Нідерланди опублікували нові записи розмов бойовиків про збиття МН17. ВІДЕО

 

Нідерландська телерадіокомпанія NOS оприлюднила нові записи розмов бойовиків “ДНР”, пов’язані з тим, як російський ракетний комплекс “Бук” збив “Боїнг” “Малайзійських авіаліній” рейсу МН17 17 липня 2014 року.

Про це йшлося в неділю, 11 квітня, в програмі Nieuwsuur на каналі NOS.

Журналісти відновили хронологію подій, ґрунтуючись на записах розмов російського військового Сергія Дубинського з позивним “Хмурий”, зроблених у липні і серпні 2014 року. Дубинський у той час перебував у підпорядкуванні Ігоря Гіркіна, ватажка російських гібридних військ на Донеччині.

Журналісти відзначають, що на початку липня збільшився військовий і політичний вплив Росії на бойовиків.
Увечері 4 липня Дубинському подзвонив невстановлений чоловік і попередив про те, що того дня на територію ОРДО прибув хтось із Москви, і політична верхівка псевдореспубліки може бути замінена.

У цій же розмові Дубинський дає зрозуміти, що військові і стратегічні рішення також приймаються в Москві. За його словами, в розмові з Гіркіним Москва не дозволяла бойовикам залишити Слов’янськ. Пізніше рішення про відступ все-таки було прийнято.

В іншій розмові Дубинський також дає зрозуміти, що Москва має велике право голосу: “Я розмовляв із Москвою вчора. “Номер один” (Гіркін – “Н”) також розмовляв із Москвою. Вони вийшли на верхівку”.

16 липня в одній з розмов Дубинський висловлює надію на підтримку Росії в бойових діях.

Того ж дня він дзвонить заступнику командира батальйону “Восток” і говорить, що йому потрібна система “Бук”, щоб протистояти українській бойової авіації:

“Якщо я зможу отримати “Бук” рано вранці… тоді все в порядку. Якщо ні, я в лайні”.

Через годину Дубинський повідомляє своєму заступнику Олегу Пулатову (“Гюрза”), що “Бук” дійсно буде доставлений.

Після 9 години ранку 17 липня чоловік з позивним “Бібліотекар” дзвонить Дубинському: “Привіт, Миколайович, а куди нам доставити цю красуню?”.

Дубинський запитує, чи йде мова про “Бук-М”. “Бібліотекар” підтверджує.

О 9:30 Дубинський дзвонить своєму соратнику Пулатову, що перебуває в цей час в районі Маринівки і каже: “Крот” зараз притягне “Бук-М”до вас. Ви повинні встановити його біля Первомайська. І “Восток” надішле три танки в якості охорони”.

Трохи пізніше Дубинський наказує Леоніду Харченку (“Кроту”) відвезти “Бук” в Первомайськ та обіцяє, що Пулатов приєднається пізніше. Через хвилину Дубинський повідомляє Пулатову, що той повинен їхати в Первомайськ “охороняти Бук”.

Близько 12:45 “Бук” прибуває в окуповане місто Сніжне. Там “Бук” вивантажують з платформи, і він самостійно їде в напрямку Первомайська.

О 16:19 з поля під Сніжним стартує ракета, яка збиває МН17.

Майже через пів години Харченко повідомляє Дубинському, нібито збили український бойовий літак Су: “Ми на місці. Ми вже збили “Сушку”.

Дубинський відповідає: “Молодці, хлопці! “Сушка”! Молодець”.

Дві години потому Дубинський все ще не знає, що сталося насправді. Це стає ясно з розмови з кимось, хто вказує, що журналісти засипають його запитаннями про збитий “Боїнг”.

“Мені дзвонять журналісти, які повідомляють, що на південь від Донецька був збитий “Боїнг”, – говорить співрозмовник.

“Бій іде?” – перепитує Дубинський.

“Боїнг”. Сталася авіакатастрофа”, – відповідає чоловік.

Дубинський каже йому: “Наші люди збили “Сушку””.

Незабаром після цього Дубинському дзвонить помічник “міністра оборони” Гіркіна і наказує йому негайно з’явитися. Після розмови тет-а-тет в офісі Гіркіна Дубинський раптово затурбувався про те, що сталося.

Близько 20:00 він дзвонить своєму заступнику Пулатову.

“Скажіть, стріляв чи не стріляв наш “Бук”?” – запитує він.

Пулатов відповідає: “Бук збив “Сушку”, але до цього “Сушка” збила “Боїнг”. Нас намагалися звинуватити в цьому”.

На уточнююче запитання Дубинського Пулатов відповідає, що бойовики спостерігали це з землі.

Через дві хвилини Дубинський повторює цю історію своєму начальнику Ігорю Гіркіну: “Отже, ось що сталося. “Сушка” збила “Боїнг”. Після цього “Сушка”, як і на другому обстрілі, була збита нашим “Буком”. І багато наших людей це бачили. “Гюрза” щойно повідомив про це”.

Трохи пізніше Пулатов і Харченко дзвонять з місця аварії MH17. Сам Дубинський тепер, схоже, теж ставить під сумнів історію, яку йому розповіли його підлеглі. Коли Харченко дзвонить з місця аварії і запитує, чи слід надати ОБСЄ доступ, Дубинський також запитує того, хто збив “Боїнг”, але той переказує стару версію.

Через кілька днів історія з українським військовим літаком, який нібито збив “Боїнг”, була офіційно прийнята міністерством оборони Росії. Незабаром Росія перейшла до іншої теорії: рейс MH17 був збити не сепаратистами, а “Буком” української армії.

О 20:30, через п’ять годин після рейсу MH17, Дубинський дзвонить Гіркіну. “Міністр” доручає йому відправити “Бук” у Росію через Луганську область. На якийсь час донецькі бойовики втрачають “Бук” з поля зору.

Лише близько 8:00 наступного ранку Дубинський дізнається, що “Бук” був доставлений в Росію. Він негайно дзвонить Гіркіну і доповідає, що виконав наказ.

О 10:50 того ж ранку Дубинському востаннє дзвонять за цим номером з приводу рейсу MH17. ОБСЄ хоче привезти українських авіабудівників на місце аварії, і у Дубинського питають дозволу. “Впустіть, ящики все одно у мене вже є. Ми знайшли один вчора ввечері, а вночі знайшли ще один. Я не впевнений, може, їх чотири, але у нас вже є два”, – говорить він.

Після цього Дубинський перейшов на новий номер, який теж прослуховується, але ні про MH17, ні про “Бук” більше не йдеться.

Нідерландські журналісти відзначають, що той факт, що Дубинський і його співучасники не знали, що випустили ракету саме по “Боїнгу”, не має значення для обвинувачення.

Читайте також:
Катастрофа МН17: Росія заявила про припинення консультацій з Австралією та Нідерландами

Як інформувала “Новинарня“, Boeing-777 авіакомпанії Malaysia Airlines, рейс MH17 Амстердам-Куала-Лумпур, був збитий на Донбасі неподалік від Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На його борту перебували 298 осіб, усі вони загинули.

Міжнародне розслідування під егідою Нідерландів доводить, що літак збито з контрольованої сепаратистами території ракетним комплексом “Бук”, який прибув із Росії.

19 червня 2019 року  Об’єднана слідча група назвала імена перших чотирьох підозрюваних в причетності до збиття літака. Це – Сергій Дубинський (“Хмурий”), Ігор Гіркін (“Стрелок”), Олег Пулатов (“Гюрза”), Леонід Харченко (“Кріт”). Також підозрюваним визнали колишнього бойовика “ДНР” Володимира Цемаха, затриманого СБУ в ОРДЛО і відданого в Росію в рамках обміну полоненими.

Судовий процес у цій справі почався 9 березня 2020 року в судовому комплексі “Схіпхол” біля Амстердама.
На початку першого засідання в судовій залі була присутня частина родичів загиблих, преса, сторона обвинувачення, а також адвокати одного з підозрюваних – підполковника ГРУ РФ Олега Пулатова. Підозрювані на суд не прибули.

Через коронавірусний карантин судові засідання відбулися лише 9, 10 і 23 березня.

Адвокатам Пулатова дали час ознайомитися з матеріалами справи, відтак чергове засідання призначили на 8 червня.

Піт Плюг, глава Фонду катастрофи MH17, яка об’єднує родини жертв трагедії, вважає, що судові слухання можуть розтягнутися на 4-5 років, а з урахуванням розгляду апеляцій – на 7 років.

У травні стало відомо, що бойовики “ДНР” “арештували” обвинуваченого у справі МН17 Леоніда Харченка “Крота” в іншій кримінальній справі. Його колеги вважають, що колишнього розвідника хочуть “ізолювати”, щоби запобігти викраденню Харченка спецслужбами України.

8 червня судовий процес у “Схіпхолі” відновився.

Чотирьом підозрюваним 10 червня відмовили в наданні імунітету бійців однієї з воюючих сторін – комбатантів.

Читайте також:
Справа MH17: прокуратура Нідерландів представила нові докази збиття літака установкою “Бук”

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна