Громадські активісти закликають Верховну Раду підтримати законопроєкт № 8221 “Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій”, який передбачає заборону Російської православної церкви в Україні.
У заяві йдеться: “Ми, представники українських громадських організацій, закликаємо український парламент захистити національну безпеку України і нарешті заборонити підривну діяльність у нашій країні структур створеної за наказом Сталіна Російської православної церкви.
Діяльність РПЦ та її місцевої філії УПЦ Московського патріархату завжди мала більше політичний, ніж релігійний характер. А в умовах повномасштабної російської агресії дії цих структур, які виходять за рамки суто церковного життя, є особливо небезпечними.
РПЦ і УПЦ МП є провідниками ідей «русского міра», засобами агресивної політики Росії, метою якої є геноцид українського народу та знищення Української держави. Керівництво та духовенство цієї церкви широко задіяне в гібридній війні проти України, продовжує антиукраїнську пропаганду, схвалює загарбницьку війну Росії та благословляє російських солдатів на вбивства українців”.
Підписанти з числа громадських активістів закликають саме ухвалити закон про загальну заборону діяльності Московського патріархату в Україні, а не лише протидіяти конкретним монастирям і функціонерам МП в Україні.
“Підтримуючи дії влади, спрямовані на викриття і припинення антидержавної діяльності РПЦ, ми разом з тим вважаємо ці дії непослідовними й недостатніми. Зведення протидії РПЦ до господарських суперечок з окремими її громадами і претензій до окремих одіозних діячів цієї церкви не є комплексним розв’язанням проблеми і не дадуть ефективного результату.
Ключовим кроком, який має зробити держава, є ухвалення законопроєкту № 8221 «Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій». Внесений депутатами з різних фракцій і одностайно підтриманий профільним гуманітарним комітетом парламенту, цей документ цілісно, згідно з нормами й практиками європейського законодавства розв’язує проблему РПЦ в Україні”, – йдеться в заяві.
Законопроєкт 8221 ініціювала велика група народних депутатів, серед яких представники “Європейської солідарності”, “Голосу”, групи “За майбутнє”, а також “Слуги народу” та позапартійні.
Законопроєктом, зокрема, передбачені:
“Ухвалення законопроєкту №8221 дозволить на основі Томосу про автокефалію об’єднати українське православ’я в єдину помісну Православну церкву України, двері до якої відкриті всім православним громадам, священикам і парафіянам, які не бажають працювати на «русскій мір».
Ми закликаємо керівництво української держави й парламенту, патріотичних депутатів усіх фракцій та груп розблокувати розгляд законопроєкту №8221 і проголосувати за нього на найближчому засіданні Верховної Ради”, – сказано в заяві.
Її підписали:
Читайте також:
Депутати пропонують вигнати “УПЦ МП” із Почаївської лаври
31 грудня 2022 року закінчився термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів Києво-Печерської лаври філією Російської православної церкви в Україні – “УПЦ МП”. 7 березня у Свято-Успенському соборі відбулася перша служба помісної Православної церкви України.
10 березня 2023 року “УПЦ Московського патріархату” попередили, що до 29 березня включно вона має звільнити всі будівлі, які перебувають на балансі державного заповідника “Києво-Печерська лавра” (так звану Нижню лавру). Як пояснив міністр культури Олександр Ткаченко, розірвання договору зумовлене висновками міжвідомчої робочої групи, яка зафіксувала порушення умов користування державним майном з боку монастиря.
Рішенню Мінкульту передувала серія обшуків СБУ в будівлях “УПЦ МП” та впровадження санкцій проти очільників “УПЦ Московського патріархату”, які підтримують церковний центр у країні-агресорі. Також президент Володимир Зеленський своїм указом призупинив громадянство 13 ієрархів та священників так званої “УПЦ МП”.
Загалом у 2022 році СБУ відкрила 52 кримінальні справи, в яких фігурують 55 священнослужителів так званої “УПЦ (МП)”, у т. ч. 14 архієреїв церкви. Майже 200 клірикам РПЦ заборонено в’їзд в Україну.
Міністр Ткаченко заявляв, що монастирська братія (ченці) не зобов’язана покидати Лавру, але вона має зробити вибір – чи вона залишається на боці МП, чи ні, чи може перейти до помісної ПЦУ.
Перед закінченням терміну оренди представники “УПЦ МП” вивозили майно з території Лаври. На виїзді машини перевіряла поліція.
Водночас стало відомо, що намісник митрополит Павло (Лебідь) не планує виходити з Лаври (“Паша Мерседес обіцяє своїм монахам, що влітку в Київ прийдуть російські війська”), і монастир МП подав позов до Господарського суду Києва про визнання недійсною односторонньої відмови лаврського заповідника від договору оренди. 30 березня Госпсуд відмовив у цьому позові.
Зранку 29 березня “УПЦ МП” скликала своїх прибічників до Лаври на молебень. 30 і 31 березня агресивні віряни не пустили до Лаври комісію Міністерства культури, яка має займатися прийманням-передачею державного майна заповідника “Києво-Печерська лавра”. Зрештою функціонери МП залишилися в Лаврі після закінчення терміну оренди.
При цьому 30 березня Кабінет Міністрів України визнав таким, що втратило чинність, розпорядження уряду про передачу в безоплатне користування Києво-Печерській лаврі “УПЦ МП” будівель і споруд. Ті у відповідь заявили, що монастир подасть нові позови до суду.
29 березня виконувачем обов’язків намісника Свято-Успенської Києво-Печерської лаври в структурі помісної Православної церкви України став архімандрит Авраамій (Лотиш), який досі був в “УПЦ МП”. Таким чином Аврамій як представник “проукраїнського крила” Лаври перейшов до ПЦУ, щоб залишитися в Лаврі у структурі помісної церкви з Томосом.
1 квітня Шевченківський райсуд Києва відправив екснамісника Лаври Павла під цілодобовий домашній арешт.
2 квітня у кафедральному храмі МП в Хмельницькому після бійки диякона і його прибічників з військовим громада проголосувала за перехід до ПЦУ.
Читайте також:
Уряд скасував рішення часів Януковича про безоплатне користування “УПЦ МП” Лаврою
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!