“Днями зустріч відбудеться”: Зеленський закликав Столтенберга негайно скликати Раду Україна-НАТО через дії РФ у Чорному морі

Президент Володимир Зеленський звернувся до Генсекретаря НАТО Єнса Столтенберга з пропозицією невідкладно скликати Раду Україна-НАТО через агресивні кроки РФ у Чорному морі.

Про це Зеленський повідомив у традиційному вечірньому відеозверненні.

“Говорив із Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. Тематика очевидна: виконання домовленостей, яких ми досягли на саміті Альянсу у Вільнюсі. Пріоритет незмінний – якнайшвидший вступ у НАТО, коли дадуть змогу безпекові умови. Лише це надійно гарантуватиме безпеку та мир усій Європі.

Говорили і про безпекову ситуацію, зокрема про російські агресивні кроки в Чорному морі. Будь-яка дестабілізація в цьому регіоні та зрив роботи наших експортних шляхів означатимуть проблеми з відповідними наслідками для всіх у світі. Цінова криза – найменший із можливих наслідків.

Обговорили з паном Столтенбергом наші кроки щодо розблокування і забезпечення сталої роботи “зернового коридору”. У нашій співпраці ми перейшли на новий, вищий рівень – рівень Ради Україна-НАТО. І цей механізм може спрацювати.

Я звернувся до Єнса з пропозицією невідкладно скликати таку Раду для відповідних кризових консультацій. Днями зустріч відбудеться. Безпекову кризу в Чорному морі ми можемо подолати”, – зазначив Зеленський.

Зернова угода: передісторія

22 липня 2022 року на пропозицію Організації Об’єднаних Націй Україна, Туреччина та генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш підписали угоду про безпечне транспортування зерна та продуктів з українських портів “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний”. Таку ж угоду з Туреччиною й ООН підписала Росія. До того часу війська РФ блокували український експорт збіжжя з усіх чорноморських портів.

Термін дії Чорноморської зернової ініціативи спливав 22 листопада 2022 року, але був двічі автоматично продовжений.

При цьому в жовтні російські інспектори почали штучно гальмувати перевірку суден, що підходять до Стамбула, зібравши в черзі понад 150 зерновозів.

Крім того, 29 жовтня Росія звинуватила ЗС України та британських інструкторів у “теракті проти кораблів Чорноморського флоту та цивільних суден, задіяних у гарантуванні безпеки “зернового коридору”, і заявила про зупинку своєї участі в Чорноморській зерновій ініціативі (тоді на рейді окупованого РФ Севастополя пролунали вибухи, ішлося про ураження військових суден Чорноморського флоту Росії).
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав світову спільноту не дозволити РФ під надуманим приводом заблокувати “зерновий коридор”, який гарантує продовольчу безпеку мільйонів людей, та заявив, що Росія вирішила зірвати “зернову угоду” задовго до вибухів у Севастополі.

30 жовтня було визначено, що “зернова ініціатива” може працювати без участі російських інспекторів. 2 листопада Росія передумала і повернулась до “зернової угоди”. В міноборони окупантів заявили, що Росія отримала “письмові гарантії” від України щодо невикористання зернового коридору для ведення бойових дій проти РФ.

26 листопада, в День пам’яті жертв Голодомору, в Києві відбувся міжнародний саміт з продовольчої безпеки. Після цих домовленостей до Африки прибуло перше судно з пшеницею для Ефіопії в межах програми “Зерно з України”.

У 2023 році Росія знову почала виставляти умови для продовження “зернової угоди” зі свого боку, але зрештою 13 березня таки дала згоду на 60 днів. Надалі росіяни теж гальмували проходження перевірок суден зі збіжжям перед Босфором.

17 липня Москва заявила про припинення участі в зерновій угоді та про те, що повідомила про це Київ і Анкару.

Водночас президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган сказав, що вірить у бажання президента Росії Путіна продовжити дію угоди і поговорить з ним про це.

А Зеленський запропонував Туреччині й ООН продовжити роботу “зернового коридору” без РФ.

19 липня президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія “розгляне можливість” повернення до “зернової угоди” лише у разі повного виконання її умов.

Після виходу з угоди росіяни почали цілеспрямовано бити по зернових терміналах на півдні України. Так, 19 липня внаслідок ракетних атак на інфраструктуру на Одещині в порту Чорноморська було знищено 60 тисяч тонн зерна. 21 липня нічна атака РФ знищила 100 тонн гороху і 20 тонн ячменю на Одещині.

Читайте також:
Росія просуває схему постачання свого зерна в Африку через Туреччину і Катар – замість українського, – ЗМІ

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна