День солідарності: в Білорусі почався найбільший страйк в історії країни

 

У Білорусі вранці вівторка, 1 вересня, розпочинається найбільший і наймасовіший страйк в історії країни на тлі протестів, що почалися після виборів президента 9 серпня. Опозиція сьогодні проводить День солідарності.

Про це інформує “НВ”.

Зараз страйкують працівники багатьох підприємств – Мінський тракторний завод, Білоруський автомобільний завод, Мінський завод колісних тягачів, “Белшина”, Білоруськалій, “Гродно Азот”.

Люди збираються під входом до МТЗ

Під будівлею Мінського заводу колісних тягачів – понад пів сотні людей, до них підходив міліціонер із гучномовцем та закликав розійтися. Присутні почали одразу скандувати: “Йди!”.

Також нині проходить марш студентів, у якому беруть участь, зокрема, представники Білоруського державного університету, Мінського державного лінгвістичного університету та інших вишів.

Студентський марш у Мінську, 1 вересня 2020 року

Журналісти сайту tut.by повідомляють про затримання молоді під час студентського страйку.

Біля вишів силовики затримують студентів, адже в багатьох вищих навчальних закладах Білорусі вони намагаються бойкотувати навчання.

Заклик організувати подібний страйк напередодні, 31 серпня, поширили білоруські телеграм-канали, за допомогою яких учасники протестних акцій координують свої дії.

“Нехай у цей день не працює взагалі ніхто. Ми закликаємо всіх проявити солідарність і зупинити роботу”, йшлося в опозиційному телеграм-каналі “Беларусь головного мозга”.

Власників бізнесу просять не працювати 1 вересня, заявивши про поламане обладнання, аварію або санітарний день. Найманих працівників закликають взяти вихідний своїм коштом, робітників заводів – страйкувати.

Нагадаємо, після закінчення голосування на виборах президента Білорусі 9 серпня в Мінську та інших містах почалися мітинги та сутички противників чинного глави держави Олександра Лукашенка з міліцією.

10 серпня ЦВК оприлюднила перші результати виборів, заявивши, що за Лукашенка, який залишається при владі 26 років, буцімто віддали свої голоси 80,23% виборців, за опозиціонерку Світлану Тіхановську — 9,9%.

Противники Лукашенка заявляють про грубу фальсифікацію та підробку результатів голосування і показують, що на багатьох дільницях насправді перемогла Тіхановська (а, наприклад, у Бресті згодом у котельні виявили залишки спалених бюлетенів з голосами за Тіхановську).

Світлана Тіхановська подала в Центральну виборчу комісію скаргу з вимогою провести повторний підрахунок голосів, але сама під тиском влади виїхала до Литви.

У перші дні протестів силовики застосовували проти демонстрантів світлошумові гранати, кийки, сльозогінний газ, по-звірячому били громадян кийками, проводили масові затримання. З боку протестувальників сотні людей було поранено.
Опозиціонери використовували “коктейлі Молотова”, спрямовані салютні установки, будували барикади й намагалися відбивати в міліції затриманих.
Точно відомо про трьох загиблих громадян. 22 серпня в Мінську знайшли повішеним ще одного учасника акцій протесту. Число затриманих сягнуло семи тисяч.

Євросоюз не визнав результати виборів у Білорусі. Глави трьох прибалтійських країн і Польща висунули вимоги Лукашенку та запропонували посередництво в діалозі з опозицією.

10 серпня на великому заводі БМЗ у Гомельській області почався перший страйк через результати виборів. Протестувальники ініціювали загальнонаціональний страйк із 17 серпня. До нього приєднуються великі підприємства, як-то МТЗ, БелАЗ, ринки, ЗМІ, театри тощо.

14 серпня ЦВК Білорусі офіційно назвала Лукашенка переможцем виборів (80,1% голосів).

Протидія силовиків протестувальникам вщухла. Мирні виступи опозиції продовжилися.

16 серпня в центрі Мінська відбулися два мітинги. Мітинг на підтримку Лукашенка зібрав переважно бюджетників – загалом 10-12 тисяч. Натомість Марш свободи, влаштований опозицією, став наймасовішою акцією в новітній історії Білорусі – близько 200 тисяч учасників.

На тлі цих виступів диктатор Лукашенко щонайменше двічі зідзвонювався з президентом РФ Путіним і говорив про можливу допомогу з боку Росії у протистоянні з опозицією.

21 серпня люди в Мінську утворили живий ланцюг завдовжки 13 кілометрів, щоб висловити протест проти  дій силовиків і солідарність із постраждалими.
23 серпня відбувся черговий марш протесту, який зібрав десятки тисяч учасників. Силовики перекрили демонстрантам підходи до Президентського палацу.
За схожим сценарієм пройшов третій, ще більший протестний марш. Його учасники принесли “подарунки” до 66-го дня народження Лукашенка. Більше 140 осіб були затримані силовиками.

Читайте також:
Росія – не завжди частина рішення, проте постійно частина проблеми, – міністр оборони Естонії

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна