В окупованому Криму арештували всіх українських моряків, захоплених росіянами

оновлено

Підконтрольний Кремлю Київський районний суд Сімферополя у середу, 28 листопада, продовжує обирати запобіжний захід для дев’ятьох українських моряків, затриманих ФСБ після бою в Керченській протоці.

Як повідомляє Insider з посиланням на відкриті джерела, “суд” арештував на два місяці оперуповноваженого 7-го управління Головного управління військової контррозвідки СБУ старшого лейтенанта (так представлений на відео “допиту”, яке розповсюдила ФСБ) Андрія Драча та капітана 3 рангу Володимира Лісового, а також старшого матроса “Нікополя” В’ячеслава Зінченка, мічмана Андрія Шевченка.

Два місяці арешту отримали також матрос катера “Бердянськ” Юрій Без’язичний, матрос буксира “Яни Капу” Євген Семидоцький, капітан катера “Нікополь”, старший лейтенант Богдан Небелиця, капітан 2-го рангу з катера “Бердянськ” Денис Гриценко і капітан буксира “Яни Капу” Олега Мельничук.

Як інформувала “Новинарня“, вчора, 27 листопада, так званий суд арештував 15 українських моряків. Вікторові Варимезу, Сергію ЦибізовуАндрієві Оприску, Юрію Будзилові, Вікторові Безпальченку, Володимирові Терещенку, Михайлові Власюку, Сергію Попову, Богданові Головашу, Сергію Чулібі, Владиславові Костишину, Романові Мокряку обрали запобіжний захід у вигляді утримання під вартою до 25 січня 2019 року в Сімферополі.

Також підконтрольний РФ Керченський міський суд заарештував на два місяці ще трьох поранених українських моряків, які постраждали під час нападу російських військових.

Мова йде про Андрія Артеменка, Андрія Ейдера і Василя Сороку (СБУ). Раніше російська влада стверджувала, що вони перебувають у лікарні.

Українських моряків в окупованому Криму обвинувачують у “незаконному перетині кордону Росії”.

Незаконний перетин, за версією “слідства”, трапився в точці з координатами 44 градуси 52,7 хвилини північної широти і 36 градусів 31,3 хвилини східної довготи.

На “суд” з обрання запобіжного заходу захопленим українським військовим не пустили цивільних журналістів і кримськотатарських активістів, які прийшли підтримати моряків.
Про це повідомив активіст кримськотатарського національного руху, президент польського фонду “Крим” Різа Асановпередає ATR.

“Спочатку було оголошено, що засідання буде відкритим і всі охочі зможуть туди потрапити. Відстоявши свою чергу, я підійшов, на мене дуже дико подивилися і запитали: ви є в списках? Я кажу: які списки? Він повідомив, що “судовий виконавець” йому сказав, що вхід тільки російським журналістам і тим, хто є в списку. Потім я показав своє посвідчення, виписане польською організацією, але це стало червоним прапором для бика. Вони забігали, заметушилися і в підсумку сказали, що вас тим більше (не впустять — “Н”)“, — зазначив Асанов.

Натомість доступ на процеси отримала велика кількість журналістів пропагандистських каналів РФ.

Федеральна служба безпеки РФ заявила, що виявила у затриманих в Азові українських моряків документ, який описує “таємний” перехід українських військових кораблів з Одеси до Бердянська.

Сам документ опублікувала урядова агенція “РИА Новости” – “Перелік пунктів готовності катера “Нікополь” до виходу в море з 09:00 23.11.2018 по 18:00 25.11.2018 року”.

У пункті 3 документа сказано, що кінцевою метою кораблів був Бердянськ, а перехід повинен був “відбуватися таємно за межами берегових і морських районів спостереження Чорноморського флоту РФ і берегової охорони ФСБ”.

Крім того, у ФСБ заявили, що виявили на українських кораблях озброєння і боєприпаси: серед них чотири гранатомети АГС-17, гранати, 13 автоматів АК-47 і патрони до них, пістолети, ВОГи, гранатомети тощо. Повний список опублікований на сайті ФСБ.

Начальник апарату голови СБУ Ігор Гуськов повідомив, що серед захоплених моряків – двоє співробітників СБУ: Андрій Драч – оперуповноважений 7-го управління Головного управління військової контррозвідки СБУ, старший лейтенант, і Василь Сорока.

В СБУ підтвердили, що Росія захопила в полон 24 українських військових, а не 23, як повідомлялося раніше.

Як інформувала “Новинарня“, із 23 листопада корабельна група Військово-Морських сил ЗС України у складі двох нових малих броньованих артилерійських катерів (МБАКів) “Бердянськ” і “Нікополь” та рейдового буксира “Яни Капу” здійснювала плановий перехід з Одеси до Азовського моря, де в Бердянську й Маріуполі створюється українська військово-морська база. Про намір здійснювати перехід заздалегідь було поінформовано відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства.

Проте, всупереч Конвенції ООН з морського права та Договору між Україною і Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки, прикордонні кораблі РФ – катери типу “Соболь”, пскр “Дон”, катери типу “Мангуст”, мпк “Суздалец” – здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України”.

Приблизно о 8:30 ранку 25 листопада ПСКР “Дон” таранив буксир “Яни Капу”, пошкодивши йому один із двох головних двигунів. Унаслідок навалу російський прикордонний корабель отримав пробоїну й почав боротися за живучість.

Надалі вісім суден РФ тримали український ордер у Керченській протоці на підході до Кримського мосту. Росіяни перегородили фарватер під мостом старим суховантажем і попередили про застосування зброї та спецназу.

Близько 20-ї години росіяни відкрили вогонь на ураження по українських суднах і захопили їх. За повідомленням радника президента Юрія Бірюкова, українські моряки вели стрільбу у відповідь, але сили були нерівні.

За інформацією ВМСУ, шість українських моряків отримали поранення, з них двоє – важкі. Допомогу їм надавали росіяни.

Як заявив на засіданні РНБО України начальник Генштабу Віктор Муженко, зв’язку з кораблями і 23 полоненими моряками немає, їхня доля невідома.

Росія визнала факт нападу на українські кораблі, які нібито “порушили державний кордон РФ” та “здійснювали небезпечні маневри”. Це перший факт офіційного визнання військової агресії Росії проти України з початку війни 2014 року.

Збройні сили України було приведено в повну бойову готовність.

Рада нацбезпеки прийняла рішення про запровадження воєнного стану. 26 листопада президент Петро Порошенко видав указ, а Верховна Рада затвердила воєнний стан у десяти областях терміном на 30 днів.

Генштаб ЗСУ оприлюднив радіоперехоплення розмов офіцерів РФ під час атак на українські кораблі.

Командувач ВМСУ Ігор Воронченко не підтвердив застосування зброї проти агресорів у Керченський протоці.

ЗМІ спершу опублікували список 23 полонених моряків.

ФСБ оприлюднила відео фрагментів допиту деяких полонених.

Читайте також:
“Пишаюся кожним із вас. Сам пройшов таке у 2014 році”, – лист командувача ВМСУ полоненим морякам

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна