Дві панагії, білі троянди, Порошенко поруч із Тимошенко і відсутній “старець-патріарх”: якою була інтронізація Епіфанія

 

Фото: Укрінформ

У неділю, 3 лютого, на літургії в Софійському соборі у Києві відбулася інтронізація глави Православної церкви України Епіфанія. Церемонію було призначено на день, коли блаженнішому виповнилося 40 років.

Митрополит Київський і всієї України Епіфаній став наймолодшим предстоятелем церкви у православному світі.

На урочисту подію в Україну приїхали офіційний представник Вселенського патріарха — митрополит Еммануїл Гальський, а також представники монастирів Святої гори Афон, зокрема грецьких монастирів Ватопед і Ксенофонт. Участь у інтронізації взяли архієреї УПЦ США, УПЦ Канади та екзарх патріарха Варфоломія в Києві, передає РІСУ.

Дві панагії – ознака предстоятеля

Перед початком інтронізації блаженніший Епіфаній відслужив заупокійний чин на могилі першого патріарха УПЦ Київського патріархату Володимира (Романюка).

Епіфаній із двома панагіями. Фото: УП

По тому митрополит Київський відправив Святу літургію у співслужінні зі священнослужителями Вселенського патріархату та ПЦУ, зокрема колишнім главою УАПЦ Макарієм та митрополитом Вінницьким, який перейшов із УПЦ МП, Симеоном.

Чин інтронізації відбувся у вівтарній частині храму перед прочитанням Євангелія (300-кілограмове видання 1707 року).

На престол митрополита Епіфанія звели старші за ієрархією владики. Йому вручили хрест та дві панагії – зовнішні ознаки предстоятельства, після чого митрополит Епіфаній офіційно став предстоятелем Помісної церкви.

У вівтарі двоє старійшин посадовили нового предстоятеля на чільне місце. У відповідь присутні проголосили: “Аксіос” (“гідний” по-грецькому).

Після Служби Божої митрополит Львівський і Сокальський Димитрій (Рудюк) та представник Константинополя митрополит Емануїл привітали главу ПЦУ та вручили йому жезл митрополичого служіння.

Привітати з інтронізацією митрополита Епіфанія до храму святої Софії прийшли представники інших українських церков, зокрема патріарх УГКЦ Святослав Шевчук, голова конференції римо-католицьких єпископів Броніслав Бернацький, митрополит Львівський РКЦ в Україні Мечислав Мокшицький, представники протестантських церков.

Під час урочистостей було зачитано привітання від “старця-патріарха” Філарета, який зазанчив, що за станом здоров’я не може бути присутній особисто.

Герой України Ігор Гордійчук на інтронізації. Фото: ФБ Укрінформ

Присутність політиків:
Порошенко й Тимошенко на одному квадратному метрі

На літургії та інтронізації також були присутні президент України Петро Порошенко з дружиною, представники уряду, громадських організацій, дипломати, військові, політики й кандидати в президенти, зокрема Юлія Тимошенко та Андрій Садовий.

З окремою промовою до предстоятеля ПЦУ звернувся президент Петро Порошенко.

“В останні два місяці ми як ніколи часто зустрічаємося у цих тисячолітніх стінах Святої Софії Київської. І кожна подія, що нас збирає, є по-справжньому подією історичною”, – зазначив він, нагадавши, що 15 грудня 2018 року в Софійському соборі відбувся Об’єднавчий собор, де постала автокефальна Православна церква України і владика Епіфаній був обраний її предстоятелем, а 7 січня під покровом Богородиці-Оранти митрополит Епіфаній служив першу Різдвяну літургію після отримання ПЦУ Томосу про автокефалію.

“Інтронізація предстоятеля української Православної церкви митрополита Київського і всієї України Епіфанія означає, що Церква і православний український народ отримують нового лідера… З вами, Ваше Блаженство, пов’язані тепер великі надії багатьох людей. І дозвольте мені передбачити, я вірю, що вони точно виправдаються, що ви, Ваше Блаженство, будете вести православну громаду шляхом добра, шляхом любові, шляхом віри і милосердя. Разом з усіма молюся, щоб Господь завжди був з Вами у тій високій місії, яку Ви взяли на себе”, – звернувся Порошенко до Епіфанія.

ПЦУ є і буде незалежною від держави. В Україні не буде державної церкви. Цей конституційний принцип був і залишається непорушним”, – заявив Порошенко.

Він додав, що “незалежність і взаємна повага відкриває шлях до справжнього партнерства держави і церкви, до нашої спільної роботи на благо країни і народу”.

Президент подарував главі церкви великий букет білих троянд.

Порошенко також згадав усіх, хто приближав цей урочистий день – Вселенського патріарха Варфоломія та українських ієрархів – владик Філарета, Макарія, Симеона.

Предстоятель закликав до єдності і патріархату

Митрополит Епіфаній, звертаючись до присутніх, подякував за побажання та теплі слова, які прозвучали у соборі, та висловив сподівання, що з часом, очолювана ним церква отримає статус патріархату і об’єднає всіх православних українців.

“Ми хочемо, щоб ті православні, хто є в Україні і з різних причин не входить до помісної автокефальної Української православної церкви, увійшли в неї. Закликаємо до церковної єдності православних ієрархів, духовенство, чернецтво та мирян. Двері Помісної церкви та наші серця відкриті для вас“, – заявив першоієрарх Україні.

“Нині нам належить утвердити звершене – отримання томосу – єднанням, продовжити розбудову і зміцнення церкви, розширити православну взаємодію та братнє спілкування з помісними церквами – сестрами. Віримо, що у належний час усі ці зусилля увінчаються утвердженням для нашої помісної церкви зі статусом Патріархату”, – додав Епіфаній.

 “Полишимо у минулому те, що нас розділяло і працюймо разом на благо православ’я та України як єдина помісна церква. … Наша церква залишається відкритою до співпраці та діалогу з іншими християнськими церквами України та релігійними організаціями – в Україні і за її межами”, – зазначив предстоятель ПЦУ.

Він додав,  до утвердження єдиної помісної церкви полягає “не лише у зовнішніх організаційних заходах”. “Церква – це в першу чергу спільнота, громада, які живуть згідно настанов віри, духовне життя, втілення заповідей у повсякденні”, – зауважив Епіфаній.

Він також подякував “усім, хто доклав зусиль, щоб нинішній день автокефалії ПЦУ наблизився”, двічі вдячно згадавши “старця-патріарха” Філарета.

“Старець-патріарх” відсутній за станом здоров’я

Як видно, у ПЦУ встановили новий статус для Філарета, патріарха колишньої УПЦ Київського патріархату, який під час створення Помісної церкви поступився амбіціями щодо посади предстоятеля. І глава ПЦУ Епіфаній, і архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій (Зоря), близький до Філарета речник колишньої УПЦ КП, кілька разів назвали його “старець-патріарх”. Епіфаній зокрема згадав про недавні урочистості з нагоди 90-річчя Філарета.

Владика Євстратій розповів журналістам, що Філарет не зміг прийти до Софії на інтронізацію Епіфанія через заплановані процедури, пов’язані зі станом здоров’я.

“Святіший патріарх Філарет, який є нашим найстаршим ієрархом, нашим старцем-патріархом, не присутній на цьому богослужінні. На жаль, лікарі категорично заборонили йому у зв’язку із погіршенням стану здоров’я, у зв’язку із підвищення тиску перебувати поза лікарнею”, – зазначив Зоря в коментарі “Прямому каналу”.

Євстратій відзначив, що Філарет перебуває під постійним наглядом лікарів і передав своє письмове вітання, яке зачитали наприкінці богослужіння. “В цьому вітанні він вітає блаженнішого митрополита Епіфанія і говорить про ті обов’язки, які лягають на предстоятеля Української церкви”, – додав Євстратій. Архієпископ побажав патріарху Філарету одужання і міцних сил, “бо він є лідером для мільйонів українських православних”.

Читайте також:
Президент присвоїв патріарху Філарету звання “Герой України”

Афонський Єфрем: приїхав, але захворів

Напередодні, 2 лютого, настоятеля грецького патріаршого монастиря Ватопед на Афоні архімандрита Єфрема, який прибув до Києва для участі в інтронізації предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія, госпіталізували у приватну клініку. Як повідомило видання LB.ua, в ігумена виникли проблеми із серцем.

У лікарні Єфрема відвідав блаженніший Епіфаній та побажав йому швидкого одужання. Зі свого боку, настоятель афонського монастиря привітав предстоятеля ПЦУ з обранням та інтронізацією.

“Знайшовся в лікарні – із серцем. Епіфаній його відвідав, він його благословив. І вже не важливо, прийде він завтра на інтронізацію чи ні; основне – їхня зустріч і його благословення Епіфанію”, – писала напередодні редактор “ЛБ” Соня Кошкіна.

Водночас російські ЗМІ й блогери використали хворобу Єфрема для заяв про “поганий знак” перед “так званою інтронізацією”.

* * *

Раніше в ефірі “Радіо Свобода” митрополит Епіфаній розповідав, що під час першого засідання Синоду Православної церкви України, яке відбудеться одразу після інтронізації, будуть розглядатися юридичні питання, зокрема, узгодження і затвердження керівних органів.

Фото: ФБ Укрінформ, прес-служба президента

Читайте також:
Глава ПЦУ Епіфаній планує ставити лавки у храмах і не гримає за відсутність хусток

Як інформувала “Новинарня“, 5 січня у Стамбулі, в соборі Святого Георгія, відбулася церемонія підписання томосу про автокефалію Православної церкви України. 6 січня томос буде вручено предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію.
На свято Різдва Христового у Софії Київській відбудеться святкове богослужіння, де буде вперше продемонстровано томос про автокефалію.

Раніше, 11 жовтня, за результатами Синоду в Стамбулі, Вселенський патріархат оприлюднив документ, у якому підтвердив визнання недійсною анафеми патріарха УПЦ КП Філарета і митрополита УАПЦ Макарія (через задоволення їхніх апеляцій) та визнав незаконним томос 1686 року про зверхність Московського патріархату над Київською митрополією.
Патріарх Варфоломій оголосив, що продовжує реалізацію рішення про надання автокефалії церкві України, та заявив про свою ставропігію в Києві.

29 листопада синод Вселенського патріархату затвердив текст томосу про автокефалію для Української помісної православної церкви та проект статуту цієї церкви, частиною якого стане томос. Також було прийнято рішення про проведення Об’єднавчого собору в Києві. Собор у Софії Київській відбувся 15 грудня. Главою церкви обрали митрополита Бориспільського і Білоцерківського Епіфанія.

Читайте також:
“Церковна безпека не менш важлива за військову”.
Потужна стаття митрополита Епіфанія 2015 року

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна

Не проґавте найцікавіше!

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест із вартими уваги статтями "Новинарні".