Спроба розколу в ПЦУ: Філарет “відновив” патріархат

 

У середовищі помісної Православної церкви України спалахнув скандал через заяви колишнього очільника УПЦ Київського патріархату Філарета, що ставлять під сумнів єдність новоутвореної автокефальної церкви.

Почесний патріарх ПЦУ, або, як його також називають, патріарх-старець Філарет заявив, що Київський патріархат досі існує і він вважає себе патріархом УПЦ КП – хоча ліквідація цієї церкви була умовою створення єдиної ПЦУ та надання їй томосу Константинополем, і відповідні рішення були прийняті перед об’єднавчим собором у грудні.

“Справа в тому, що Київський патріархат не ліквідований. Не ліквідований. Це хочуть подать, що він ліквідований. Ліквідувати Київський патріархат може той, хто його створив”, – заявив владика Філарет у коментарі ТСН 9 травня.

Ще одним проявом непокори Філарета рішенням синоду УПЦ КП і собору ПЦУ називають документообіг від імені Київського патріархату.

У пам’ять священномученика Макарія, митрополита Київського, Філарет запрошує архієреїв ПЦУ 14 травня взяти участь в “урочистому молитовному спілкуванні” у Володимирському соборі та розсилає спеціальні листи. Ці послання надруковані на бланках УПЦ Київського патріархату. Предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній запрошення на свято не отримав.
Про це повідомила журналістка Соня Кошкіна, оприлюднивши відповідний документ.

“…Не те, щоб Епіфаній сильно засмутився, у нього на вівторок інші плани – візит на Донбас. Але, погодьтеся, ненормальна ситуація. Яка оголює серйозний конфлікт між Філаретом і Епіфанієм. Точніше сказати: між Філаретом та іншим світом. Оскільки Епіфаній на адресу Філарета кривого слова не сказав, підступів і поготів не будує”, – зазначила журналістка.

Підпис поставив – від підпису відмовився

Частина громадськості Помісної церкви вважає, що спроба відновлення Київського патріархату призведе до розколу в ПЦУ та обернеться втратою томосу про автокефалію.

Зокрема, про це пише у “Фейсбуці” делегат об’єднавчого собору, священик ПЦУ Богдан Тимошенко.

“Ліквідація УПЦ Київського патріархату і УАПЦ та їх об’єднання в Помісну УПЦ була однією з передумов надання томосу. На очах багатьох делегатів собору, і моїх зокрема, першим поставив свій підпис під протоколом Помісного собору УПЦ КП про її ліквідацію Святійший патріарх Філарет та всі постійні члени Синоду [УПЦ КП] в Малій Софії 15 грудня 2018 р.Б., як президія собору за статутом УПЦ КП”, – нагадав о. Богдан Тимошенко.

Священик ПЦУ висловив подив, чому почесний патріарх Філарет тепер розсилає документи від імені УПЦ КП.

“Минуло чотири місяці, обрано нового предстоятеля, наданий і отриманий томос про автокефалію ПЦУ, а тут з’являється документ, в якому чітко видно, що Святійший Філарет далі живе і діє від імені Київського патріархату – начебто ПЦУ і всього, що з нею пов’язано, не існує… Може мені хтось пояснить, якому з підписів під документами слід довіряти – тому, що був поставлений під протоколом ліквідації УПЦ КП, чи в останньому запрошенні? А як тепер розуміти слова Патріарха Філарета у сьогоднішньому коментарі ТСН, що “Київський патріархат не ліквідовано”, якщо він перший поставив під цим рішенням свій підпис? Адже сам патріарх Філарет справедливо критикував єрархів УПЦ МП за те, що вони за кілька місяців відкинули власні соборні рішення і підписи за автокефалію, зроблені в листопаді 1991 року, та звинуватив їх у зраді”, – стверджує священнослужитель .

“Спроба відновлення Київського патріархату буде розколом в ПЦУ та нищівною поразкою всього надбання Української церкви і самого патріарха Філарета”, – додав о. Богдан Тимошенко.

“Філарет хоче перетворити керівництво ПЦУ на дуумвірат”

У зв’язку з цим організувалася ініціативна група “10 тез для Православної церкви України”, яка оприлюднила звернення з приводу загроз для автокефалії.

Першими підписантами відкритого для підписання звернення стали Андрій Дудченко, священик, викладач КПБА; журналісти Ярослава Міщенко, Віктор Трегубов, Тарас Антошевський; Андрій Смирнов, історик; Володимир Волковський, співробітник Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України; Олександр Саган, професор, ІФ НАНУ; Дмитро Горєвой, директор Центру релігійної безпеки; низка священиків та ін.

“…Ми всі сподівалися, що з отриманням томосу від Вселенського патріарха всі пристрасті вгамуються, і почнеться копітка робота з розбудови нової Церкви. Але одразу після цієї урочистої та радісної події почалися дивні та незрозумілі нам процеси, які ми пов’язуємо з неприпустимим владолюбством та амбіціями деяких церковних ієрархів. Не маємо сумнівів, що будь-якими потрясіннями в Православній церкві України скористаються зовнішні та внутрішні сили, ворожі до її прав і свобод, наданих томосом, до майбутнього українського православ’я. Це може призвести до реставрації московських церковних традицій, неприйнятних сьогодні в Україні, і, як наслідок, до церковної та державної деградації”, – ідеться у зверненні.

“Тому ми вважаємо мовчання злочином і вимушені публічно виступити на захист нашої Церкви та України. Знаємо, що так чи інакше думки, що ми тут висловлюємо, поділяють не лише миряни, але й священики та архиєреї ПЦУ”, – сказано в заяві.

Підписанти констатують, що “деякі архиєреї та церковні діячі, на догоду своїм владолюбним інтересам, почали робити заяви, які фактично дискредитують значення наданого Православній церкві України Патріаршого і Синодального томосу. У цих заявах пропагується необхідність переформатування погоджених із Вселенською патріархією умов існування ПЦУ (це виправдовується посиланнями на попередню історію існування невизнаних Православних Церков), а також фактично розпалюється ворожнеча до «лукавих греків», які начебто «нас обдурили». Таким чином ставиться під сумнів як майбутнє Київської митрополії, так і репутація Вселенського патріархату”, – читаємо в заяві.

Підписанти мають інформацію, що владика Філарет має намір вже найближчим часом зібрати єпископат ПЦУ (вже розіслані відповідні листи-запрошення) та спонукати їх як до внесення радикальних змін у Статут ПЦУ, так і до фактичного перетворення керівництва ПЦУ на дуумвірат за участю його та митрополита Київського і всієї України.

“Зауважимо, що наміри владики Філарета перекреслити принципи демократичного управління ПЦУ, зазначені в томосі, й відродити практику 12 постійних членів Синоду, є копією авторитарної моделі керівництва Російською церквою”, – сказано у зверненні.

“Визнаючи заслуги владики Філарета в минулому, ми мусимо нагадати і наголосити, що саме наданий томос приєднує ПЦУ до сім’ї рівноправних автокефальних помісних церков, долаючи канонічну ізоляцію та безправність Української церкви. Тому будь-які спроби дискредитувати томос, змінити статут, ухвалений на об’єднавчому соборі, та відродити патріархат (а себе оголосити патріархом) знищують здобутки вікової боротьби православного народу України за автокефалію (зокрема, і самого владики Філарета, який довго боровся за це визнання). Але понад те – це веде до відновлення ізоляції ПЦУ, до реваншу проросійських сил в Україні, загрожує самому існуванню Української церкви та держави Україна”, – наголошують підписанти.

Вони підкреслюють, що “нинішні провокативні висловлювання владики Філарета щодо майбутнього розвитку ПЦУ зазіхають на канонічну репутацію Вселенського патріарха та відкривають шлях для масштабного проросійського реваншу“.

Підписанти нагадують архиєреям, що “за умови їхньої підтримки (добровільної чи примусової) ревізії умов томосу, соборно обраний митрополит Київський фактично втрачає свій предстоятельський статус, а їхні власні титули і звання з канонічної точки зору анулюються в очах світового православ’я”.

Відтак архиєреїв, священиків та монахів закликали “не піддаватися на спокуси і міцно триматися Вселенської Православної Єдиної Соборної та Апостольської Церкви, канонічною частиною якої є Православна Церква України”.

“Ми хочемо наголосити, що церковні «ігри престолів» несумісні ані з духом і буквою Євангелія, ані з ученням Православної Церкви «Князі народів володарюють над ними… але не буде так між вами» (Мф.20:25-26). Ми віримо, що ПЦУ має унікальну можливість не тільки об’єднати православних українців, але й стати добрим прикладом відходу від старих форматів управління для всього світового православ’я. Але це станеться, якщо її пастирі покажуть приклад служіння один одному та приборкання власних амбіцій заради добра всієї Церкви”.

Журналістка Ярослава Міщенко, звертаючись до прибічників Філарета, написала: “Ніхто не може заборонити вам зустрічатися із почесним предстоятелем, але знайте, що самочинний собор та повернення «патріархату» (цим вас спокушають?) означатиме, що рішення від 11 жовтня щодо вас на Фанарі буде скасовано. Назавжди. Двері православних храмів Вселенської церкви також зачинені. Назавжди. Ви обираєте між світлом Вселенського церкви і амбіцією вашого тата”.

“…Деколи бажання правити у батьків таке сильне, що вони готові зруйнувати все, що будували. На жаль, кроки почесного предстоятеля про це свідчать досить красномовно. Я знаю, що ви вважаєте його батьком, що багатьом з вас він допомагав, але факт залишається фактом –

він готовий ризикнути авторитетом церкви заради повернення влади”,

– додала Міщенко.

Думку про те, що головним вигодонабувачем у разі відновлення Київського патріархату буде Росія, висловив також відомий релігієзнавець Юрій Чорноморець.

“…Будь-які кроки щодо відновлення УПЦ КП похоронять авторитет ПЦУ, авторитет України та авторитет української влади – як тої, що відходить, так і тої, що приходить. Це подарунок для Росії такий, як би ми здали Україну по Дніпро. Просто немає слів щодо наслідків для країни та нації – вже про Церкву на цьому фоні можна і не думати, настільки удар власне по Церкві вже стає неважливим”, – написав у “Фейсбуці“.

Протистоять “патріархопродавцям”

Натомість прибічники патріарха Філарета наголошують на тому, що новообраний предстоятель ПЦУ Епіфаній віддалився від свого духовного батька і пішов на зближення з очільником Російської православної церкви в Україні, своїм земляком Онуфрієм.

Так, зокрема, предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній та глава РПЦ в Україні (кол. УПЦ МП) митрополит Онуфрій зустрілися, поцілувалися та провели коротку розмову 9 травня в Києві під час церемонії вшанування пам’яті загиблих біля монументу Вічної Слави.

На цей захід не був запрошений почесний патріарх ПЦУ Філарет.

“Ви ще щось хотіли запитати про митрополита Епіфанія Думенка? Відповідаю: він жодного разу після обрання не співслужив зі своїм духовним батьком – патріархом Філаретом, поминає на службах російського антихриста Кіріла Гундяєва, а про українського патріарха мовчить, викинув навіть портрети зі свого кабінету. Але, як бачите, з московським холуєм митрополитом РПЦ в Україні Онуфрієм Березовським, його буковинським земляком – «цьомки-бомки»”, – пише у “Фейсбуці” журналіст-релігієзнавець Юрій Дорошенко.

Тих, хто протистоїть Філарету, він називає “патріархопродавцями”, залежними від Москви.

Читайте також:
Глава ПЦУ Епіфаній планує ставити лавки у храмах і не гримає за відсутність хусток

Як інформувала “Новинарня“, 5 січня 2019 року у Стамбулі, в соборі Святого Георгія, відбулася церемонія підписання томосу про автокефалію Православної церкви України. 6 січня томос було вручено предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію.
На свято Різдва Христового у Софії Київській відбулося святкове богослужіння, де було вперше продемонстровано томос.
Надалі почався процес переходу парафій РПЦ до ПЦУ, який загальмувався з перебігом виборів президента України.

Раніше, 11 жовтня 2018 року, за результатами Синоду в Стамбулі, Вселенський патріархат оприлюднив документ, у якому підтвердив визнання недійсною анафеми патріарха УПЦ КП Філарета і митрополита УАПЦ Макарія (через задоволення їхніх апеляцій) та визнав незаконним томос 1686 року про зверхність Московського патріархату над Київською митрополією.
Патріарх Варфоломій оголосив, що продовжує реалізацію рішення про надання автокефалії церкві України, та заявив про свою ставропігію в Києві.

29 листопада синод Вселенського патріархату затвердив текст томосу про автокефалію для Української помісної православної церкви та проект статуту цієї церкви, частиною якого стане томос. Також було прийнято рішення про проведення Об’єднавчого собору в Києві. Собор у Софії Київській відбувся 15 грудня. Главою церкви обрали митрополита Бориспільського і Білоцерківського Епіфанія.

Інтронізація митрополита Київського Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року. На урочистості нібито через хворобу не прибув почесний патріарх Філарет.

Президент Петро Порошенко, який виступав модератором процесу створення автокефальної церкви, присвоїв Філарету звання Героя України.

23 січня відбулося святкування 90-річного ювілею патріарха Філарета на державному рівні.

Читайте також:
“Церковна безпека не менш важлива за військову”.
Потужна стаття митрополита Епіфанія 2015 року

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна

Не проґавте найцікавіше!

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест із вартими уваги статтями "Новинарні".