Справа Шеремета: адвокати Антоненка звинуватили МВС у маніпуляції

 

Адвокати військовослужбовця Сил спецоперацій, музиканта Андрія Антоненка, підозрюваного в організації вбивства журналіста Павла Шеремета, назвали “маніпулятивною і подекуди неправдивою” інформацію щодо підозрюваних, яку 26 лютого розмістило на сайті МВС управління комунікації Національної поліції.

Про це йдеться в заяві, яку 27 лютого підписали захисники Антоненка, адвокати Віталій Галенченко, Дмитро Круговий і Станіслав Кулик.

Захисники вказали на те, що стосовно їхнього підзахисного було поширено три маніпулятивних твердження: Антоненко відмовився від проведення слідчого експерименту; він відмовився від дачі показань і від одночасного допиту з підозрюваною Юлією Кузьменко; він відмовився від тесту на детекторі брехні.

У заяві адвокатів сказано: “Пан Антоненко не відмовлявся від проведення слідчого експерименту 02.01.2020, а наполягав на його проведенні у присутності вільно обраного захисника, як того вимагає закон, в чому йому було відмовлено. Нагадаємо, що цю дію слідчі намагалися провести без своєчасного попередження захисників (попереджений був лише один захисник, який знаходився в Харкові, і не за три дні, а в той самий день о 16:55). Після цього пропозицій щодо слідчого експерименту у встановленому порядку від них не поступало”.

“Пан Антоненко 28.12.2019 добровільно і вичерпно надав показання. Повна стенограма його допиту знаходиться за посиланням.
Хоча жодного слова неправди в показаннях пана Антоненка виявлено не було, сторона обвинувачення представила їх 04.02.2020 слідчому судді як одну з підстав для продовження строку тримання під вартою. Останнє вкотре демонструє недобросовісність слідства і ефективність застосування такого методу захисту, як відмова надати показання”, – заявляють адвокати.

“Пан Антоненко ніколи не відмовлявся від проходження тестування на детекторі брехні, але, з урахуванням якості подібних досліджень в Україні, а також виявлених стороною захисту очевидних ознак фальсифікації так званої “психологічної експертизи”, наполягав і наполягає на проходженні поліграф-тестування виключно спеціалістами, які є членами американської або британської асоціації поліграфологів і які не пов’язані з правоохоронними органами України.
Наш підзахисний дійсно 06.02.2020 письмово повідомив слідчого, що відмовляється від будь-якої подальшої співпраці доти, поки не будуть виконані вимоги статті 221 КПК України, а саме – захист має бути ознайомлений з матеріалами розслідування, хоча б з тими, що були раніше публічно розголошені.
Порушення закону, вчинене в цій частині стороною обвинувачення, встановлене ухвалою слідчого судді від 26.12.2019, і досі не усунуте”, – йдеться в заяві звхисту.

“Крім того, пан Антоненко вимагає вимірювання свого зросту і ознайомлення зі своєю особовою карткою ув’язненого, яка не є матеріалами слідства, є інформацією про особу і не може бути утаємничена від нього в силу частини 3 статті 32 Конституції України.
Зазначені законні вимоги підзахисного слідством повністю проігноровані. Станом на сьогодні проведено вимірювання зросту пана Антоненка, яке встановило його на рівні 179,7 см, однак слідство третій день не надає про це жодного офіційного документа.
18 лютого слідчий Бирко пообіцяв надати стороні захисту усі необхідні матеріали 19.02.2020 о 14:00, а захисники погодились у такому разі на одночасний допит з Юлією Кузьменко. Однак слідчий Бирко своєї обіцянки не дотримав, внаслідок чого пан Антоненко, слідуючи раніше заявленій позиції, від одночасного допиту відмовився. Пізніше з’ясувалося, що від одночасного допиту відмовилася і пані Кузьменко.
Твердження поліції, мовляв, відмова від дачі показань ускладнює слідчі дії, має викликати обурення не лише у правозахисників, а й у будь-якого обізнаного неупередженого спостерігача. Ані за законом, ані за здоровим глуздом підозрюваний не зобов’язаний допомагати стороні обвинувачення себе викривати, а виправдовуючі обставини слідством нехтуються”, – зазначають адвокати.

Захисники нагадали також, що потреба продовження строків досудового розслідування обґрунтовувалося нібито необхідністю проведення експертиз. “Строки проведення цих експертиз аж ніяк не залежать від бажань підозрюваних давати показання. Отже, намагання перекласти на підозрюваних відповідальність за неспроможність слідства довести їхню причетність є не лише формальним порушенням принципу презумпції невинуватості, а грубим свавіллям, неприпустимим для правоохоронного органу”, – заявляють захисники.

Принагідно захист Андрія Антоненка закликав МВС України і Національну поліцію припинити інсинуації стосовно інших підозрюваних і нагадав, що виміри зросту “повністю виключають сходство підзахисного з чоловіком з місця злочину”.

“Позбавлення свободи непричетних людей є ганьбою для держави і сприяє справжнім винуватцям уникнути покарання”, – констатували адвокати.

Читайте також:
Справа Шеремета: слідство розсекретить матеріали понад 500 слідчих дій

Справа Шеремета: прокурор обґрунтовує мотив Антоненка мемом з “новорічним Гітлером”

Як писала “Новинарня“, 12 грудня слідчі поліції повідомили, що підозрюють у підриві авто з журналістом Павлом Шереметом п’ятьох людей: дитячу лікарку й волонтерку Юлію Кузьменко, музиканта з гурту “Ріффмастер”, добровольця Андрія Антоненка, медсестру 25 опдбр Яну Дугарь, добровольців Владислава Грищенка “Бучу” (раніше судимого) та його дружину Інну Грищенко “Пуму”.
Ці оголошення керівники МВС і Нацполіції зробили на брифінгу за участі президента Зеленського.

За версією правоохоронців, 20 липня 2016 року закладала вибухівку під авто Шеремета Кузьменко, допомагав їй Антоненко, який нібито організував весь злочин, а Дугарь здійснювала розвідку. Грищенко ж нібито виготовляв вибухівку.

Заступник голови Національної поліції, начальник кримінальної поліції Євген Коваль заявив, що основним мотивом вбивства Шеремета була спроба “дестабілізувати соціально-політичну ситуацію в країні”.

Сержант Сил спецоперацій ЗСУ Андрій Антоненко – киянин, 1971 р.н., відомий також як музикант, лідер гурту Riffmaster, автор неофіційного гімну ССО “Тихо прийшов…”

Лікар Юлія Кузьменко “Лиса” – 40 років, походженням із Бахмута на Донеччині. Вона відомий дитячий кардіохірург (ендоваскулярний хірург) та військовий волонтер. Працює в дитячій лікарні Охматдит, також працювала в Інституті Амосова.

Яна Дугарь – військова медсестра, військовослужбовець за контрактом у 25-й повітряно-десантній бригаді ДШВ ЗСУ.

13 грудня суддя Печерського районного суду міста Києва Сергій Вовк відправив Яну Дугарь під цілодобовий домашній арешт, а Юлію Кузьменко та Андрія Антоненка – у СІЗО без права застави на два місяці.

Юлія Кузьменко заявила про порушення керівниками МВС і Нацполіції презумпції її невинуватості.

23 грудня Київський апеляційний не задовольнив клопотання захисту та не змінив міру запобіжного заходу для фігуранта справи про вбивство журналіста Павла Шеремета сержанта ССО ЗСУ Андрія Антоненка “Ріффмастера”, згодом цей же суд  відхилив апеляцію захисту, тому Антоненко залишається в СІЗО.
24 грудня Київський апеляційний суд залишив у силі міру запобіжного заходу і для Юлії Кузьменко.

2 січня 2020 року на столичних вулицях Івана Франка, В’ячеслава Липинського та Бульварно-Кудрявській провели слідчий експеримент у справі вбивства журналіста Павла Шеремета за участі підозрюваної лікарки й волонтерки Кузьменко.

15 січня адвокати підозрюваної у вбивстві журналіста Павла Шеремета Яни Дугарь заявили, що вона не відмовлялася від слідчого експерименту.

24 січня суд пом’якшив запобіжний захід Яні Дугарь на нічний домашній арешт із 20:00 по 7:00.

4 лютого суд продовжив термін дії запобіжного заходу – тримання в СІЗО – для Юлії Кузьменко ще на два місяці.

5 лютого Печерський районний суд Києва залишив під вартою до 3 квітня Андрія Антоненка та продовжив запобіжний захід до 4 квітня Яні Дугарь.

Наприкінці січня прокурори офісу генерального прокурора надали письмові вказівки слідчим поліції, які проведуть “додаткові розшукові дії” у справі Шеремета.

Поліція надала заперечення тверджень захисту щодо невинуватості Яни Дугарь.

Читайте також:
У справі Шеремета експерти використовували методику “генпрокурати ДНР”, – адвокат

Адвокат підозрюваної у “справі Шеремета” Яни Дугарь: Зеленського підставили цією справою. Або це змова

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна