаючи навмисний напад за участю двох або трьох “впроваджених осіб” – такий сценарій, за його словами, був “зовсім не малоймовірним”.

Він також висловив думку, що правда ніколи не буде розкрита на найвищому рівні – урядом і збройними силами Ірану.

За словами Заріфа, “є причини, з яких вони ніколи не будуть розкриті”: нібито керівництво Ірану може зберігати це в таємниці в інтересах нації, щоб не розкривати особливості системи оборони країни.

Журналісти CBC News прослухали запис приватної розмови, яка відбулася в найближчі місяці після знищення рейсу PS752. Редакція попросила трьох людей перекласти запис із фарсі на англійську, щоб вловити нюанси мови.

Деталі розмови й особи інших учасників не розголошуються через побоювання за безпеку людей. CBC не розкриває джерело запису, щоб захистити його.

Спеціальний радник прем’єр-міністра Канади у справі про рейс PS752 Ральф Гудейл сказав, що канадському уряду відомо про запис. За його словами, канадська група судової експертизи та оцінки отримала копію в листопаді.
Гудейл сказав, що аудіофайл містить конфіденційну інформацію, і публічне коментування його деталей може поставити під загрозу життя людей.

За словами Гудейла, канадські спецслужби оцінюють достовірність запису.

Треба додати, що заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов у листопаді заявляв, що “є всі підстави сумніватися”, що іранські військові збили Boeing МАУ помилково, але “для повноти картини нам необхідне документальне підтвердження”.
Він також говорив, що Іран цілеспрямовано замовчує дані про підозрюваних, про їхні повноваження і обов’язки, про ступінь причетності й рівень відповідальності кожного.

Читайте також:
Після влучання першої ракети літак МАУ зміг стабілізувати політ, – розслідувач

Як інформувала “Новинарня“, вранці 8 січня 2020 року в передмісті Тегерана зазнав катастрофи пасажирський “Боїнг-737” рейсу PS752 авіакомпанії МАУ. Він упав невдовзі після зльоту з міжнародного аеропорту імені імама Хомейні. Усі люди на борту літака загинули.

“Міжнародні авіалінії України” та Мінінфраструктури оприлюднили імена 176 жертв із семи країн. Серед них 11 українців (двоє пасажирів та дев’ять членів екіпажу, зокрема пілоти – Олексій Наумкін, Володимир Гапоненко, Сергій Хоменко). Найбільше – іранців (82 особи) та канадців (62, але більшість із них мали подвійне громадянство з Іраном). Також на борту було 10 громадян Швеції, 4 – Афганістану, 3 – Німеччини, 3 – Великої Британії.

Інцидент стався після того, як уночі Іран обстріляв американські військові бази в сусідньому Іраці після ліквідації американцями іранського генерала Сулеймані.

Влада Ірану одразу назвала імовірною причиною катастрофи технічну несправність Boeing 737-800, що спричинила пожежу в моторному відсіку лайнера. Своєю чергою МАУ відкидали можливість помилки пілотів і називає мінімальною ймовірність технічної несправності літака.

Уряд України із 9 січня закрив вітчизняним авіакомпаніям польоти над Іраном та Іраком.

Рада нацбезпеки і оборони України висунула версію про збиття українського “Боїнга” ракетою ЗРК “Тор”.

Американські ЗМІ з посиланням на розвідку, а слідом за ними прем’єр-міністри Канади, Великої Британії, Австралії та президент США заявили, що рейс PS752 був збитий іранською ракетою ЗРК “Тор” російського виробництва. Було оприлюднено відповідне відео.

Голова Організації цивільної авіації Ірану Алі Абедзаде називав інформацію про збиття літака ракетою “нелогічними чутками”.

Однак 11 січня керівництво Ірану визнало, що літак рейсу PS752 був збитий іранською ракетою на тлі військового протистояння зі США, але “ненавмисно” і “через людську помилку”.
Командувачі Корпусу вартових Ісламської революції вибачилися за помилку.

14 січня Верховна Рада України ухвалила заяву щодо відповідальності Ірану за збиття літака МАУ.

19 січня тіла загиблих у катастрофі українців привезли до Борисполя.

Бортові самописці з лайнера зрештою розшифровували у Франції.

24 липня Міністерство закордонних справ України заявило, що розшифровка самописців рейсу PS752 підтвердила: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а також що на той момент він був справний.

МЗС України вважає, що суперечка з Іраном через збитий літак МАУ завершиться позовом до Міжнародного суду ООН, та наполягає на кваліфікації “особливо тяжкий злочин”.

У грудні 2020 року передав Україні фінальний звіт та висловив готовність виплатити по $150 тис. родинам жертв катастрофи літака МАУ. Україна вважає наданий матеріал “проєктом технічного звіту”.

Читайте також:
Авіакатастрофа МАУ: Зеленський присвоїв звання Героя України всім членам екіпажу

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна