Суд у справі Шеремета усунув ще одного присяжного

 

Шевченківський райсуд Києва усунув від участі у розгляді провадження в “справі Шеремета” присяжного Юрія Михайленка.

Як повідомив “Укрінформ“, у четвер, 8 жовтня, суд мав розглядати справу у такому складі: двоє професійних суддів – Оксана Голуб і Марина Антонюк, і троє присяжних – Наталя Глоба, Валерій Фірсов, Юрій Михайленко.

Але на початку засідання прокурор Михайло Тішин заявив клопотання щодо відводу присяжного Михайленка від участі у судовому розгляді цієї справи.

Він пояснив, що на минулому засіданні сторона захисту заявила клопотання про усунення присяжного Михайленка від участі у судовому засіданні на підставі пункту 1 частини 1 статті 390 КПКУ.

“Зокрема, було наголошено, що присяжний Михайленко неправдиво відповідав на запитання головуючої та учасників судового провадження, в тому числі і щодо місця постійного проживання та осіб, з якими він разом мешкає. Враховуючи вказані обставини, мною було після засідання направлено відповідного листа начальнику департаменту карного розшуку Національної поліції з метою перевірки цієї інформації з метою того, щоб розгляд вказаного кримінального провадження відбувався належним і неупередженим судом, і щоб було ухвалене законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення”, – сказав Тішин.

За його словами, у відповідь на цей лист надійшов рапорт, де зазначено, що Михайленко дійсно проживав на вулиці Січових Стрільців у Києві разом із громадянкою Ганною Чупіною (кандидатка у присяжні в цій справі, яка взяла самовідвід на етапі обрання присяжних).

“У рапорті наявні два пояснення мешканців цього будинку, а також наявний рапорт оперуповноваженого департаменту карного розшуку Нацполіції, про те, що зі слів мешканців садового товариства “Орфей” було встановлено, що приблизно з червня-ипня 2020 року громадянка Чупіна проживає у будинку… який розташований у селі Лютіж Вишгородського району Київської області разом із громадянином Михайленком”, – сказав прокурор.

Тішин повідомив, що також було встановлено, що, серед іншого, Чупіна зверталася до Вишгородського відділу поліції щодо крадіжки велосипеда, і була зареєстрована відповідна заява.

“Враховуючи наведені обставини, я клопочу про усунення присяжного Михайленка від участі у цьому кримінальному провадженні”, – заявив Тішин.

Захисники обвинувачених підтримали цю заяву прокурора.

“Суд ухвалив усунути присяжного Михайленка від подальшої участі у судовому розгляді кримінального провадження за обвинуваченням Антоненка, Кузьменко, Дугарь. Ухвала остаточна і оскарження не підлягає”, – зазначила суддя Голуб.

У суді було оголошено технічну перерву для визначення іншого присяжного із запасних присяжних, призначених у цій справі раніше.

На попередньому засіданні захист обвинувачених уже заявляв відвід цьому присяжному, але суд тоді відмовив у його задоволенні.

Нагадаємо, 4 вересня суд задовольнив відвід двом присяжним – Ганні Чупіній та Інні Крамаренко.Перша кандидатка у присяжні взяла самовідвід, тому що серед кандидатів був її чоловік.

Читайте також:
У справі Шеремета визначили трьох присяжних, вони склали присягу

Український і білоруський журналіст, громадянин Росії Павло Шеремет був убитий 20 липня 2016 року в Києві через підрив автомобіля. Новий президент Володимир Зеленський поставив завдання глава МВС Арсену Авакову знайти вбивць журналіста.

12 грудня 2019 року слідчі поліції повідомили, що підозрюють у підриві авто з Шереметом п’ятьох людей: дитячу лікарку й волонтерку Юлію Кузьменко, музиканта з гурту “Ріффмастер”, військового Сил спецоперацій ЗСУ Андрія Антоненка та бойового медика 25 опдбр ДШВ ЗСУ Яну Дугарь.
Ці оголошення керівники МВС і Нацполіції зробили на великому брифінгу за участі президента Зеленського.

За першою версією правоохоронців, закладала вибухівку під авто Шеремета Кузьменко, допомагав їй Антоненко, а Дугарь здійснювала розвідку, відзначаючи камери відеоспостереження.

У контексті справи згадували також добровольців Владислава Грищенка “Бучу” (раніше судимого) та його дружину Інну Грищенко “Пуму”. Нібито вибухівка, виготовлена Грищенком під час виконання іншого злочину, була подібна до вибухового пристрою, застосованого для підриву авто з Шереметом у липні 2016-го.

Заступник голови Національної поліції, начальник кримінальної поліції Євген Коваль заявив, що основним мотивом вбивства Шеремета була спроба “дестабілізувати соціально-політичну ситуацію в країні”.

Прокуратура й поліція називали Андрія Антоненка організатором злочину та в підозрах і матеріалах досудового розслідування вказували для всіх трьох імовірні “мотиви” вбивства журналіста, взяті з інших справ п’ятирічної давності: “захопившись ультранаціоналістичними ідеями, культивуючи величність арійської раси…”

Однак 21 травня 2020 року стало відомо, що всім трьом підозрюваним у вбивстві Шеремета. Тепер слідство називає організаторами злочину “невстановлених осіб”, а не Антоненка.

Із нової підозри зникли “арійська раса” та “ультранаціоналістичні погляди” – тепер, за оновленою версією слідства, мотивом були особисті мотиви “невстановлених організаторів та замовників”, які вирішили створити “вкрай резонансну подію з метою подальшої провокації численних акцій протесту”.

Поліція тепер вважає, що організатори були “обізнані, серед іншого, з методами роботи правоохоронних органів”. Речник МВС Артем Шевченко в особистій переписці, опублікованій у мережі, натякав, нібито до вбивства Шеремета може бути причетне СБУ.

У новій підозрі Андрій Антоненко і Юлія Кузьменко є лише “виконавцями”, а Яна Дугарь – “пособником”.

За уточненою версією, Кузьменко лише підкладала вибухівку під автомобіль журналіста, але не активувала її, як ішлося в підозрі раніше.

Також до підозр додали дві нові статті: про знищення майна (автомобіля, на якому їхав Шеремет) та незаконне поводження зі зброєю (вибухівкою, яку підклали під авто).

Сержант Сил спецоперацій ЗСУ Андрій Антоненко “Ріффмастер” – киянин, 1971 р.н., відомий також як музикант, лідер гурту Riffmaster, автор неофіційного гімну ССО “Тихо прийшов…”
Лікар Юлія Кузьменко “Ліса” – походженням із Бахмута на Донеччині. Вона відомий дитячий кардіохірург (ендоваскулярний хірург) та військовий волонтер. Працює в дитячій лікарні Охматдит, також працювала в Інституті Амосова.
Яна Дугарь – військова медсестра, військовослужбовець за контрактом у 25-й повітряно-десантній бригаді ДШВ ЗСУ.

13 грудня суддя Печерського районного суду міста Києва Сергій Вовк уперше відправив Яну Дугарь під цілодобовий домашній арешт, а Юлію Кузьменко та Андрія Антоненка – у СІЗО без права застави на два місяці.

Надалі Київський апеляційний не задовольняв клопотання захисту та не змінював міру запобіжного заходу для “Ріффмастера” і Кузьменко, а Дугарь переводили під нічний домашній арешт у Києві.

11 серпня для Юлії Кузьменко суд пом’якшив запобіжний захід, змінивши його із тримання під вартою на цілодобовий домашній арешт.
Всупереч очікуванням, суд залишив Антоненка під вартою.

Судовий процес за обвинуваченнями Антоненка, Кузьменко й Дугарь почався в Шевченківському райсуді Києва 4 вересня з обрання присяжних.

Судові засідання та інші процесуальні дії в цій справі супроводжуються мітингами й іншими акціями протесту. Значна частина громадськості вважає докази щодо Антоненка, Кузьменко і Дугарь недостатніми, а саму справу – намаганнями очорнити ветеранське і військове середовище.

Читайте також:
Експертів у справі Шеремета притягнули до дисциплінарної відповідальності, – адвокат

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна