Росія обіцяє меддопомогу захопленим морякам, якщо вони визнають свою вину, — родичі полонених

 

Ненадання кваліфікованої медичної допомоги українським морякам, яких затримали росіяни у кінці листопада у районі Керченської протоки, це тортури над ними.

Про це на прес-конференції у Страсбурзі, де проходить сесія ПАРЄ,  у середу, 23 січня, заявив батько українського військовополоненого моряка Василя Сороки — Віктор Сорока, передає УНН.

“Після обстрілу було поранено шість чоловік, трьох було поранено легко, троє мали важкі поранення. Серед трьох поранених є два матроси: Артеменко Андрій і Ейдер Андрій, а також старший лейтенант Сорока Василь. Йому в руку ввійшов осколок. За інформацією, яку ми отримали з неофіційних джерел, кваліфікованої медичної допомоги пораненим не було надано. Рани заживали самі собою. Усі троє поранених мають осколки в своєму тілі. Це говорить про те, що РФ сьогодні поводиться не гуманно і не по-людяному. Ми розцінюємо, що ненадання кваліфікованої медичної допомоги Російською Федерацією використовується як тортури“, — сказав Сорока.

Він також повідомив, що спецслужби РФ обіцяють надати необхідну медичну допомогу після того, як українці визнають свою вину.

“Маємо таку інформацію, що Росія і спецслужби Російської Федерації говорять: як тільки ви визнаєте свою вину, вам буде надана медична допомога. За інформацією, яку ми отримали від адвокатів, у Артеменка, який зазнав під час нападу важкої контузії, уражені очі, від сильного динамічного удару відшарувалася сітківка, він також має осколки в тілі, як і Ейдер. Маємо усне підтвердження, що ненадання своєчасної медичної допомоги нашим пораненим призведе до того, що Артеменко може втратити зір. У Сороки через враження нервів і сухожиль рука втратила свої функції і може початись незворотній процес — висихання руки”, — сказав Віктор Сорока.

Водночас сестра іншого військовополоненого моряка Дениса Гриценка Ольга Гриценко повідомила, що у родичів немає можливість ні бачитись, ні дзвонити захопленим Росією військовослужбовцям.

“На жаль, на сьогодні нам не дозволені ні зустрічі з ними, ні дзвінки. Хоча консули передали картки, щоби вони мали можливість нам подзвонити”, — сказала Гриценко.

Як повідомляла “Новинарня“, 23-25 листопада 2018 року корабельна група Військово-Морських сил ЗС України у складі двох нових малих броньованих артилерійських катерів (МБАКів) “Бердянськ” і “Нікополь” та рейдового буксира “Яни Капу” здійснювала плановий перехід з Одеси до Азовського моря, де в Бердянську й Маріуполі створюється українська військово-морська база.

Про намір здійснювати перехід заздалегідь було поінформовано російську сторону відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства.

Проте, всупереч Конвенції ООН з морського права та Договору між Україною і Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки, прикордонні кораблі РФ – катери типу “Соболь”, пскр “Дон”, катери типу “Мангуст”, мпк “Суздалец” – здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України”.

Приблизно о 8:30 ранку 25 листопада ПСКР “Дон” двічі таранив буксир “Яни Капу”, пошкодивши йому один із двох головних двигунів. Унаслідок навалу інший російський прикордонний корабель, “Ізумруд”, отримав пробоїну й почав боротися за живучість. Було пошкоджено також “Дон”.

Надалі вісім суден РФ тримали український ордер у Керченській протоці на підході до Кримського мосту. Росіяни перегородили фарватер під мостом старим суховантажем і попередили про застосування зброї та спецназу.

Близько 20-ї години, коли конвой уже повертався до Одеси, у нейтральних водах росіяни відкрили вогонь на ураження по українських суднах і захопили моряків у полон. Вогонь вівся зокрема з артустановок і ракетами з вертольотів.

За інформацією ВМСУ, шість українських моряків отримали поранення, з них двоє – важкі. Допомогу їм надавали росіяни.

Росія визнала факт нападу на українські кораблі, які нібито “порушили державний кордон РФ” та “здійснювали небезпечні маневри”. Це перший факт офіційного визнання військової агресії Росії проти України з початку війни 2014 року.

Рада нацбезпеки прийняла рішення про запровадження воєнного стану. 26 листопада президент Петро Порошенко видав указ, а Верховна Рада затвердила воєнний стан у десяти прикордонних областях терміном на 30 днів.

Генштаб ЗСУ оприлюднив радіоперехоплення розмов офіцерів РФ під час атак на українські кораблі.

Також стало відомо, що російський депутат анонсував напад на катер ВМСУ ще за три дні до інциденту

Командувач ВМСУ Ігор Воронченко не підтвердив застосування українцями зброї проти агресорів у Чорному морі.

ЗМІ спершу опублікували список 23 полонених моряків. Згодом стало відомо, що їх 24, з них два співробітники СБУ.

27-28 листопада підконтрольні РФ суди в Сімферополі й Керчі заарештували їх усіх на два місяці за нібито “кримінальне правопорушення” (до 25 січня 2019 року).

Надалі військовополонених перевезли до Москви, в сізо “Лефортово” та – трьох поранених – у “Матроську тишу”. До них тривалий час не було доступу адвокатів і консулів.

6 грудня МЗС стало відомо що Росія пустила консулів до українських військовополонених.

Станом на 27 грудня усі 24 українських моряки, захоплені Росією, заявили “слідству”, що є військовополоненими.

7 січня стало відомо, що Україна подала до Європейського суду з прав людини позов проти Росії через захоплення українських моряків біля Керченської протоки.

Раніше Росія не виконала припис ЄСПЛ щодо надання інформації про полонених моряків.

Упродовж 15-16 січня Лефортовський суд Москви на три місяці продовжив арешт усім українським морякам, захопленим у полон 25 листопада в районі Керченської протоки.

Читайте також:
Москалькова смскою скасувала зустріч із Денисовою через “термінове позапланове відрядження”

Лист 19-річного полоненого моряка Ейдера з Лефортово:
тюремники вимарали “Слава Україні”

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна