Катастрофа МН17: Росія заявила про припинення консультацій з Австралією та Нідерландами

 

Росія заявила про неможливість подальшої участі в консультаціях з Австралією і Нідерландами з питань, пов’язаних з авіакатастрофою рейсу МН17.

Про це в четвер, 15 жовтня, повідомили в пресслужбі Міністерства закордонних справ Російської Федерації.

“Як відомо, в липні Нідерланди подали до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) міждержавну скаргу проти Росії у зв’язку з катастрофою в 2014 році пасажирського літака Боїнг-777 “Малайзійських авіаліній” (рейс МН17). Розцінюємо цей крок як черговий удар по російсько-нідерландських відносинах і демонстрацію Гаагою твердого наміру всупереч здоровому глузду продовжити хибний шлях одностороннього покладання відповідальності за те, що трапилося в небі над Донбасом на Росію”, — заявили у відомстві.

Російське МЗС заявило, що Нідерланди “з першого дня дотримувалися єдиної версії події” і “просували” її як в рамках технічного розслідування Ради з питань безпеки Нідерландів, так і кримінального, яке проводиться Спільної слідчою групою.

“Природно, що обидва розслідування вийшли упередженими, поверхневими і політизованими. Було зроблено все, аби підкріпити скоростиглі звинувачення на адресу Росії. У свою чергу, наша країна спочатку виступала за проведення повного, ретельного і всебічного розслідування відповідно до положень резолюції РБ ООН 2166, неодноразово вказувала на недоліки в розслідуваннях авіакатастрофи, відзначала їх невідповідність критеріям, що містяться в резолюції. Росія була відкрита для контактів зі слідством, пропонувала всебічне сприяння, передала істотний обсяг цінних матеріалів, які проливають світло на те, що сталося і які спростовують багато “висновків” слідства. Частина з наданих Росією даних була спеціально з цією метою розсекречена”, — повідомило російське МЗС.

“Крім того, коли ми в 2018 р. погодилися на проведення тристоронніх консультацій з Австралією і Нідерландами по всьому комплексу питань, пов’язаних з обставинами аварії рейсу МН17, то виходили з того, що такі консультації будуть сприяти встановленню з опорою на факти справжніх причин авіакатастрофи рейсу МН17. Однак, як видно, Австралія і Нідерланди і не прагнули розібратися в тому, що насправді сталося влітку 2014 року, а були націлені лише на те, щоб домогтися від Росії визнання провини і отримання компенсацій для родичів загиблих”, — зазначено в повідомленні.

Російське зовнішньополітичне відомство заявило, що нібито “не чекаючи навіть проміжних підсумків консультацій, а пройшло всього три раунди, Гаага обрала інший шлях, подавши міждержавну скаргу проти Росії в ЄСПЛ”.

Подібні “недружні дії Нідерландів”, вважають в МЗС РФ, позбавляють сенсу продовження тристоронніх консультацій і участь в них. Відтак, заявили в Москві, відповідальність за зрив тристоронніх консультацій “повністю лежить на офіційній Гаазі”.

“Вважаємо, що ігноруючи будь-які доводи і нашу готовність до діалогу, Нідерланди переслідують виключно кон’юнктурні політичні інтереси, безсоромно прикриваючись необхідністю захисту прав близьких жертв авіакатастрофи. Зі свого боку, залишаючись прихильними до положень резолюції РБ ООН 2166, ми маємо намір продовжити взаємодію з компетентними органами Нідерландів, в тому числі в справі дослідження питання про незакриття Україною свого повітряного простору для польотів цивільних літаків над зоною збройного конфлікту над Донбасом, але робити це будемо вже в інших форматах”, — додало російське МЗС.

Читайте також:
Суд у справі МН17 продовжиться 3 листопада

Як інформувала “Новинарня“, Boeing-777 авіакомпанії Malaysia Airlines, рейс MH17 Амстердам-Куала-Лумпур, був збитий на Донбасі неподалік від Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На його борту перебували 298 осіб, усі вони загинули.

Міжнародне розслідування під егідою Нідерландів доводить, що літак збито з контрольованої сепаратистами території ракетним комплексом “Бук”, який прибув із Росії.

19 червня 2019 року  Об’єднана слідча група назвала імена перших чотирьох підозрюваних в причетності до збиття літака. Це – Сергій Дубинський (“Хмурий”), Ігор Гіркін (“Стрелок”), Олег Пулатов (“Гюрза”), Леонід Харченко (“Кріт”). Також підозрюваним визнали колишнього бойовика “ДНР” Володимира Цемаха, затриманого СБУ в ОРДЛО і відданого в Росію в рамках обміну полоненими.

Судовий процес у цій справі почався 9 березня 2020 року в судовому комплексі “Схіпхол” біля Амстердама.
На початку першого засідання в судовій залі була присутня частина родичів загиблих, преса, сторона обвинувачення, а також адвокати одного з підозрюваних – підполковника ГРУ РФ Олега Пулатова. Підозрювані на суд не прибули.

Через коронавірусний карантин судові засідання відбулися лише 9, 10 і 23 березня.

Адвокатам Пулатова дали час ознайомитися з матеріалами справи, відтак чергове засідання призначили на 8 червня.

Піт Плюг, глава Фонду катастрофи MH17, яка об’єднує родини жертв трагедії, вважає, що судові слухання можуть розтягнутися на 4-5 років, а з урахуванням розгляду апеляцій – на 7 років.

У травні стало відомо, що бойовики “ДНР” “арештували” обвинуваченого у справі МН17 Леоніда Харченка “Крота” в іншій кримінальній справі. Його колеги вважають, що колишнього розвідника хочуть “ізолювати”, щоби запобігти викраденню Харченка спецслужбами України.

8 червня судовий процес у “Схіпхолі” відновився.

Чотирьом підозрюваним 10 червня відмовили в наданні імунітету бійців однієї з воюючих сторін – комбатантів.

Читайте також:
Справа MH17: прокуратура Нідерландів представила нові докази збиття літака установкою “Бук”

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна