Гутерріш від ООН надіслав Путіну пропозицію відновити зернову угоду

Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерріш висловив розчарування через вихід Росії із зернової угоди, надіслав листа президенту РФ Путіну з новою пропозицією зберегти цю ініціативу та виступив за відновлення доступу до системи SWIFT Россільгоспбанку.

Про це генсек ООН сказав у спеціальній великій заяві для преси 17 липня.

“Я глибоко шкодую про рішення Російської Федерації припинити реалізацію Чорноморської ініціативи – включно з відкликанням російських гарантій безпеки судноплавства в північно-західній частині Чорного моря.

Ця Ініціатива забезпечила безпечне проходження понад 32 мільйонів метричних тонн продовольчих товарів з українських портів. Всесвітня продовольча програма відвантажила понад 725 000 тонн на підтримку гуманітарних операцій, спрямованих на боротьбу з голодом у найбільш постраждалих від нього куточках світу, зокрема в Афганістані, на Африканському Розі та в Ємені.

Чорноморська ініціатива – разом з Меморандумом про взаєморозуміння щодо сприяння експорту російських харчових продуктів та добрив – стали рятівним кругом для глобальної продовольчої безпеки і променем надії в неспокійному світі.

У той час, коли виробництво і доступність продовольства підриваються конфліктами, зміною клімату, цінами на енергоносії тощо, ці угоди допомогли знизити ціни на продовольство більш ніж на 23%  з березня минулого року”, – сказав Гутерріш.

Він зазначив, що з рішенням про вихід із зернової угоди Росія також припинила своє зобов’язання “сприяти безперешкодному експорту продовольства, соняшникової олії та добрив з контрольованих Україною чорноморських портів” – як зазначено в пункті 1 Меморандуму про взаєморозуміння між РФ та ООН.

“Зрештою, участь у цих угодах – це вибір. Але у нужденних людей скрізь, і у країн, що розвиваються, немає вибору. Сотні мільйонів людей зіштовхуються з голодом, а споживачі – з глобальною кризою вартості життя. Вони заплатять за це ціну. Дійсно, ми вже сьогодні вранці спостерігаємо стрибок цін на пшеницю”, – сказав генсек ООН.

“Мені відомо про деякі перешкоди, які залишилися у зовнішній торгівлі російськими продуктами харчування та добривами.  Саме тому я надіслав листа Президенту Путіну з новою пропозицією зберегти Чорноморську ініціативу”, – зазначив Гутерріш.

Він процитував свій лист до Путіна:

“З моменту підписання Меморандуму про взаєморозуміння, а також з урахуванням заходів, вжитих Російською Федерацією, російська торгівля зерном досягла високих обсягів експорту, ринки добрив стабілізуються, і російський експорт наближається до повного відновлення, про що заявили російський Союз експортерів зерна і Російська асоціація виробників добрив”.

Далі в листі детально описуються дії Організації Об’єднаних Націй: ми: “також забезпечили прорив навіть у деяких із найскладніших сфер сприяння торгівлі. Організація Об’єднаних Націй допомогла у забезпеченні видачі: Генеральних ліцензій США 6B та 6C, які є особливо важливими у світлі екстериторіального характеру американських санкцій, оскільки ці ліцензії поширюються не лише на американський імпорт з Російської Федерації, але й на всі країни, яких стосується їхній санкційний режим; двох Генеральних ліцензій Великобританії у сфері фінансування та торгівлі продуктами харчування і добривами, які є особливо важливими для страхового ринку; у відступі Європейського Союзу у його дев’ятому пакеті санкцій, який дозволив, наприклад, розморозити активи компаній-виробників добрив; а також – надала низку роз’яснень, відповідей на поширені запитання, інформаційні бюлетені та інші рекомендації для приватного сектору.

Ці регуляторні рамки, а також широка взаємодія з приватним сектором для пошуку спеціальних рішень у банківському та страховому секторах, з липня 2022 року призвели до поступової нормалізації умов торгівлі, включаючи зниження фрахтових і страхових ставок.  Суднозаходи балкерів у російські порти також залишаються переважно стабільними”.

Далі в листі детально описано, як “ми створили спеціальний механізм платежів для Російського сільськогосподарського банку через JP Morgan поза SWIFT”.

У листі також описано, як “Організація Об’єднаних Націй також тісно співпрацювала з ключовими російськими групами щодо добрив, щоб розблокувати активи… які становлять понад 70 відсотків заморожених активів у первинному списку, наданому нам Російською Федерацією в листопаді 2022 року.  Крім того, Організація Об’єднаних Націй сприяла… гуманітарним пожертвам добрив для країн Африки, які їх найбільше потребують, долаючи значні складнощі операцій…”

Гутерріш визнає, що ООН лобіювала російську пропозицію відновити доступ до платіжної системи SWIFT Россільгоспбанку.

