Відомий журналіст, письменник та колишній політв’язень Росії Станіслав Асєєв звільняється із ЗСУ, де служив із березня 2024 року.
Про це повідомив його друг, колишній народний депутат, а нині аеророзвідник Єгор Фірсов.
“Коли Станіслав Асєєв ішов у піхотну роту, то всі казали, що окопи не для нього. Він письменник – людина творча. Не факт, що він не втече після першого ж мінометного обстрілу. І що йому варто шукати місце десь в штабі – чого Стас категорично не хотів.
Реальність виявилась інша – Стас став одним із найстійкіших бійців підрозділу“, – наголосив Фірсов.
Він нагадав, що Асєєв “з гідністю пройшов бої під Архангельським і Нью-Йорком” і отримав два поранення, одне з яких було осколком міни в шию.
“Піти після багаторічного полону в піхоту в одну з найгарячіших точок – це крок справжнього воїна!” – зауважив військовослужбовець.
Сам Асєєв у коментарі “Главкому” пояснив, що причиною звільнитися із ЗСУ для нього стало розформування батальйону, де він служив, через втрати.
Тих бійців, які залишилися, буде переведено до різних підрозділів у межах тієї самої бригади. Станіслав розповів, що також хотів залишитися служити, але керівництво не прислухалося до його прохань перевестися в Головне управління розвідки Міноборони:
“Я спробував перевестися в ГУР. Пан Буданов написав листа до командувачу Сил Територіальної оборони [Ігорю Плахуті], щоб мене відрядили. Але лист, швидше за все, просто викинули у смітник, і нікуди не перевели. Тож у мене був варіант продовжити служити незрозуміло з ким під яким командуванням, або міг скористатися нормою закону і звільнитися із ЗСУ через те, що був у полоні”, – розповів Асєєв.
За словами письменника, після звільнення із ЗСУ він планує зосередитися на громадській діяльності – посилювати напрямок роботи свого фонду з пошуку російських воєнних злочинців та завершити книгу про службу, яку почав писати ще в окопах.
З 18 травня 2024 року набрали чинності зміни до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, згідно з якими колишні полонені мають право звільнитися з військової служби.
При цьому немає значення, коли саме військовослужбовця було звільнено з полону (Станіслава Асєєва, якого бойовики “ДНР” захопили в Донецьку 2017 року, визволили за обміном 29 грудня 2019 року).
Станіслав Асєєв – український письменник, журналіст і блогер, член Українського ПЕН, засновник Justice Initiative Fund (JIF) – фонду, який виплачує нагороду за інформацію про воєнних злочинців.
Як повідомляла “Новинарня“, 22 жовтня 2019 року бойовики терористичної організації “ДНР” засудили українського журналіста Станіслава Асєєва з Донецька до 15 років ув’язнення.
Стас Асєєв, який писав до київських ЗМІ з Донецька під псевдонімом “Станіслав Васін”, зник на початку червня 2017 року на окупованій території. Пізніше з’ясувалося, що він затриманий бойовиками “ДНР” та обвинувачений у шпигунстві.
Асєєв сподівався на звільнення, однак бойовики не включили його до списків для обміну, що відбувся 27 грудня 2017 року.
На початку липня 2018 року стало відомо, що Стас оголосив голодування.
Згодом російський пропагандистський телеканал зняв відео, на якому зламаний Асєєв (під тиском) визнає, нібито він шпигував на Головне управління розвідки України.
Книга Станіслава Асєєва (Васіна) отримала спеціальну відзнаку на 25-му Форумі видавців у Львові (BookForum) у вересні 2018 року.
У березні 2019 року польська репортерка Моніка Андрушевська, яка багато працює на Сході України, присвятила свою журналістську нагороду Станіславу.
1 жовтня 2019 року на Філіппінах Міжнародний ПЕН-Конгрес підтримав Асєєва з нагоди його 30-річчя.
У жовтні 2019 року правозахисники зазначали, що здоров’я журналіста погіршується – без меддопомоги він поступово втрачає зір; також загострюються хвороби, які були в нього з дитинства.
Його звільнили в рамках обміну полоненими між Україною й ОРДЛО 29 грудня 2019 року.
Після цього Станіслав видав книгу “Світлий Шлях”: Історія одного концтабору”. Згодом став лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка 2021 року за книгу “В ізоляції”.
У травні 2023 року отримав премію імені Діани Ортіс (Dianna Ortiz Award for Courage) – за захист прав людини в Україні та за її межами.
У березні 2024-го стало відомо, що Станіслав Асєєв мобілізувався до лав Збройних сил України.
Читайте також:
Після виходу з бойових: Асєєв показав фото побратимів з Авдіївського напрямку
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!