Через рік після гучного вироку: апеляція ВАКС виправдала керівницю ДП Коваль, яку садили на 5 років за обкрадання онкохворих дітей

Колегія суддів Апеляції Вищого антикорупційного суду виправдала Ірину Коваль та Ігоря Кучму, яких у 2022 році перша інстанція ВАКС засудила до 5 і 4 років позбавлення волі відповідно у справі про зловживання під час будівництва дитячої лікарні Охматдит.

Про це в понеділок, 18 грудня, повідомляє ГО “Центр протидії корупції”.

“Апеляція слухала справу майже рік. Ми попереджали, що 9 грудня закінчується десятирічний строк притягнення до відповідальності, тому обвинувачені можуть уникнути покарання. Втім, Апеляція ВАКС відмовила у звільненні обвинувачених через закінчення строків, але скасувала вирок першої інстанції в частині встановлення вини. Судді вирішили, що доказів винуватості Коваль та Кучми недостатньо”, – розповіли в ЦПК.

За цими даними, апеляційний суд також відмовив у задоволенні цивільного позову на 30 млн грн до Коваль і Кучми, а всі судові витрати поклав на держбюджет.

“Мотиви такого рішення побачимо після оприлюднення повного тексту ухвали. Однак навіть якби Апеляція визнала обох винними, то все одно звільнила б відповідальності через сплив строків”, – зазначили в ЦПК.




Контекст

Як інформувалаНовинарня“, 26 грудня 2022 року Вищий антикорупційний суд засудив до 5 років позбавлення волі колишню керівницю державного підприємства “Укрмедпроєктбуд” Ірину Коваль за зловживання на будівництві “Охматдиту”. Її суд визнав винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України, та призначив їй покарання у виді позбавлення волі строком на п’ять років з позбавленням права обіймати посаду керівника суб’єкта підприємництва, у статутному капіталі якого є частка державної або комунальної власності, строком на три роки.

Пособника Коваль – колишнього директора ТОВ “Укрпрофмед” Ігоря Кучму – суд визнав винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України, та призначив йому покарання у виді позбавлення волі строком на 4 роки з позбавленням права обіймати посаду керівника суб’єкта господарювання строком на 3 роки.

Колегія суддів ВАКС повністю задовольнила цивільний позов державного підприємства “Укрмедпроєктбуд” до обвинувачених та стягнула на його користь грошові кошти у розмірі 30 млн грн.

Також їм призначили штрафи в розмірі 10-12 тис. грн.

За іншим обвинуваченням – за ч. 1 ст. 366 КК України (службова підробка) – суд звільнив обох обвинувачених від покарання у зв’язку із закінченням строків давності кримінального провадження.

Розслідування вело НАБУ.

За даними слідчих, “Укрмедпроєктбуд”, який очолювала Коваль, замовила у ТОВ “Укрпрофмед” (директором якого був Кучма) ліфти та модулі теплових пунктів для будівництва та оснащення Охматдиту. Підряднику перерахували 100% аванс (понад 30 млн грн), проте обладнання так і не доставили. Попри відсутність обладнання, Коваль начебто підписала видаткові накладні про те, що обладнання було поставлене.

Громадські активісти з ЦПК тоді тішилися, що обох засуджених взяли під варту одразу після оголошення вироку.

Вирок ВАКС річної давності коментувала народна депутатка від фракції “Голос” Олександра Устінова:

“5 років і 30 млн компенсацій за те, що крала на онкохворих дітках, присудив сьогодні Вищий антикорупційний суд Ірині Коваль. Саме вона, будучи керівником ДП “Укрмедпроектбуд”, крала на обладнанні і побудові Охматдиту.

Я писала про це сотні статей, оббила пороги багатьох кабінетів, але найкращим і найефективнішим, що сталося, було створення антикорупційного суду, який ми придумали у мене на кухні. А потім дружно за два роки втілили тоді, як здавалося, крейзі-задум, а насправді – ефективний інструмент досягнення справедливості.

Сподіваюся, пані Ірині кожен з тих 5 років на нарах снитимуться маленькі дітки після хіміотерапії чи операцій, в яких вона вкрала шанс на життя”, – написала у фейсбуці Устінова, яка раніше була членом правління ГО “Центр протидії корупції”, секретарем Ради громадського контролю НАБУ 1-го скликання, членом наглядової ради благодійного фонду “Пацієнти України”.

Вирок був оскаржений шляхом подачі апеляційної скарги через Вищий антикорупційний суд до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.

Читайте також:
Заввідділення і лікарю-онкологу Інституту раку оголосили підозри у корупції


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна