У Києві відкрили пам’ятник космонавтові Леоніду Каденюку

 

У суботу, 5 грудня, на Байковому кладовищі у Києві відкрили пам’ятник космонавтові, Герою України Леоніду Каденюку.

Як передає пресслужба президента, подія відбулася в 23-тю річницю повернення Каденюка з космосу на Землю на шатлі “Колумбія”.

Глава держави ініціював пришвидшення створення пам’ятника першому українському космонавту, який пішов із життя в січні 2018 року. Оскільки на проведення робіт за державний кошт через бюрократичні процедури могли піти роки, було відкрито благодійний фонд, до якого могли долучитися всі охочі. Ескіз монумента обрала родина космонавта.

“Леонід Каденюк багато зробив для України, і Україна повинна хоч щось зробити для нього. Я вважаю, що ми дуже вчасно все зробили, адже 28 січня Леоніду Каденюку виповнилося би 70 років, і людям буде куди прийти та вшанувати його пам’ять”, – сказав Володимир Зеленський.

Фото: пресслужба президента України

Президент також зазначив, що з часів польоту Леоніда Каденюка в космос Україна не мала таких великих проривів у аерокосмічній галузі.

Україна повинна робити все, щоб відновити цю галузь. А без таких людей, як Каденюк, це неможливо. І вони не можуть з’явитися просто так – потрібно вшановувати історію. Це обов’язок держави”, – сказав він.

Після покладання квітів до монумента президент поспілкувався з родиною Леоніда Каденюка та присутніми на церемонії.

Зокрема, він пообіцяв дружині космонавта Вірі Каденюк посприяти у розв’язанні питання щодо збільшення матеріальної підтримки його родини з боку держави.

Автором пам’ятника є Анатолій Гайдамака. Скульптор – Володимир Шолудько. Роботи з його виготовлення тривали пів року.

Перший український космонавт, генерал-майор ЗСУ  Каденюк помер 31 січня 2018 року.

Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 року в селі Клішківці Хотинського району Чернівецької області в сім’ї сільських вчителів.
Після закінчення середньої школи зі срібною медаллю вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків (ЧВВАУЛ). У 1971 році отримав диплома льотчика-інженера за спеціальністю “Пілотування і експлуатація літальних апаратів”, працював льотчиком-інструктором ЧВВАУЛ.

У серпні 1976 року Каденюк був відібраний до загону радянських космонавтів у групу багаторазової космічної системи “Буран”. Невдовзі отримав диплом і кваліфікацію “льотчик-випробувач” та “космонавт-випробувач”.
З 1977 до 1983-го і з 1988 до 1996 року — космонавт-випробувач групи багаторазової космічної системи “Буран”. У 1988–1990 роках пройшов інженерну та льотну підготовку за програмою “Буран” як його командир, однак радянський “човник” злетів лише один раз, і без людей на борту.

Був льотчиком також у Державному науково-дослідного інституті Військово-повітряних сил СРСР.
1989 року закінчив Московський авіаційний інститут, літакобудівний факультет.
У період 1990–1992 років за повною програмою пройшов підготовку як командир транспортного корабля “Союз-ТМ”.

Каденюк брав участь у розробці та випробуванні авіаційно-космічних систем, у їх ескізному та макетному проектуванні, а також у льотних випробуваннях систем.
Літав більш ніж на 50 типах та модифікаціях літаків різного призначення, в основному — винищувачах.

У 1995 році відібраний у групу космонавтів Національного космічного агентства України.
Пройшов підготовку до космічного польоту в НАСА на американському космічному кораблі багаторазового використання як спеціаліст з корисного навантаження.
19 листопада – 5 грудня 1997 року здійснив космічний політ на американському шатлі “Колумбія” місії STS-87. Під час польоту виконував біологічні експерименти спільного українсько-американського досліду з трьома видами рослин (ріпа, соя і мох).
Час у космосі: 15 діб 16 годин 35 хвилин.

У 2002-2006 роках – народний депутат, обраний у мажоритарному окрузі №205 (Чернівецька область). Член фракції Народної партії Литвина.

Каденюк був заступником генерального інспектора Генеральної військової інспекції при президентові України з питань авіації і космонавтики.

Герой України (1999).  Кавалер орденів “За мужність” I ступеня (1998) і “За заслуги” III ступеня (2011).

Читайте також:
НБУ випустив першу вертикальну банкноту. ФОТО

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна