ПАРЄ ухвалила резолюцію по Азову, згадавши про моряків “відповідно до Женевської конвенції”

 

Парламентська асамблея Ради Європи підтримала резолюцію щодо ескалації напруженості в Азовському морі і Керченській протоці.

Як передає “Новинарня“, на засіданні у Страсбурзі в четвер, 24 січня, за резолюцію проголосували 103 делегати ПАРЄ, три депутати виступили проти, 16 – утрималися.

“Резолюція ПАРЄ по Азову, над якою працювали два місяці, прийнята. 103 за! Текст хороший. Вітаю делегацію з чудовим результатом роботи”, – написав у “Твіттері” голова української делегації в Асамблеї, нардеп від БПП Володимир Ар’єв.

“Всі українські поправки в політичному комітеті були підтримані. По ключовій – статусу [захоплених 25 листопада українських] моряків як військовополонених – в резолюції буде формулювання, що вони підпадають під визначення Женевської конвенції. Яка визначає статус саме військовополонених”, – розповіла член української делегації, перший віце-спікер ВР Ірина Геращенко.

Доповідачем щодо резолюції виступив член ПАРЄ від Німеччини Андреас Нік.

Згідно з проектом резолюції, розміщеним на сайті ПАРЄ, Асамблея засуджує застосування військової сили Російською Федерацією проти українських військових кораблів та їхніх екіпажів, а також закликає Москву негайно звільнити українських військовослужбовців і забезпечити їм необхідну медичну, юридичну та/або консульську допомогу.

Асамблея звернулася з вимогою забезпечити свободу проходу в Азовському морі і Керченській протоці відповідно до договору між РФ і Україною “Про співпрацю у сфері використання Азовського моря і Керченської протоки”, а також утримуватися від насильства.

ПАРЄ  висловила занепокоєння політикою Москви з вибіркового огляду українських та міжнародних суден, що може перешкоджати судноплавству в Азовському морі.

Парламентарії також підтримують пропозицію Німеччини і Франції про те, щоб спостерігачі від третіх країн стежили за рухом суден і гарантували свободу судноплавства в Керченській протоці.

Крім того, ПАРЄ закликала Міжнародний комітет Червоного Хреста і Комітет Ради Європи з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню, відвідати українських військовослужбовців, які перебувають у в’язниці.

Як підкреслила перший заступник голови Ради Ірина Геращенко, “всі члени української делегації в ПАРЄ на дебатах по провокації РФ в Азові говорили в один голос”.

“Емоційно. З фактажем. З єдиною вимогою – негайно звільнити наших військовополонених моряків і розблокувати судноплавство в Азові і Керченській протоці.  Сьогодні ми взаємодоповнювали одне одного. Ці дебати і ці виступи були ціннісні і дуже відрізнялися від ганебних дебатів з приводу російської провокації в Азові у Верховній Раді. Ніхто не кричав про вибори і провокацію України на Азові з української делегації”, – зазначила Геращенко, згадавши, що в дебатах брали участь вона, Борислав Береза, Андрій Лопушанський, Володимир Ар’єв, Леонід Ємець, Владислав Голуб, Олексій Гончаренко, Олег Ляшко, Сергій Соболєв, Сергій Кіраль, Георгій Логвинський.

“Але – про це кричали сателіти Москви і Кремля. З Сербії, зі Словаччини, ліві з Голандії. Вони сьогодні, за відсутності російської делегації, озвучували тези Кремля і провокували залу заявами про «передвиборчу провокацію Порошенка» і «чесний референдум в Криму». Те, що у ВР говорили Тимошенко і Ляшко, тут повторювали прокремлівські ватні серби”, – розповіла Ірина Геращенко.

“Російське лобі тут сильне і працює. Але і ми не даємо ім спуску. Українська делегація не дала цим сербам говорити про російський Крим. Ми голосно скандували: “No!”, – додала вона.

Читайте також:
Позбавлення України місць у двох комітетах ПАРЄ — дріб‘язкова помста, — Ар’єв

Лист 19-річного полоненого моряка Ейдера з Лефортово:
тюремники вимарали “Слава Україні”

Як повідомляла “Новинарня“, 23-25 листопада корабельна група Військово-Морських сил ЗС України у складі двох нових малих броньованих артилерійських катерів (МБАКів) “Бердянськ” і “Нікополь” та рейдового буксира “Яни Капу” здійснювала плановий перехід з Одеси до Азовського моря, де в Бердянську й Маріуполі створюється українська військово-морська база.

Про намір здійснювати перехід заздалегідь було поінформовано російську сторону відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства.

Проте, всупереч Конвенції ООН з морського права та Договору між Україною і Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки, прикордонні кораблі РФ – катери типу “Соболь”, пскр “Дон”, катери типу “Мангуст”, мпк “Суздалец” – здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України”.

Приблизно о 8:30 ранку 25 листопада ПСКР “Дон” двічі таранив буксир “Яни Капу”, пошкодивши йому один із двох головних двигунів. Унаслідок навалу інший російський прикордонний корабель, “Ізумруд”, отримав пробоїну й почав боротися за живучість. Було пошкоджено також “Дон”.

Надалі вісім суден РФ тримали український ордер у Керченській протоці на підході до Кримського мосту. Росіяни перегородили фарватер під мостом старим суховантажем і попередили про застосування зброї та спецназу.

Близько 20-ї години, коли конвой уже повертався до Одеси, у нейтральних водах росіяни відкрили вогонь на ураження по українських суднах і захопили моряків у полон. Вогонь вівся зокрема з артустановок і ракетами з вертольотів.

За інформацією ВМСУ, шість українських моряків отримали поранення, з них двоє – важкі. Допомогу їм надавали росіяни.

Росія визнала факт нападу на українські кораблі, які нібито “порушили державний кордон РФ” та “здійснювали небезпечні маневри”. Це перший факт офіційного визнання військової агресії Росії проти України з початку війни 2014 року.

Рада нацбезпеки прийняла рішення про запровадження воєнного стану. 26 листопада президент Петро Порошенко видав указ, а Верховна Рада затвердила воєнний стан у десяти прикордонних областях терміном на 30 днів.

Генштаб ЗСУ оприлюднив радіоперехоплення розмов офіцерів РФ під час атак на українські кораблі.

Також стало відомо, що російський депутат анонсував напад на катер ВМСУ ще за три дні до інциденту

Командувач ВМСУ Ігор Воронченко не підтвердив застосування українцями зброї проти агресорів у Чорному морі.

ЗМІ спершу опублікували список 23 полонених моряків. Згодом стало відомо, що їх 24, з них два співробітники СБУ.

МБАК “Бердянськ”

Роман Мокряк – командир, лейтенант, 1986 р.н. Кіровоградська область

Юрій Без’язичний, старший матрос, 1990 р.н., Одеська область

Андрій Артеменко, старший матрос, 1994 р.н., Кіровоградська область

Андрій Ейдер, матрос, 1999 р.н., Одеса

Богдан Головаш, старший матрос, 1996 р.н., Полтавська область

Денис Гриценко, капітан 2 рангу, 1984 р.н., Миколаїв

МБАК “Нікополь”

Богдан Небилиця – командир, старший лейтенант, 1994 р.н., Сумська область

В’ячеслав Зінченко, старший матрос, 1998 р.н., Кишинів

Сергій Цибізов, матрос, 1997 р.н., Хмельницька область

Сергій Попов, капітан лейтенант, 1991 р.н., Донецька область

Владислав Костишин, 1994 р.н., Черкаська область

Андрій Оприско, старший матрос, 1971 р.н., Львівська область

Андрій Драч, СБУ

Рейдовий буксир “Яна Капу”

Олег Мельничук – командир, старшина, 1995 р.н., Черкаська область

Михайло Власюк, старший матрос, 1984 р.н. Київ

Безпальченко Віктор, старший матрос, 1987 р.н. Херсончкая область

Терещенко Володимир, старший матрос, 1994 р.н. Дніпро

Семидоцькийй Євген, матрос, 1998 р.н. Луганська область

Додатково на борту

Володимир Лісовий, капітан 3-го рангу, Севастополь

Андрій Шевченко, мічман

Володимир Варимез, старший матрос, 1992 р.н., Одеська область

Сергій Чуліба, старшина, 1992 р.н., Херсонська область

Юрій Будзило, мічман, 1972 р.н., м. Одеса

Василь Сорока, СБУ

27-28 листопада підконтрольні РФ суди в Сімферополі й Керчі заарештували їх усіх на два місяці за нібито “кримінальне правопорушення” (до 25 січня 2019 року).

Надалі військовополонених перевезли до Москви, в сізо “Лефортово” та – трьох поранених – у “Матроську тишу”. До них тривалий час не було доступу адвокатів і консулів.

6 грудня МЗС стало відомо що Росія пустила консулів до українських військовополонених.

Станом на 27 грудня усі 24 українських моряки, захоплені Росією, заявили “слідству”, що є військовополоненими.

7 січня стало відомо, що Україна подала до Європейського суду з прав людини позов проти Росії через захоплення українських моряків біля Керченської протоки.

Раніше Росія не виконала припис ЄСПЛ щодо надання інформації про полонених моряків.

Читайте також:
Україна витягує військовополонених, але на компроміси з РФ не піде,
– Порошенко на зустрічі з родичами моряків

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна