“Скоро бахне”: Києвом пройшов мегамарш на підтримку в’язнів у “справі Шеремета”. РЕПОРТАЖ

 

автор: Олена Максименко
фото автора

Понад три тисячі людей взяли участь у столичній акції “200 днів брехні” на підтримку підозрюваних у “справі Шеремета” військових і волонтерів – Андрія Антоненка, Юлії Кузьменко і Яни Дугарь. Двісті – саме стільки днів Ріфф і Кузьменко сидять за ґратами, а Яна Дугарь наразі відпущена під заставу після відбування домашнього арешту.

Подібні акції в ці дні відбулися в багатьох інших містах – Тернополі, Дніпрі, Запоріжжі тощо.

Київська маніфестація в суботу, 4 липня, почалася з концерту в парку Шевченка. Виступали Христина Панасюк, Олекса Бик, Алла Мартинюк та ін. По тому люди вишикувалися колоною та рушили під МВС, а звідти – на Банкову, під офіс президента.

Прикметно, що цього дня відзначають День поліції, тож з автомайданівської автівки, яка вже традиційно супроводжувала дійство, лунало гасло: “Вітання справжнім поліцейським, а мусорам – ганьба!”

Демонстрація відбувалася в кращих традиціях “жанру” – із фаєрами, димовухами, піднесенням, обіймами, радістю від зустрічі старих друзів, серед яких ветерани, волонтери, знайомі по АТО і Майдану активісти, митці, народні депутати тощо. Серед присутніх були бійці УДА, ветерани “Донбасу”, представники “Нацкорпусу”, “Демсокири”, інших навколополітичних і навколовійськових структур, а також зовсім не політичних та не військових. Були помічені колишній політв’язень із Криму Володимир Балух, режисер Володимир Тихий, поетка Світлана Поваляєва, подружжя Корчинських, колишній заступник міністра у справах ветеранів Антон Колумбет. Прийшла на акцію й одна з підозрюваних – бойовий медик 25-ї повітрянодесантної бригади Яна Дугарь, і адвокати фігурантів “справи Шеремета”.

Цього разу були сотні спеціально виготовлених прапорів та футболок із портретами підозрюваних та хештегом #Free, безліч плакатів і транспарантів.

Понад цієї всією майже святковою атмосферою в повітрі висіло німе питання: “А що далі?” Що, якщо ці всі численні й потужні акції, на які люди вже ходять як на роботу, не дадуть результату?

Все більше учасники мітингу говорили одне одному про відчуття безнадії та зневіри. Все більше – ділилися відчуттями можливої ескалації.

“Свято наближається! – із сумною усмішкою прокоментував один з активістів. – Імовірно, десь у вересні все “бахне”.

Біда в тому, що це “свято” відбудеться на “два фронти”.

На кожному кроці люди обговорюють можливі сценарії. Адже на справедливий суд надій все менше, а чекати сатисфакції від Європейського суду з прав людини можна роками. Відчуття замкненого кола стає все гострішим.

Одна з учасниць акції Анастасія Безверха пояснює дві свої причини бути на такому мітингу: “По-перше, я хочу висловити свою підтримку в’язням, які вже 200 днів незаконно перебувають за ґратами без жодного доказу, і це просто жахливо. Це однозначно крах всієї юридичної системи, і правоохоронної, і прокуратури, і слідства… З іншого боку, є потреба солідарності з активістами. Коли кожен із нас сидить по маленькому куточку і переживає, що буде далі з країною, це дуже стрьомно. А коли ти приходиш і бачиш, що ти не один, і що теж є люди, які переживають за те саме, що й ти, – це трішки вселяє надію. Якщо лупоне, то я знатиму, хто буде поруч зі мною”.

Настя вважає, що понад усе важливо не допустити ескалації.

“Дуже важливо, щоб усі протести, які будуть далі відбуватися, навіть якщо ситуація погіршиться, щоб вони залишилися в ненасильницькій площині. Ненасильницький спротив може бути ефективним і водночас достатньо радикальним! Якщо тут є сили, які це розуміють, тоді в нас є шанс”, – вважає Безверха.

Христина Панасюк, співачка і волонтерка, яка їздить на фронт і підтримує бійців піснею, також не могла лишатися осторонь: “Інакше не можу, бо це мої друзі, вони чудові, світлі люди, справжні. Їх звинувачують у тому, що вони не робили і ніколи не зробили б. Тому ми тут, щоб підтримати цих людей разом… Мусимо боротися, мусимо триматися…”

На Банковій, на паркані навпроти вікон офісу президента, почепили інформаційні плакати з детальними поясненнями, чому докази поліцейського слідства проти Антоненка, Кузьменко і Дугарь – неспроможні.

Активісти скандували: “Один за всіх і всі за одного!”, “Зелю на палю!”, “Судді, пам’ятайте, влада не вічна!”, “Шукайте справжніх вбивць”, уже тривіальне “Аваков – чорт” тощо.

Під МВС гаслами розписали асфальт із балончиків.

“Стільки народу прийшло сьогодні підтримати наших підозрюваних у цій справі! – адвокат Антоненка Станіслав Кулик висловив своє захоплення. – Всі ми знаємо, що ці обвинувачення, ці підозри виключно підроблені, сфальсифіковані. Ми зараз вивчаємо всі матеріали, які нам дають на ознайомлення, і вкотре впевнюємося: жодних об’єктивних доказів, що хтось до чогось причетний, у них немає. І не може бути, бо насправді всі ці троє не мають відношення і жодним чином не причетні до цієї справи!”

Інший адвокат, Тарас Безпалий, зазначив, що сторона захисту зверталася по пояснення до британського експерта Айвена Берча, на чиї висновки щодо характеру ходи фігурантів справи спирається слідство. Проте – безрезультатно.

Безпалий нагадав: “12 грудня, обід – затримують Юлю Кузьменко, Яну Дугарь, Андрія Антоненка. У час, коли проводяться слідчі дії і ще навіть не пред’явлена підозра, Аваков, Зеленський, [заступник голови Нацполіції] Коваль, генеральний прокурор колишній [Рябошапка] виходять на брифінг і кажуть, що людей уже затримано! І вже призначають їх вбивцями! І вже кажуть про те, що вони розкрили злочин! Нам казали про те, що зібрано достатньо доказів!

20 травня цього року. Виступає пан Зеленський і каже, що найближчим часом справа буде передана до суду. Відразу після його виступу змінюють прокурорів, виділяють матеріали. І через два дні нові прокурори, які ще фізично не мали можливості ознайомитися з матеріалами, приймають рішення про передачу справи до суду. Про яку законність ми кажемо?! Які докази ми за цей час побачили?! Справа стерильна! Жодних доказів немає! Єдина фальсифікована експертиза Айвена Бірча – де цей Бірч? Він узагалі був в Україні?.. Він читав, що він підписує? Ми його жодного разу не бачили. Всі адвокати писали до нього запити – приїдь, поясни свою експертизу! Жодного разу ця особа не зібралася і не приїхала”.

“Що ми маємо сьогодні? Сьогодні ми маємо відсутність доказів, маємо суддів, які бояться виносити законні рішення. Сьогодні ми маємо ситуацію, коли [заступник міністра внутрішніх справ Антон] Геращенко каже, що якби ми діяли такими методами, як в Кагарлику, то вже зізналися б… То давайте згадаємо 90-ті, нехай Геращенко тягне паяльник і вибиває ці докази. Тому що доказів по справі немає! Відбувається судилище!” – наголосив адвокат Юлії Кузьменко.

Геннадій Друзенко, публіцист, активіст, один із засновників ПДМШ – Першого добровольчого мобільного шпиталю імені Миколи Пирогова, нагадав, що шість років тому люди вийшли на Майдан та в АТО за те, щоб в Україні запанувало “право жити в цій країні так, як ми хочемо жити” та” щоб тут не була провінція руского міра”.

“Саме за це, я вірю, померли тисячі наших посестер і побратимів, кращі дочки й сини цієї землі. Тут є люди, які проливали свою кров в аеропорту, є люди, які були на Савурці. Тут є мої побратими-медики, які вивозили поранених із найгарячіших точок. Все це було для того, щоб у цій країні не було так, як в “руском мірє” як у “ДНР” і “ЛНР” з їхніми підвалами й катуваннями”, – нагадав Друзенко у виступі.

“Хочу сказати Антону Геращенку і його шефу [Арсену Авакову]: хлопці, ви мали яйця в 2014-му! Я визнаю, що ви багато зробили, щоб ми вистояли. Але вистояли не для того, щоб Техас грабували техасці! Не для того, щоб тут катували ви! Ми відстояли спільну Україну для того, щоб тут було по-іншому!” – наголосив волонтер.

Провокацій на акції практично не було, якщо не вважати вибуху петарди під МВС.

Правоохоронці поводилися ввічливо, однак на вході на Банкову просили показали вміст сумок, ножі залишати в машинах, а представників ЗМІ просили надати посвідчення і знімкували їх на телефон.

Велика фотогалерея з акції:

200 днів брехні - демонстрація 04.07.2020 (8) 200 днів брехні - демонстрація 04.07 (15) 200 днів брехні - демонстрація 04.07 (14) 200 днів брехні - демонстрація 04.07 (12) 200 днів брехні - демонстрація 04.07 (11) 200 днів брехні - демонстрація 04.07 (9) 200 днів брехні - демонстрація 04.07 (8) 200 днів брехні - демонстрація 04.07 (7) 200 днів брехні - демонстрація 04.07 (5) 200 днів брехні - демонстрація 04.07 (4) 200 днів брехні - демонстрація 04.07 (3) 200 днів брехні - демонстрація 04.07 (2) 200 днів брехні - демонстрація 04.07 (1) 200 днів брехні - демонстрація 04.07.2020 - під ОП_ (8) 200 днів брехні - демонстрація 04.07.2020 - під ОП_ (6) 200 днів брехні - демонстрація 04.07.2020_ під МВС (3) 200 днів брехні - демонстрація 04.07.2020_ під МВС (5) 200 днів брехні - демонстрація 04.07.2020 _ Кошовенко 200 днів брехні - демонстрація 04.07.2020 - під ОП_ (1) 200 днів брехні - демонстрація 04.07.2020 - під ОП_ (3) 200 днів брехні - демонстрація 04.07.2020 - під ОП_ (5) 200 днів брехні - демонстрація 04.07.2020 - під ОП_ (4) 200 днів брехні - демонстрація 04.07.2020 (6) 200 днів брехні - демонстрація 04.07.2020 (5) 200 днів брехні - демонстрація 04.07.2020 (4) 200 днів брехні - демонстрація 04.07.2020 (3) 200 днів брехні - демонстрація 04.07.2020 (1)
<
>

Чергове судове засідання по Юлії Кузьменко призначено на 7 липня. Як-то кажуть, далі буде.

Читайте також:
Справа Шеремета: суд залишив Кузьменко під вартою

Як інформувала “Новинарня“, 12 грудня 2019 року слідчі поліції повідомили, що підозрюють у підриві авто з Павлом Шереметом п’ятьох людей: дитячу лікарку й волонтерку Юлію Кузьменко, музиканта з гурту “Ріффмастер”, добровольця Андрія Антоненка та бойового 25 опдбр Яну Дугарь.

Ці оголошення керівники МВС і Нацполіції зробили на великому брифінгу за участі президента Володимира Зеленського.

За першою версією правоохоронців, 20 липня 2016 року закладала вибухівку під авто Шеремета Кузьменко, допомагав їй Антоненко, а Дугарь здійснювала розвідку, відзначаючи камери відеоспостереження.

У контексті справи згадували також добровольців Владислава Грищенка “Бучу” (раніше судимого) та його дружину Інну Грищенко “Пуму”. Нібито вибухівка, виготовлена Грищенком під час виконання іншого злочину, була подібна до вибухового пристрою, застосованого для підриву авто з Шереметом у липні 2016-го.

Заступник голови Національної поліції, начальник кримінальної поліції Євген Коваль заявив, що основним мотивом вбивства Шеремета була спроба “дестабілізувати соціально-політичну ситуацію в країні”.

Прокуратура й поліція називали Андрія Антоненка організатором злочину та в підозрах і матеріалах досудового розслідування вказували для всіх трьох імовірні “мотиви” вбивства журналіста, взяті з інших справ п’ятирічної давності: “захопившись ультранаціоналістичними ідеями, культивуючи величність арійської раси…”

Однак 21 травня 2020 року стало відомо, що всім трьом підозрюваним у вбивстві Шеремета. Тепер слідство називає організаторами злочину “невстановлених осіб”, а не Антоненка.

Із нової підозри зникли “арійська раса” та “ультранаціоналістичні погляди” – тепер, за оновленою версією слідства, мотивом були особисті мотиви “невстановлених організаторів та замовників”, які вирішили створити “вкрай резонансну подію з метою подальшої провокації численних акцій протесту”.

Поліція тепер вважає, що організатори були “обізнані, серед іншого, з методами роботи правоохоронних органів”. Речник МВС Артем Шевченко в особистій переписці, опублікованій у мережі, натякав, нібито до вбивства Шеремета може бути причетне СБУ.

У новій підозрі Андрій Антоненко і Юлія Кузьменко є лише “виконавцями”, а Яна Дугарь – “пособником”.

Згідно з уточненою версією, Кузьменко лише підкладала вибухівку під автомобіль журналіста, але не активувала її, як ішлося в підозрі раніше.

Також до підозр додали дві нові статті: про знищення майна (автомобіля, на якому їхав Шеремет) та незаконне поводження зі зброєю (вибухівкою, яку підклали під авто).

Сержант Сил спецоперацій ЗСУ Андрій Антоненко – киянин, 1971 р.н., відомий також як музикант, лідер гурту Riffmaster, автор неофіційного гімну ССО “Тихо прийшов…”

Лікар Юлія Кузьменко “Ліса” – походженням із Бахмута на Донеччині. Вона відомий дитячий кардіохірург (ендоваскулярний хірург) та військовий волонтер. Працює в дитячій лікарні Охматдит, також працювала в Інституті Амосова.

Яна Дугарь – військова медсестра, військовослужбовець за контрактом у 25-й повітряно-десантній бригаді ДШВ ЗСУ.

13 грудня суддя Печерського районного суду міста Києва Сергій Вовк уперше відправив Яну Дугарь під цілодобовий домашній арешт, а Юлію Кузьменко та Андрія Антоненка – у СІЗО без права застави на два місяці.

Надалі Київський апеляційний не задовольняв клопотання захисту та не змінював міру запобіжного заходу для “Ріффмастера” і Кузьменко, а Дугарь переводили під нічний домашній арешт у Києві.

25 травня Печерський райсуд Києва визначив запобіжні заходи Юлії Кузьменко та Яні Дугарь, в обох випадках суд став на бік обвинувачення.

Лікарці та волонтерці Кузьменко суд продовжив запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 днів. Медсестрі 25-ї окремої повітрянодесантної бригади Яні Дугарь оновили запобіжний захід – на заставу в розмірі 168 тис. грн, обов’язкове носіння електронного браслета і перебування в районі, де розміщена військова частина Яни (Новомосковськ Дніпропетровської області).

Судові засідання та інші процесуальні дії в цій справі супроводжуються мітингами й іншими акціями протесту. Значна частина громадськості вважає докази щодо Антоненка, Кузьменко і Дугарь недостатніми, а саму справу – тиском на ветеранське і військове середовище.

Читайте також:
Із вогнем, “бобіком” і самоспаленням: як під Радою вимагали відставки Авакова. НАШ РЕПОРТАЖ


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.