Російські пропагандистські медіа 18 лютого масово поширили фейк щодо розслідування катастрофи MH17 на Донбасі.
У повідомленнях, що винесені в топ Яндексу, стверджується, що в районі авіакатастрофи “Боїнга” “Малайзійських авіаліній” у липні 2014 року, за даними, буцімто, нідерландської розвідки, не виявили жодного зенітно-ракетного комплексу “Бук”.
Нідерландський псевдожурналіст, автор фільму про трагедію MH17 на Донбасі Макс ван дер Верфф показав у мережі документи невідомого походження.
У них ідеться, нібито співробітники військової розвідки Нідерландів в ході “розслідування” обставин аварії пасажирського літака рейсу MH17 на сході України зібрали дані про позиції ЗРК “Бук” і не виявили жодного комплексу, який перебував досить близько, щоб збити авіалайнер.
Цей текст і скріни ван дер Верфф опублікував на платформі “Bonanza Media”.
Лист від начебто розвідки датований 21 вересня 2016 року, він складений для прокуратури Нідерландів.
У документі зазначається, що “стає очевидним, що MH17 летів поза радіусом дії всіх виявлених розгорнутих ЗРК” Бук-М1″.
Російські ЗМІ без жодних підстав представили ці записи як висновок розвідки чи позицію офіційних Нідерландів. Так, усі топові агентства “розгонили” посеред ночі та вранці цю “новину”. На користь цієї версії активізувалися і російські ботоферми в соцмережах.
Насправді Макс ван дер Верфф не є незалежним журналістом-розслідувачем, і оприлюднені ним “документи” – вочевидь підробні.
Нідерландські дослідники Роберт ван дер Нурдаа і Коен ван де Вен так писали про ван дер Верффа: “Жоден голландець не пов’язаний з російськими ЗМІ так, як Макс ван дер Верфф”.
Згідно з їхнім дослідженням, саме його акаунт у твітері є одним з найвпливовіших, якщо мова йде про MH17.
Ван дер Верфф – колишній дизайнер салонів Jumbo і продавець електричних велосипедів. Відомо, що кілька разів без проблем їздив у так звану “ДНР”. Там він виступав на місцевих конференціях щодо MH17 і давав інтерв’ю російським ЗМІ.
Завдяки DoniLeaks (витік листів сепаратистів) відомо, що самі сепаратисти були дуже раді роботі ван дер Верффа.
Фотокореспондент Василь Максимов також показав, що ноги фейку ростуть з Росії.
Так, за його словами, до створення та поширення дезіноформації причетна колишня “журналістка” каналу “Russia Today” Яна Єрлашова, яка пішла звідти, щоб зайнятися “незалежною журналістикою”. Саме вона разом з Максом ван дер Верффом і заснувала співтовариство, яке потім опублікувало фейкові дані.
“Яна давно і серйозно стурбована тим, аби довести непричетність РФ до катастрофи рейсу MH17 на Донбасі. Увечері 17 лютого 2020 року Яна викладає на власний ресурс (з поштою на Яндексі) якісь скани документів”, – пише Максимов.
“Документи приблизно ні про що, але мова не про це. Мені вистачило приблизно 10 хвилин, щоб розкопати, що за джерело, і звідки вуха ростуть. У журналістів не вистачило, мабуть. Але агресивна військова пропаганда працює саме так“, – додав репортер.
Показово, що Кремль підхопив фейк нідерландських псевдорозслідувачів.
Речник президента РФ заявив, що публікації в ЗМІ про “нові обставини” падіння “Боїнга” над Донбасом “ставлять під сумнів позицію міжнародної слідчої групи”, яка звинуватила Росію в причетності до трагедії.
“Це зайвий раз свідчить про, як і раніше, величезну кількість питань, які найсерйознішим чином ставлять під сумнів таку ангажовану позицію, яка вже неодноразово озвучувалася”, – цитує прессекретаря президента РФ Дмитра Пєскова російський “Інтерфакс”.
Навіть російські ліберальні коментатори пов’язують такі дії Кремля з тим, що 6 березня починається слухання в Міжнародному суді ООН у Гаазі за позовом України щодо залучення Росії до відповідальності за вчинення актів тероризму, зокрема щодо збиття рейсу MH17, “і потрібно якось підготувати до нього громадськість”.
Читайте також:
Справа МН17: один із підозрюваних добровільно долучається до судового процесу
Як писала “Новинарня“, Boeing-777 авіакомпанії Malaysia Airlines, рейс MH17 Амстердам-Куала-Лумпур, був збитий на Донбасі неподалік від Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На його борту перебували 298 осіб, всі вони загинули.
Міжнародне розслідування під егідою Нідерландів доводить, що літак збито з контрольованої сепаратистами території ракетним комплексом “Бук”, який прибув із Росії.
Особу одного з російських фігурантів прослуховувань, опублікованих JIT, вдалося встановити – це російський військовий Сергій Дубинський “Хмурий”.
5 червня 2017 року волонтерська команда розслідувачів Bellingcat заявила, що їм вдалося виявити “відсутню ланку” для ідентифікації російського “Бука”, який збив малайзійський “Боїнг”. Вони знайшли в соцмережах фотографію, на якій видно маркування ЗРК “Бук” №332, знятого до його транспортування в колоні до України в червні 2014 року.
Розслідувачі стверджують, що “Бук” був приписаний до 53-ї зенітно-ракетної бригади ЗС РФ з Курська. Експертам вдалося з’ясувати маршрут та визначити коло інших осіб, які могли бути причетні до транспортування ЗРК по російській території.
Також Bellingcat визначив особи сімох військових водіїв РФ, які тоді транспортували “Буки” з Курської області на Донбас.
24 травня 2018 року представники Міжнародної слідчої групи (JIT) на прес-конференції в Гаазі повідомили про результати розслідування. Вони дійшли висновку, що ЗРК “Бук”, який збив “Боїнг”, належав 53-й зенітно-ракетній бригаді міноборони Росії. Згодом у мережі з’явилося відео цього розслідування.
19 червня 2019 року Об’єднана слідча група назвала імена перших чотирьох підозрюваних в причетності до збиття літака. Це – Сергій Дубинський (“Хмурий”), Ігор Гіркін (“Стрелок”), Олег Пулатов (“Гюрза”), Леонід Харченко (“Кріт”).
Також підозрюваним визнали колишнього бойовика “ДНР” Володимира Цемаха, затриманого СБУ в ОРДЛО і відданого в Росію в рамках обміну полоненими.
Провідні держави світу, а також міжнародні структури закликають Росію взяти на себе відповідальність за катастрофу.
Читайте також:
П’ять країн підписали угоду щодо покарання винних у трагедії “Боїнга” рейсу MH17
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!