Роботу ТСК з розслідування вибухів на складах боєприпасів продовжили на пів року

 

Верховна Рада продовжила на шість місяців роботу парламентської слідчої комісії, що вивчала обставини пожеж на п’яти складах боєприпасів у 2014-2018 роках у містах Ічня, Калинівка, Балаклія, Сватове та Кривий Ріг.

За відповідну постанову проголосували в четвер, 30 квітня, 332 народних депутати.

“Відповідно до частини 7 статті 3 та частини 3 статті 22 Закону України “Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України”, з метою подальшого розслідування відомостей щодо фактів пожежі (вибухів) на складах боєприпасів з 2014 по 2018 роки продовжити роботу Тимчасової слідчої комісії на шість місяців відповідно до завдань, передбачених Постановою Верховної Ради від 31 жовтня 2019 року, №262-ІХ”, – йдеться у тексті постанови.

У матеріалах, які були надані народним депутатам, зазначається, що ТСК загалом провела три засідання та встигла вивчити матеріали справ, що стосуються вибухів на складах боєприпасів лише в Балаклії (Харківська обл.) та Калинівці (Вінницька обл.).

Зокрема, у звіті комісії депутати звернули увагу на те, що згідно з матеріалами слідства, основною версією вибухів на технічній території військової частини А1352 (м.Балаклія) є атака безпілотного літального апарату на один зі штабелів зберігання боєприпасів з подальшим розльотом ракет з цього штабеля по інших сховищах, де розміщувалися снаряди та ракети.

Однак, на думку комісії, “необхідно додатково перевірити, чи не могли вибухи статися через умисні сплановані дії винних осіб, які діяли протягом певного часу в умовах очевидності для військовослужбовців та працівників 65 арсеналу ГРАУ ЗСУ”.

Крім того, на початку березня 2020 року на засіданні комісії депутати заслухали інформацію щодо стану розслідування пожежі на території 48-го арсеналу ЦРАУ ЗСУ у м. Калинівка, яка сталася 26 вересня 2017 року.

Факти пожеж на арсеналах в м. Ічня (Чернігівська обл.), м. Сватове, (Луганська обл.) та м. Кривий Ріг (Дніпропетровська обл.) ще вивчаються депутатами, і засідання комісії з цих питань не проводилися.

Як відомо, Верховна Рада 31 жовтня 2019 року на пів року створила ТСК щодо розслідування пожеж (вибухів) на складах боєприпасів в Ічні, Калинівці, Балаклії, Сватовому та Кривому Розі.
Головою цієї комісії обрали лідера фракції “Слуга народу” Давида Арахамію, а його заступником – керівника фракції “Голос” Сергія Рахманіна.
Загалом до складу ТСК увійшли 15 народних депутатів, що є представниками всіх фракцій і груп парламенту.

Як інформувала “Новинарня“, 26 квітня тимчасова слідча комісія Верховної Ради з розслідування вибухів на українських складах боєприпасів підготувала свій перший звіт, з якого випливає, що у Балаклії мав місце підрив спеціальних зарядів, які заздалегідь були закладені в землю, а не атака безпілотника.

27 квітня колишній заступник генпрокурора Віктор Чумак відреагував на оприлюднений висновок тимчасової слідчої комісії ВР щодо причини вибухів арсеналу в Балаклії на Харківщині у березні 2017 року.
За його словами, слідство “повністю відкинуло” версію закладеної в землю вибухівки.

Читайте також:
Вибухи на складах у Балаклії: СБУ заперечила версію Арахамії та розповіла про БПЛА над арсеналом

Як інформувала Новинарня“, в ніч на 9 жовтня 2018 року в Ічнянському районі Чернігівської області, на 6-му арсеналі ЗС України біля селища Дружба, почали рватися снаряди, спалахнула пожежа з детонацією й розльотом боєприпасів. За твердженням представників Генштабу, причиною НП стали чотири вибухи в різних місцях – імовірно, диверсія.
У 16-кіломтеровій зоні евакуйовано понад 12 тисяч людей із міста Ічня та навколишніх сіл.

У ніч на 23 березня 2017 року на 65-му ракетно-артилерійському арсеналі в Балаклії (Харківська область) сталася пожежа, яка охопила кілька майданчиків зберігання танкових та артилерійських снарядів калібру 125 і 152 мм. Снаряди й ракети почали масово детонувати.

Навколо зони пожежі було організовано 7-кілометровий кордон, зону в радіусі 50 км оголошено надзвичайною зоною. Почалася евакуація людей із прилеглих до військових складів населених пунктів, зокрема із самої Балаклії було евакуйовано понад 16 тисяч осіб.

Унаслідок вибухів одна людина загинула, ще четверо отримали поранення.

29 жовтня 2015 року в Сватовому на півночі Луганської області загорілися військові склади, на яких зберігалося майже 3,5 тисячі тонн боєприпасів.

Від пожежі здетонували снаряди, міни та реактивні набої до системи “Град”, які пошкодили у Сватовому майже тисячу квартир та 1,5 тисячі приватних будинків.

26 вересня 2017 року о 21:45 на складах боєприпасів під Калинівкою, неподалік від Вінниці, стався потужний вибух, який спричинив пожежу й масову детонацію на 48-му армійському арсеналі.
Унаслідок розльоту снарядів та уламків навколо було зруйновано 13, пошкоджено 1437 будинків, три заклади охорони здоров’я, вісім закладів освіти, вісім адмінбудівель.
Під час засідання військового кабінету міністр оборони Степан Полторак заявляв, що на Калинівському арсеналі зберігалося 83 тисяч тонн боєприпасів (зокрема ракети до РСЗВ “Град”, “Смерч”, “Ураган”, гаубичні й танкові снаряди, мінометні міни калібру 82 і 120 мм тощо), з них 68 тисяч тонн – готові до застосування, решта – компоненти та брухт.
За даними деяких ЗМІ, пожежею було знищено приблизно 32 тисячі тонн снарядів вартістю до 800 млн. доларів.
Причиною підриву називали диверсію. Слідство досі триває.

Читайте також:
Ічня – вже дев’ята.
Історія пожеж на арсеналах України за останні 15 років

“Почистили 735 га”. Генштаб прозвітував
про ліквідацію наслідків вибухів на складах боєприпасів

Читайте лонгрід “Новинарні“:
Люди й арсенал Калинівки: рік після катаклізму

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна