Президент України Володимир Зеленський звернувся до понад 30 світових екоактивістів, лідерів думок та міжнародних експертів щодо наслідків руйнування дамби Каховської ГЕС.
Як повідомляє офіс глави держави, серед учасників зустрічі, яка відбувалася по відеозвʼязку, була шведська екоактивістка Ґрета Тунберґ, а також віцеспікерка Європейського парламенту Гайді Хаутала, експрезидентка Ірландії Мері Робінсон, а також активісти та журналісти, що висвітлюють екологічну тематику.
За словами Зеленського, в Україні буде створено спеціальну експертну групу, яка займеться питаннями притягнення Росії до відповідальності за злочини екоциду на українській території.
Український президент відзначив, що «у понад 30 населених пунктах життя зламане». «Для сотень, тисяч людей у багатьох містах і селах значно ускладнено підхід, доступ до питної води через знищення дамби, затоплено сховища палива, склади з хімікатами, склади з добривами, могильники тварин», – наголосив Зеленський.
Ґрета Тунберґ натомість у твітері написала, що “Росія має відповісти за свої злочини”.
“Цей екоцид як продовження неспровокованого повномасштабного вторгнення Росії в Україну є ще одним звірством, від чого бракує слів, щоб їх описати. Наші погляди знову звернені до Росії, яка має відповісти за свої злочини”, – йдеться в твіті.
This ecocide as a continuation of Russias unprovoked full-scale invasion of Ukraine is yet another atrocity which leaves the world lost for words. Our eyes are once again on Russia who must be held accountable for their crimes. https://t.co/GDWrJnMkmb
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) June 8, 2023
6 червня російські окупаційні війська підірвали дамбу Каховської ГЕС. У Херсонській області почалася евакуація населення з небезпечних районів, яким загрожує затоплення та де воно вже відбувається. Під загрозою понад 50 населених пунктів та національні парки. Затоплює міста й села, зокрема на окупованому лівому березі Дніпра.
З окупованої території евакуація, за рідкісними випадками, не проводиться. 6 червня мешканців окупованої Олешківської громади, які намагалися виїхати самостійно, загарбники не випускали.
Із цими територіями втрачається зв’язок.
Підрив греблі Каховської ГЕС, розлив Дніпра нижче за течією та наступне зміління річки загрожує Дніпропетровщині, Запоріжжю та Херсонщині важкими екологічними та економічними наслідками.
Українське керівництво стверджує, що росіяни підірвали греблю ГЕС, щоб зупинити контрнаступ ЗСУ. Західні партнери зазначають, що наразі немає точних відомостей, хто саме підірвав греблю, але в будь-якому разі це є наслідком російської повномасштабної агресії.
Російські загарбники захопили головну споруду Північно-Кримського каналу і Каховську ГЕС 24 лютого минулого року.
Головне управління розвідки МОУ в жовтні повідомляло, що Каховську ГЕС росіяни замінували ще в квітні 2022 року. Тоді йшлося про те, що окупанти передбачали швидке звільнення українськими військовими правобережної частини Херсонської області та готували серію терактів на цій території. Зокрема, під загрозою руйнування опинились дамба Каховського водосховища та агрегати Каховської гідроелектростанції.
Також у жовтні 2022 року Генеральний штаб ЗС України та американський Інститут дослідження війни наголошували, що росіяни створюють інформаційне поле для ймовірної інсценованої атаки на окуповану ними Каховську ГЕС, щоб виправдати або прикрити свій відступ на Херсонщині.
9 червня СБУ опублікувала перехоплення розмови, згідно з яким Каховську ГЕС підірвала диверсійна група росіян.
Читайте також:
Теракт на ГЕС: доступ до питної води ускладнений для сотень тисяч людей
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!