МЗС відповіло на заяву влади Грузії про “спецоперацію” із поверненням Саакашвілі для “розв’язання війни”

Слова грузинської влади про те, що приїзд експрезидента країни Михеїла Саакашвілі до Грузії в жовтні 2021 року був спланований українською стороною, щоб втягнути її у конфлікт з Росією, не відповідають дійсності. А його самого необхідно забезпечити належною медичною допомогою.

Про це 20 грудня заявив офіційний представник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко.

“Керівник правлячої партії Грузії заявив, що приїзд Міхеіла Саакашвілі був спецоперацією України із втягування Тбілісі у війну. Які тільки інсинуації не поширюватимуть окремі грузинські політики, аби зняти із себе відповідальність за грубі порушення прав людини в Грузії”, – зауважив речник МЗС України на своїй сторінці у Facebook.

Ніколенко наголосив, що Україна ніколи не втручалася і не планує втручатися у внутрішні справи Грузії.

“Натомість ми глибоко розчаровані, що грузинська влада спекулює на темі війни в Україні, щоб досягти своїх вузьких внутрішньополітичних цілей”, – підкреслив речник МЗС.

Олег Ніколенко закликав грузинську владу надати доступ до громадянина України Саакашвілі уповноваженому Верховної ради України з прав людини Дмитру Лубінцю.

“Закликаємо також забезпечити українського громадянина належною медичною допомогою, а також задовольнити клопотання про відтермінування його покарання задля переведення до однієї з українських, західноєвропейських або американських клінік з метою подальшого лікування”, – додав Ніколенко.

Передісторія

Раніше очільник керівної партії Грузії “Грузинська мрія” Мамука Мдінарадзе прокоментував звернення президента Володимира Зеленського із закликом перевести Михеїла Саакашвілі на лікування за кордон в Україну або в іншу державу. Адже відомо про важкий стан ув’язненого політика.

“Відправлення Саакашвілі до Грузії було спецоперацією. Сьогодні автори спецоперації навіть надали заяву президента України. Це проста оцінка”, – зазначив Мдінарадзе, додавши, що метою приїзду Саакашвілі було “розв’язання війни”.

Що відомо про стан Саакашвілі

1 жовтня 2021 року вперше за вісім років колишній президент Грузії Михеїл Саакашвілі нелегально прибув з України до Грузії. Перед цим засуджений у Грузії Саакашвілі обіймав державні та політичні посади в Україні.
Він приїхав підтримати свою партію на місцевих виборах. Рух Саакашвілі вибори програв.

У Грузії його затримали і доправили до в’язниці у місті Руставі. Після цього політик оголосив голодування і назвав себе “політичним в’язнем”.

Проти Саакашвілі відкрили справу про незаконний перетин грузинського кордону. Доти в Грузії щодо нього були відкриті чотири кримінальні провадження. За двома з них винесено вироки з терміном позбавлення волі – 6 років.

6 листопада 2021 року Служба держбезпеки Грузії звинуватила Саакашвілі в тому, що він начебто координує з в’язниці дії, спрямовані на насильницьке повалення влади. У ніч проти 20 листопада Саакашвілі доправили у військовий шпиталь у місті Горі. Після цього політик погодився припинити голодування, яке тривало 50 днів, та почав харчуватися за спеціальною схемою.

21 лютого 2022 року Саакашвілі вдруге оголосив про безстрокове голодування на знак протесту проти дій грузинської влади, які, за його словами, не надають йому належної медичної допомоги.

На початку травня 2022 року лікарі і родина Саакашвілі заявили про катастрофічний стан здоров’я Саакашвілі і вимагали від грузинської влади відправити його на лікування за кордон.

12 травня Саакашвілі перевели зі слідчого ізолятора в місті Руставі до цивільної клініки “Вівамеді”.

Адвокат Саакашвілі Шалва Хачапурідзе повідомив, що лікарі підозрюють у колишнього президента туберкульоз та деменцію. Загалом ув’язненого політика перевіряють на 34 захворювання.

19 листопада мати Саакашвілі заявила, що в організмі її сина виявили підвищений вміст важких металів: ртуті, барію, талію. Пенітенціарна служба Грузії спростувала цю заяву.

14 грудня пенітенціарна служба Грузії оприлюднила записи із камер відеоспостереження, встановлених у палаті Михеїла Саакашвілі у клініці “Вівамеді”. Причиною такого вчинку у відомстві назвали високий суспільний інтерес.
В анотації до запису зазначено, що кадри відображають стан третього президента у різні часові відтинки. Хроніка ведеться з 8 серпня, остання зйомка датована 12 грудня, де Саакашвілі вже пересувається за допомогою ходунків. У пенітенціарній службі Саакашвілі звинуватити в “симуляції”.

Правозахисники розкритикували пенітенціарну службу РГ за поширення кадрів із Саакашвілі і заявили, що поширення такого запису “не служить законним суспільним інтересам”, “порушує право ув’язненого на недоторканність приватного життя” та створює “небезпеку подальшого погіршення” його здоров’я.

14 грудня відбулося судове засідання у справі Саакашвілі. Адвокати експрезидента Грузії вимагали його присутності на судовому процесі в режимі онлайн, проте йому не дали такої можливості. Причиною було названо відсутність необхідних технічних засобів.

Отримавши відмову в участі у суді Саакашвілі оголосив нове голодування, однак вже за кілька годин повідомив, що на прохання євродепутатів припиняє голодування.

Президентка Грузії раніше заявляла, що ніколи не помилує Саакашвілі.

Читайте також:
Саакашвілі звернувся до українських нардепів

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна