Рада ухвалила заяву щодо відповідальності Ірану за збиття літака МАУ

 

Верховна Рада ухвалила заяву у зв’язку з трагічною загибеллю пасажирів літака рейсу PS752 авіакомпанії “МАУ” внаслідок його збиття Ісламською Республікою Іран.

Як передає “Новинарня“, відповідне рішення підтримали 368 народних депутатів під час засідання у вівторок, 14 січня.

“Верховна Рада України висловлює глибокі і щирі співчуття родинам і близьким усіх загиблих та парламентам країн, громадяни яких стали жертвами катастрофи 8 січня 2020 року, та колективу авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України” у зв’язку із втратою колег, високий професійний рівень яких не викликає жодного сумніву. Верховна Рада України очікує на офіційні вибачення Ісламської Республіки Іран за збиття українського літака та загибель його екіпажу та пасажирів, а також закликає Ісламську Республіку Іран визнати свою повну відповідальність”, – йдеться в документі.

Також у парламенті наполягають на необхідності проведення прозорого, незалежного та всебічного розслідування обставин цієї трагедії і закликає керівництво Ісламської Республіки Іран до відкритої співпраці з іноземними державами та міжнародними організаціями, а також надання усілякого можливого сприяння їхній роботі.

Ухваленню заяви передувала шестигодинна дискусія у профільному комітеті Верховної Ради.

“Ми зробити все, аби посилити українську позицію, щоби до тексту заяви увійшло звернення до Ісламської Республіки Іран визнати свою безумовну провину і відповідальність, сприяти об‘єктивному і відкритому розслідуванню, встановити всіх винних і виплатити всі компенсації родинам жертв”, – зазначила народна депутатка від “Європейської солідарності” Ірина Геращенко.

За її словами, “слуги народу” категорично відмовилися при цьому визнавати комунікаційні і організаційні помилки української влади, повторюючи, що ніяких помилок не було.

“Начебто не було відсутності ключових міністрів і силовиків, які входили до оперативного штату, дивних заяв посольства і керівництва держави, які дисонували з нашими міжнародними партнерами. Суспільна думка, зауваження журналістів, експертів, здивування світу на мовчанку чи перші заяви української влади про несправність літака чи помилку екіпажу, “слуги” не помічають”, – стверджує нардепка.

Геращенко заявила, що представники фракцій “ЄС”, “Голосу” та “Батьківщини” пропонували, щоби у тексті заяви було вказано: “Верховна Рада звертається до МЗС, КМ, ОП інших органів державної влади щодо необхідності своєчасного, фахового , всебічного і чесного інформування українського суспільства про причини катастрофи “Боїнг -737″ та процес розслідування”. Однак комітет не підтримав цю правку.

Як інформувала “Новинарня“, у Тегерані вранці 8 січня після зльоту з міжнародного аеропорту імені імама Хомейні пасажирський “Боїнг-737” рейсу PS752 авіакомпанії МАУ зазнав катастрофи і впав неподалік летовища. Усі люди на борту літака – 176 осіб із семи країн – загинули в аварії. Серед них 11 українців (двоє пасажирів та дев’ять членів екіпажу), а найбільше – іранців.

Інцидент стався на тлі того, як Іран обстріляв американські військові бази в сусідньому Іраці після ліквідації американцями іранського генерала Сулеймані.

Влада Ірану одразу назвала імовірною причиною катастрофи технічну несправність Boeing 737-800, що спричинила пожежу в моторному відсіку лайнера. У свою чергу авіакомпанія МАУ відкидала можливість помилки пілотів і називала мінімальною ймовірність технічної несправності літака.

Пізно ввечері 8 січня з аеропорту “Бориспіль” до Ірану вилетів  військово-транспортний літак Іл-76МД Повітряних сил ЗСУ. На ньому – експертна та пошуково-рятувальна група українських фахівців, залучена до ліквідації наслідків надзвичайної ситуації та повернення тіл загиблих громадян України.
Українські експерти зафіксували уламкові пробоїни в корпусі літака. Секретар РНБО Олексій Данілов висунув одну з версій – ураження літака МАУ ракетою ЗРК “Тор”.

9 січня американські ЗМІ з посиланням на розвідку, а слідом за ними прем’єр-міністри Канади, Великої Британії, Австралії та президент США заявили, що рейс PS752 був збитий іранською ракетою ЗРК “Тор” російського виробництва. Було оприлюднено відповідне відео.

Однак голова Організації цивільної авіації Ірану Алі Абедзаде назвав інформацію про збиття літака МАУ ракетою “нелогічними чутками”.

10 cічня президент України Володимир Зеленський публічно закликав уряди США, Канади та Великої Британії надати дані та докази, які стосуються катастрофи літака МАУ рейсу PS752 в Ірані, у розпорядження комісії з розслідування причин.

11 січня керівництво Ірану таки визнало, що літак МАУ був збитий іранською ракетою на тлі військового протистояння зі США, але “ненавмисно” і “через людську помилку”. Відповідне зізнання зробив і командувач ВПС Корпусу вартових Ісламської революції.
Іранська сторона зазначила, що ППО сприйняла український літак за американську ракету, яка, можливо, летить на Тегеран.

Того ж дня стало відомо, що бортові самописці рейсу PS752 будуть передані на розшифровку до Франції.

Читайте також:
Іран заявляє про арешт причетних до збиття українського “Боїнга”

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна