Протести в Білорусі: активізація силовиків, сотні затриманих, водомети й вибухи. ВІДЕО, ФОТО

 

За підсумками протестних акцій у Мінську та інших містах Білорусі в неділю, 13 вересня, силовики затримали більше 400 осіб.

Таку цифру назвала пресслужба міністерства внутрішніх справ країни станом на 19-ту годину, інформує правозахисний центр “Вясна“.

За даними видання “Наша ніва”, вже традиційний недільний марш протесту в Мінську зібрав близько 100 тисяч учасників. Водночас МВС Білорусі говорить лише про 3 тисячі учасників.

Марш протесту в Мінську 13 вересня 2020. Фото: Наша ніва

Цього дня силовики діяли значно активніше, ніж у кілька попередніх тижнів, і для розгону демонстрантів застосовували спецтехніку, розпилювали сльозогінний газ, а також використовували світлошумові гранати.

Повідомляється, що в Бресті проти мітингувальників використали водомети, слідом пішли екіпіровані силовики із вогнепальною зброєю в руках.

Водомет у Бресті:

У МВС РБ пояснили, навіщо в Бресті застосували водомет: “Близько тисячі людей в центрі перехрестя водили хороводи, співали пісні і вигукували різні гасла. Своїми діями учасники несанкціонованого масового заходу блокували рух громадського транспорту, створили реальну загрозу безпеці дорожнього руху… З метою відновлення нормальної життєдіяльності громадян і забезпечення безпеки дорожнього руху був використаний водомет”.

Марш до Дроздів у Мінську:

У Мінську протестувальники влаштували марш у район Дрозди – елітне селище, де розташована одна з резиденцій Олександра Лукашенко та маєтки високопоставлених білоруських чиновників.

“Наша ніва” та інші джерела повідомили, що в Дроздах демонстрантів розганяли світлошумовими гранатами. Також у районі вулиці Нововіленської, коли між протестувальниками й ОМОНівцями було приблизно 50 метрів, з боку міліціонерів пролунав попереджувальний постріл в повітря.

Силовики спершу заперечували цей факт, однак увечері МВС все-таки підтвердило, що “був проведений попереджувальний постріл в повітря з помпової рушниці”, передає “Вясна”.

Затримання і вибухи в Дроздах:

“Наша ніва” пише, що протестувальників обстріляли, коли вони підійшли до будинку багаторічної глави ЦВК РБ Лідії Ярмошиної.

“Демонстранти підійшли до будинку Ярмошиної на вулиці Тихій, скандуючи “Баба Ліда, ми по чай!”. Біля огорожі її палацу вони залишили плакати та символічні подарунки. Коли вони відходили від дому Ярмошиної, з іншого кінця вулиці прибуло кілька автобусів, які вистрілили в демонстрантів чотирма пострілами. Ті почали тікати”, – розповідає журналіст-очевидець.

Марш протесту в Мінську 13 вересня 2020. Фото: Наша ніва

Як інформує “Наша ніва”, цього дня люди вийшли на протести в Мінську, Бресті, Гомелі, Гродно, Могильові, Вітебську, Жодіно, Ліді, Новополоцьку, Молодечно, Пінську та інших містах.

Читайте також:
Лукашенко забирає війська із західного кордону

Протести в Білорусі: Марію Колесникову арештували, вона підозрювана

Як інформувала “Новинарня“, після закінчення голосування на виборах президента Білорусі 9 серпня в Мінську та інших містах почалися мітинги та сутички противників чинного глави держави Олександра Лукашенка з міліцією.

10 серпня ЦВК оприлюднила перші результати виборів, заявивши, що за Лукашенка, який залишається при владі 26 років, буцімто віддали свої голоси 80,23% виборців, за опозиціонерку Світлану Тіхановську — 9,9%.

Противники Лукашенка заявляють про грубу фальсифікацію та підробку результатів голосування і показують, що на багатьох дільницях насправді перемогла Тіхановська (а, наприклад, у Бресті згодом у котельні виявили залишки спалених бюлетенів з голосами за Тіхановську).

Світлана Тіхановська подала в Центральну виборчу комісію скаргу з вимогою провести повторний підрахунок голосів, але сама під тиском влади виїхала до Литви. Згодом Литва визнала її, а не Лукашенка, обраним лідером.

У перші дні протестів силовики застосовували проти демонстрантів світлошумові гранати, кийки, сльозогінний газ, по-звірячому били громадян кийками, проводили масові затримання. З боку протестувальників сотні людей було поранено.
Опозиціонери спершу використовували “коктейлі Молотова”, спрямовані салютні установки, будували барикади й намагалися відбивати в міліції затриманих.
Точно відомо про трьох загиблих громадян. 22 серпня в Мінську знайшли повішеним ще одного учасника акцій протесту. Число затриманих сягнуло семи тисяч. Надалі протести стали мирними.

Євросоюз не визнав результати виборів у Білорусі. Глави трьох прибалтійських країн і Польща висунули вимоги Лукашенку та запропонували посередництво в діалозі з опозицією.

10 серпня на великому заводі БМЗ у Гомельській області почався перший страйк через результати виборів. Протестувальники ініціювали загальнонаціональний страйк із 17 серпня. До нього приєднувалися великі підприємства, як-то МТЗ, БелАЗ, ринки, ЗМІ, театри тощо. Однак згодом режим Лукашенка придушив страйки.

14 серпня ЦВК Білорусі офіційно назвала Лукашенка переможцем виборів (80,1% голосів).

Протидія силовиків протестувальникам вщухла. Мирні виступи опозиції продовжилися.

16 серпня в центрі Мінська відбулися два мітинги. Мітинг на підтримку Лукашенка зібрав переважно бюджетників – загалом 10-12 тисяч. Натомість Марш свободи, влаштований опозицією, став наймасовішою акцією в новітній історії Білорусі – близько 200 тисяч учасників.

На тлі цих виступів Лукашенко щонайменше двічі зідзвонювався з президентом РФ Путіним і говорив про можливу допомогу з боку Росії у протистоянні з опозицією.

21 серпня люди в Мінську утворили живий ланцюг завдовжки 13 кілометрів, щоб висловити протест проти  дій силовиків і солідарність із постраждалими.

23 серпня відбувся черговий марш протесту, який зібрав десятки тисяч учасників. Силовики перекрили демонстрантам підходи до Президентського палацу.
30 серпня відбувся ще один 200-тисячний опозиційний марш, учасники якого своєрідно привітали диктатора Лукашенка з днем народження.
Марш 6 вересня зібрав, за оцінками, близько 100 тисяч людей. Після нього знову відбулися масові затримання учасників та організаторів.

Читайте також:
“Ми починаємо дипломатичну війну”:
білоруські прикордонники показали, як обшукували авто українського посла


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.