У день народження Романа Ратушного його адвокати виграли апеляцію щодо землі у Протасовому Яру

Північний апеляційний господарський суд 5 липня ухвалив рішення на користь загиблого активіста та військового Романа Ратушного та громадської організації “Захистимо Протасів Яр” щодо встановлення сервітуту на земельну ділянку, яка входить до складу ландшафтного заказника “Протасів Яр”, та про часткове скасування рішення про створення заказника.

Про це повідомляє кореспондентка “Вечірнього Києва“, яка була на слуханні.

“Фактично суд скасував рішення першої інстанції та встановив сервітут, який ми просили. Але далі у нас ще є Верховний Суд і результати розгляду там можуть бути інші. Ми сподіваємось, що перемога буде за нами!” — сказав виданню Антон Дикань, представник ГО “Захистимо Протасів Яр”.

Перемога в суді є символічною – вона відбулася у день народження Романа Ратушоного. Сьогодні, 5 липня, засновникові ініціативи “Збережемо Протасів Яр” могло б виповнитися 26 років.

Роман Ратушний

“Ми фактично виконали заповіт Романа після його загибелі задля того, щоби люди могли використовувати Протасів Яр як парк та місце для відпочинку”, — зауважив Дикань.

Забудова Протасового Яру

2007 року, за керівництва колишнього мера Леоніда Черновецького, Київрада перевела цю зону до території житлової та громадської забудови. Будувати тут узялася дніпровська компанія ТОВ “Дайтона Груп”, яка взяла ділянку в суборенду.

Роман Ратушний заявляв про причетність Геннадія Корбана до компанії-забудовника. Також Ратушний заявляв про погрози, зокрема й з боку Корбана. Бізнесмен свою причетність до забудови заперечував.

Перед цим Геннадій Корбан програв усі суди щодо земельної ділянки, якій тепер повернуто статус зеленої зони і замість забудови оголошено ландшафтний заказник. “Корбан, очевидно, вирішив помститись і подав позов до Романа Ратушного і ГО “Захистимо Протасів Яр”, в якому просив суд визнати недостовірною інформацією майже всі згадки про себе на сторінці “Захистимо Протасів Яр” і на сторінці Романа Ратушного”, – розповіли активісти.

Спершу Солом’янський райсуд та апеляційна інстанція стали на бік Корбана і присудили йому компенсацію за “моральні страждання” в розмірі 25 тис. грн. Але в січні 2023 року Верховний Суд України скасував постанову Київського апеляційного суду на користь Корбана і направив справу на новий розгляд в апеляцію. Тепер Київський апеляційний суд повністю відмовив стороні олігарха.

“Суд підтвердив право констатувати, що 2 х 2 = 4, право критикувати “сильних світу цього” – публічних осіб типу Корбана. Право на інформацію і право на свободу слова”, – заявили активісти.

У цій справі ще буде касація, але рішення апеляційного суду вступає в силу з моменту проголошення. “Отже, станом на зараз – це повна перемога!”

“Важливо, що наші адвокати не дали викинути зі справи Романа Ратушного після його загибелі. Замість Роми в справу вступили його батьки. І Верховний Суд підтвердив, що в таких справах правонаступництво допускається. Тому позиція Роми звучала сьогодні в Суді через його адвоката, який тепер – адвокат його батьків. Тобто Рома продовжує перемагати недобросовісних забудовників і після своєї загибелі”, – наголосили в “Протасі”.

Як відомо, засновник ГО “Захистимо Протасів Яр” Роман Ратушний після початку повномасштабного вторгнення росіян став на захист України і загинув 8 червня 2022 року в районі Ізюма на Харківщині в лавах 93-ї механізованої бригади “Холодний Яр”.

Хто такий Роман Ратушний

Ратушний Роман Тарасович — громадський діяч, відомий боротьбою за збереження Протасового Яру в Києві.

Роман Ратушний у 93-й бригаді, літо 2022

Син письменниці, журналістки Світлани Поваляєвої та журналіста, активіста руху “Збережи старий Київ” Тараса Ратушного.

Народився 5 липня 1997 року в Києві.

Брав активну участь у Євромайдані, разом з іншими студентами постраждав від атаки “Беркута” в ніч на 30 листопада та 11 грудня 2013 року під час штурму Майдану. Подав з цього приводу скарги в Європейський суд з прав людини і виграв ці справи. Суд встановив порушення державою права на мирні зібрання і переслідування учасників протестів під час Євромайдану з метою їх покарання за участь у протестах та залякування інших від подальшої участі в мітингах.

У 2018 році Ратушний очолив ініціативу “Захистимо Протасів Яр”, а в 2019 році — однойменну громадську організацію, що були націлені на збереження зеленої зони у Протасовому Яру в центрі Києва та недопущення забудови, яку має намір здійснити ТОВ “Дайтона Груп”, близька до великого бізнесмена Геннадія Корбана.
У жовтні 2019 року Роман заявив про погрози йому фізичною розправою і опублікував записи відповідних діалогів із заступником керівника офісу президента Андрія Смирнова, а згодом також Геннадія Корбана. Активіст був вимушений переховуватися.
Зрештою наміри забудовника збудувати на схилі три 40-поверхівки були зірвані. Господарський суд у 2021 році визнав недійсним договір суборенди земельної ділянки, де вирубала дерева “Дайтона” і де два роки тому активісти зупинили будівництво через суд.

У березні 2021-го Роман був неправомірно арештований після акції протесту під офісом президента, коли прибічники Сергія Стерненка палили фаєри, розбили скло у дверях і обписали стіни.

Після повномасштабного вторгнення РФ Ратушний став добровольцем до лав Сил оборони України, створив підрозділ “Протасів яр”. Спершу захищав Київ, згодом діяв на Сумщині. Від початку квітня воював у Харківській області, зокрема в Ізюмському районі, у розвідувальному взводі в складі 93-ї окремої механізованої бригади ЗСУ “Холодний Яр”. Позивний “Сенека”.

Загинув 8 червня 2022-го, потрапивши у ворожу засідку.

Після цього Київрада перейменувала вулицю Волгоградську неподалік Протасового яру на честь Романа Ратушного.

Нагороджений орденом “За мужність” III ступеня (2022, посмертно) – за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі.

Читайте також:
Письменниця Світлана Поваляєва – про свого сина Романа Ратушного

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна