Фанар зняв анафему з Філарета і визнав незаконною анексію Київської митрополії Москвою

 

Священний синод Константинопольського патріархату в Стамбулі визнав недійсною анафему, накладену на патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета (Денисенка), митрополита УАПЦ Макарія (Малетича) та визнав незаконною анексію Київської митрополії Москвою в XVII столітті.
Як передає “Новинарня“, про це в четвер, 11 жовтня, заявив архієпископ Євстратій (Зоря), голова інформаційного управління УПЦ Київського патріархату.

“Гарні новини з Синоду.
Відразу з кількох джерел надійшла інформація про два очікуваних рішення Синоду Вселенського Патріархату.
1. Про задоволення апеляції Патріарха Філарета (а також апеляції митрополита Макарія).
2. Про визнання незаконною анексії Київської Митрополії Російською Церквою в 1686 р.” – написав речник КПЦ Київського патріархату в “Фейсбуці” близько 15:00.

“Чекаємо на офіційне оголошення від Священного Синоду”, – додав він.

Читайте також:
Синод на Фанарі: доповідь пройшла чудово,
а “заява митрополита Австрійського” – фейк

Як відомо, у червні 1686 року в Константинополі відбувся Собор архієреїв Константинопольського патріархату, який видав томос на визнання Гедеона (Святополка-Четвертинського) законним Київським митрополитом.
Це рішення було прийняте через підкуп і передувало оформленню анексії Київської митрополії Москвою.

Єпископ Луцький і Острозький Константинопольського патріархату Гедеон був обраний митрополитом у соборі Святої Софії в Києві у липні 1685 року – заочно, за наполяганням Москви і гетьмана Івана Самойловича. При цьому в соборі фактично брали участь переважно миряни, посланці гетьмана, а духовенство представляло фактично лише Київську єпархію.

Восени 1685 року новообраний митрополит Гедеон із великою делегацією вирушив до Москви, де патріарх Йоахим висвятив його з порушенням канонів і прийняв від нього присягу на вірність Московській патріархії.
Цим актом було порушено єдність Української православної церкви з Вселенським Константинопольським патріархом та підпорядковано Київську православну митрополію юрисдикції Московської патріархії.

Так, у червні 1686 року московський уряд пролобіював, аби Константинопольський патріарх Діонісій та ще 21 митрополит Фанарі підписав грамоти про визнання Гедеона та про те, що поступається Київською митрополією Московському патріархові та наказує відтепер всіх новообраних митрополитів відправляти для посвячення до Москви.

Московський дяк Микита Алексєєв вручив патріарху Діонісію за ці томоси 200 золотих і “три сорока соболів”, за що отримав від Діонісія власноручну розписку.

Характерно, що у своєму листі до московських царів Константинопольський патріарх просив надіслати “жалування” також для решти архієреїв, що підписали томос.

* * *

Митрополит Київський і Галицький РПЦ, екзарх України Філарет (Денисенко) під час розпаду СРСР спершу ініціював перейменування Українського екзархату РПЦ на Українську православну церкву Московського патріархату залишився її митрополитом (1990–1992). Після здобуття Україною незалежності виступив поборником відновлення української церковної самостійності. 1992 року взяв участь у відновленні автокефалії – Української православної церкви Київського патріархату.
1997 року Московська патріархія оголосила йому анафему.

Сам патріарх Філарет вважає що накладена на нього “анафема має політичне підґрунтя, а за політичні наміри анафема не накладається”.
“Анафема накладається за єресь, за розкол, за відступлення від морального вчення християнського чи за грубе порушення канонів. А я нічого цього не робив”, – заявляв святійший.

Читайте також:
Главу єдиної Помісної церкви оберуть за формулою “41+12+10”, – Філарет

ОНОВЛЕНО. Увечері 11 жовтня Вселенський патріархат оприлюднив документ, у якому підтвердив визнання недійсною анафеми Філарета і Макарія (через задоволення їхніх апеляцій), визнав незаконним томос 1686 року про зверхність Московського патріархату над Київською митрополією.
Константинополь назвав Київ своєю ставропігією й оголосив, що продовжує реалізацію рішення про надання автокефалії церкві України.

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.