У листі генсека ООН до Путіна сказано: “Російська Федерація виділила питання доступу Російського сільськогосподарського банку до SWIFT як ключовий фактор, що впливає на її рішення. У зв’язку з цим Організація Об’єднаних Націй нещодавно виступила посередником в обговоренні з Європейською Комісією конкретної пропозиції щодо надання дочірньому підприємству Російського сільськогосподарського банку можливості відновити доступ до системи SWIFT.  Ключовим елементом політичної життєздатності цієї пропозиції є те, що вона може бути реалізована в рамках існуючих правил.  Ми розглядаємо це як унікальну політичну можливість, що випливає зі щирого бажання захистити глобальну продовольчу безпеку після 17 липня”.

“Я глибоко розчарований тим, що мої пропозиції залишилися без уваги. Сьогоднішнє рішення Російської Федерації завдасть удару по нужденних людях в усьому світі. Але воно не зупинить наші зусилля, спрямовані на полегшення безперешкодного доступу на світові ринки продуктів та добрив як з України, так і з Російської Федерації. Я особливо хочу відзначити зусилля уряду Туреччини у зв’язку з цим”, – сказав Гутерріш.

“Дивлячись у майбутнє, нашою метою має залишатися зміцнення глобальної продовольчої безпеки та стабільності світових цін на продовольство. Це залишатиметься у центрі моїх зусиль, беручи до уваги зростання людських страждань, яке неминуче стане наслідком сьогоднішнього рішення.
Ми будемо зосереджені на пошуку шляхів до рішень. Занадто багато поставлено на карту в голодному і страждаючому світі”, – резюмував генсек.

Читайте також:
Ердоган вірить, що Путін хоче продовжити “зернову угоду”, тому обговорить із ним це, не чекаючи зустрічі в серпні

Зернова угода: передісторія

22 липня 2022 року на пропозицію Організації Об’єднаних Націй Україна, Туреччина та генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш підписали угоду про безпечне транспортування зерна та продуктів з українських портів “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний”. Таку ж угоду з Туреччиною й ООН підписала Росія. До того часу війська РФ блокували український експорт збіжжя з усіх чорноморських портів.

Термін дії Чорноморської зернової ініціативи спливав 22 листопада 2022 року, але був двічі автоматично продовжений.

При цьому в жовтні російські інспектори почали штучно гальмувати перевірку суден, що підходять до Стамбула, зібравши в черзі понад 150 зерновозів.

Крім того, 29 жовтня Росія звинуватила ЗС України та британських інструкторів у “теракті проти кораблів Чорноморського флоту та цивільних суден, задіяних у гарантуванні безпеки “зернового коридору”, і заявила про зупинку своєї участі в Чорноморській зерновій ініціативі (тоді на рейді окупованого РФ Севастополя пролунали вибухи, ішлося про ураження військових суден Чорноморського флоту Росії).
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав світову спільноту не дозволити РФ під надуманим приводом заблокувати “зерновий коридор”, який гарантує продовольчу безпеку мільйонів людей, та заявив, що Росія вирішила зірвати “зернову угоду” задовго до вибухів у Севастополі.

30 жовтня було визначено, що “зернова ініціатива” може працювати без участі російських інспекторів. 2 листопада Росія передумала і повернулась до “зернової угоди”.

В міноборони окупантів заявили, що Росія отримала “письмові гарантії” від України щодо невикористання зернового коридору для ведення бойових дій проти РФ.

26 листопада, в День пам’яті жертв Голодомору, в Києві відбувся міжнародний саміт з продовольчої безпеки. Після цих домовленостей до Африки прибуло перше судно з пшеницею для Ефіопії в межах програми “Зерно з України”.

У 2023 році Росія знову почала виставляти умови для продовження “зернової угоди” зі свого боку, але зрештою 13 березня таки дала згоду на 60 днів. Надалі росіяни теж гальмували проходження перевірок суден зі збіжжям перед Босфором.

17 липня Москва заявила про припинення участі в зерновій угоді та про те, що повідомила про це Київ і Анкару.

Україна та Росія є важливими постачальниками продовольства у світі. До повномасштабної війни Україна експортувала приблизно три чверті свого виробленого зерна.
Згідно з даними Європейської комісії, близько 90% цього експорту відправлялося морем із чорноморських портів України.
Таким чином, війна та її вплив на експорт зерна мають серйозні наслідки, особливо для глобального Півдня, який значною мірою залежить від них.

Читайте також:
Путін озвучив умови для продовження зернової угоди

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна