Війна в Ізраїлі: Нетаньяху переговорив із Путіним, але не дав згоди на візит Зеленського

Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху вперше після масштабного нападу ХАМАСу на його країну провів телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним.

Про це ввечері в понеділок, 16 жовтня, повідомляє The Times of Israel з посиланням на офіс глави ізраїльського уряду.

Раніше Путін спілкувався з президентом Сирії Башаром Асадом, а також сьогодні телефонує президенту Єгипту Абдель Фаттаху ас-Сіссі та главі Палестинської автономії Махмуду Аббасу.

Як відомо, напад ХАМАСу на Ізраїль спричинив крах нетривкого союзу між Кремлем та Єрусалимом. Путін дуже критично ставився до Ізраїлю у своїх заявах після нападу ХАМАС 7 жовтня. Він навіть непрямо порівнював Ізраїль та німецьку армію під час Другої світової війни. При цьому РФ явно використовує дії ХАМАСу у своїх інтересах (або й прямо підтримує їх).

Водночас, за повідомленням тих самих The Times of Israel, президент України Володимир Зеленський просив згоду на офіційний візит до Ізраїлю на знак солідарності у зв’язку із нападом ХАМАСу, однак йому відмовили, пояснивши, що такий візит “не на часі”.

Видання нагадує, що після нападу ХАМАСу на Ізраїль 7 жовтня Зеленський підтримав Ізраїль, заявивши, що країна має беззаперечне право захищатися від атак палестинських терористів. “Терор – це завжди злочин, не лише проти однієї країни чи конкретних жертв, а проти людства в цілому”, – сказав він.

Також Зеленський 8 жовтня провів телефонну розмову з Нетаніягу.

Ізраїль висловлював підтримку Україні після вторгнення російських військ в Україну в лютому 2022 року, але не надавав збройну допомогу, що викликало певну дипломатичну напруженість між Києвом і Єрусалимом. Здогадно, Ізраїль не наважується протистояти Москві, яка має велику військову присутність у Сирії.

Щодо візитів до Ізраїлю під час війни, то держсекретар США Ентоні Блінкен після 7 жовтня вже двічі побував у Тель-Авіві на знак підтримки (12 і 16 жовтня).

Війна ХАМАСу проти Ізраїлю

Уранці 7 жовтня ісламістське угруповання ХАМАС почало наступ на територію Ізраїлю з території сектора Гази, знищивши танк “Меркава” та захопивши військову базу зі значною кількістю бронетехніки, поліцейську дільницю тощо. Бойовики прорвалися в міста Сдерот, Ашкелон та деякі інші прилеглі населені пункти. Використовували для десанту човни, параплани, мопеди тощо.

Протягом першого дня війни терористи захопили в полон більше 120 ізраїльтян та іноземних громадян, яких утримують у секторі Гази.

Прем’єр-міністр Біньямін Нетаніягу виступив із заявою: “Громадяни, ми в стані війни!”

Оглядачі називають цю операцію найбільшою збройною акцією палестинців проти Ізраїлю з часів другої інтифади (2005 року).

Протягом першого дня війни ХАМАС випустив по ізраїльській території, за різними даними, від 3000 до 5000 ракет. Обстріляли південні та центральні райони Ізраїлю. Очевидно, що збройну підтримку ХАМАСу надає Іран.

Надалі почалися бойові дії – поодинокі обстріли – і на північному кордоні, з Ліваном та Сирією.

ЦАХАЛ провів мобілізацію, закликавши 300 тис. резервістів, та назвав свою військову операцію “Залізні мечі”. ХАМАС дав своїм діям назву “Шторм Аль-Акси”.

Уряд Ізраїлю підтримав офіційне запровадження в країні воєнного стану. Надвечір 9 жовтня Ізраїль повернув контроль над усіма містами на кордоні з сектором Гази.

ЦАХАЛ (армія оборони Ізраїлю) завдає інтенсивних ударів у відповідь по цілях у секторі Гази. Зокрема знищено “Палестинські вежі” – адмінбудівлю ХАМАС. В Армії оборони Ізраїлю заявляють, що протягом перших трьох днів війни було атаковано понад 1700 об’єктів у Газі, у тому числі 475 об’єктів ракетних сил терористів.

Від початку конфлікту, станом на 16 жовтня, загинуло понад 1400 ізраїльтян. Серед убитих є громадяни багатьох країн, зокрема й України (щонайменше 12).

Зокрема, було виявлено більше 260 убитих ізраїльтян у районі лісу Реїм, де під час нападу терористів проходив музичний фестиваль. Також багатьох ізраїльтян убили у своїх авто на дорозі біля міста Сдерот. У захоплених населених пунктах євреїв убивали цілими сім’ями.

Поранено в Ізраїлі, за офіційними даними, більше 4000 осіб.

Подібних втрат Ізраїль не зазнав за останні 50 років, з часів Війни Судного дня.

Надвечір 8 жовтня ЦАХАЛ оприлюднив перший список із 13 загиблих ізраїльських військовослужбовців. На 15 жовтня Ізраїль підтвердив загибель 286 своїх військовослужбовців.

МОЗ Гази 16 жовтня повідомляло про більш ніж 2670 убитих і 10000 поранених у Секторі. У цих даних не враховується ліквідація щонайменше 1500 палестинських терористів на території Ізраїлю.

Ізраїль відімкнув енерго- і водопостачання сектора Гази.

Біньямін Нетаніягу закликав мешканців Гази негайно залишити сектор, а міністр оборони Йоав Галант заявив, що Ізраїль змінить реальність у Газі на 50 років вперед.

Глава Міноборони США Ллойд Остін заявив, що Пентагон забезпечить Ізраїль усім необхідним для самооборони і захисту цивільного населення від атаки терористів ХАМАС.

Надалі тривають ракетно-мінометні обстріли прикордонних ізраїльських територій із сектору Гази та масовані ракетні удари Ізраїлю по палестинській смузі.
Єгипетське джерело повідомило, що уряд Ізраїлю готується до наземної операції в секторі Гази, яка може тривати кілька місяців. Офіційно це не підтверджено.

14 жовтня Ізраїль завершував приготування до наземного наступу.

Читайте також:
Омбудсмен розповів про проблеми з евакуацією українських жінок із Сектору Гази в Єгипет

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.