автор: Людмила Кліщук
з Житомира
День Десантно-штурмових військ відзначається щорічно 21 листопада з 2017 року. Свято установлене указом президента. Вперше урочисто відзначено на Михайлівській площі: тоді ж український десант отримав нову стильну символіку: берет кольору марун, новий беретний знак, прапор тощо.
З того дня пройшло три роки. Рід військ встиг змінити командувача, оголосити та розпочати й іміджеве, і матеріальне реформування тощо.
“Новинарня” з нагоди Дня ДШВ підсумовує трирічний процес нарощення м’язів у цьому роді військ.
Протягом року ДШВ отримали на озброєння БТР-3ДА, броньовані автомобілі “Козак-2”, “Богдани”, високоточні протитанкові ракетні комплекси “Корсар” та “Стугна”, прилади нічного бачення тощо.
Оснащення було як закуплене ЗСУ, так і отримане в рамках надання військово-технічної допомоги від США.
Також у 2019 році на загальну суму понад 100 мільйонів гривень Десантно-штурмові війська отримали у своє розпорядження повітрянодесантну техніку, яка стоїть на озброєнні у Збройних силах провідних країн НАТО.
“Йдеться про десантні парашути, засоби точної доставки вантажів та техніки, парашутні системи спеціального призначення для десантування особового складу з надвеликих висот з кисневим обладнанням та навігаційною апаратурою”, – коментує заступник командувача Десантно-штурмових військ з повітрянодесантної підготовки – начальник повітрянодесантного управління полковник Юрій Галушкін.
Нове оснащення, наголошують у Командуванні, дозволить ДШВ перейти на стандарти НАТО щодо доставки на поле бою особового складу, вантажів та техніки.
“Це суттєво збільшить спроможності ДШВ – ми зможемо десантувати особовий склад з висоти 8000 метрів на відстань до 40 км. Це дозволить доставляти вантажі і техніку з військово-транспортної авіації і ЗСУ, й НАТО, не залітаючи в зону ураження засобами противника“, – пояснює Галушкін нюанси набуття сумісності з НАТО щодо оснащення в ДШВ.
Галушкін анонсує: на Житомирщині тривають заходи з будівництва Школи повітрянодесантної підготовки. Вже у наступному 2020 році вона розпочне роботу в інтересах всіх Збройних сил України.
У ДШВ триває процес трансформації органів військового управління – також слідують вимогам Північноатлантичного Альянсу.
“Наразі в нас завершальний етап оптимізації Командування ДШВ, що дасть можливість вийти на певний рівень і набути сумісності з органами управління з’єднань та військових частин країн НАТО. Тобто через певний проміжок часу ми зможемо на такому ж рівні здійснювати управління у відповідності до вимог та стандартів Північноатлантичного альянсу”, – переконаний начальник штабу – перший заступник командувача Десантно-штурмових військ генерал-майор Андрій Ковальчук.
Крім того, США допомагають розробити доктринальні документи для Десантно-штурмових військ, які цілком відповідатимуть стандартам країн НАТО.
Читайте також:
США допоможуть у розробці доктрини для ДШВ
Чому саме США?
Командувач ДШВ генерал-майор Євген Мойсюк пояснює: серед усіх країн світу США мають найбільшу складову аналогу саме такого роду військ та один з найбільших досвідів у світі щодо застосування цих військ.
“Тому є логічним надання саме ними допомоги в оновленні наших військ”, – резюмує генерал.
Військове співробітництво українських ДШВ має масштабну географію.
У цьому році десантники брали участь та показали високі результати у міжнародних навчаннях:
“Робота з іноземними партнерами, в тому числі з країнами-членами НАТО у нас плідна. В усіх заходах, скажімо так, ми є бажаними гостями, на всіх багатонаціональних навчаннях. Якщо в оснащеності матеріально-технічними засобами ми поступаємось провідним країнам світу, то аж ні в якому разі не у навченості особового складу, бойовому досвіді та мотивації військовослужбовців”, – каже перший заступник командувача Десантно-штурмових військ полковник Олексій Шандар.
За словами офіцера, саме ці критерії цікаві для вивчення іноземними партнерами.
“У деяких питаннях нами навіть захоплювалися. Бо знання тих офіцерів та досвід у служби у багатонаціональних штабах. У світовій системі підготовки наш солдат, офіцер та генерал набагато вищі від іноземців“, – резюмує Шандар.
Гартують та нарощують м’язи (у прямому значенні цього слова) десантників і професійні конкурси та змагання.
Перші місця наші військовослужбовці ДШВ займали під час змагань у номінаціях:
Другі місця десантники отримали в змаганнях на кращу роту, кращий екіпаж БМП.
Третє місце – кращий екіпаж безпілотного літального апарату.
Найкращим психологом ЗСУ на відповідних змаганнях стала офіцер 79 одшбр Олена Шеян.
Командувач ДШВ Мойсюк акцентує: серед 250 тисяч особового складу Збройних сил, є чимало, скажімо, кулеметників та гранатометників.
“Але посісти перше місце серед такої кількості спеціалістів – це почесно”, – каже генерал.
Загальний призовий фонд, який завоювали українські десантники на всеармійських змаганнях з різних видів спорту, становить 272 тисячі гривень.
“Цьогоріч ми освоїли регбі, бо досі в ЗСУ ним взагалі ніхто не займався. Ми провели чемпіонат ДШВ на цей вид спорту, а команда 95 дшбр брала участь у вищій лізі України в Одесі”, – каже начальник управління підготовки в ДШВ полковник Олег Гуть.
Навчають десантників… такі ж десантники, але з іншим рівнем знань. Одна з головних вимог до інструктора – бойовий досвід.
“Протягом року під керівництвом, у тім числі, іноземних фахівців, ми підготували певну кількість інструкторів навчального центру ДШВ, які отримали міжнародні сертифікати та мають допуск до самостійної підготовки особового складу Десантно-штурмових військ і взагалі ЗСУ”, – говорить начальник повітрянодесантного управління полковник Юрій Галушкін.
Більшість інструкторів – військовослужбовці ДШВ, які проходили службу на аналогічних посадах.
“Хто може бути кращим інструктором по АГС-17, як не командир кращого розрахунку чи командир взводу вогневої підтримки, який цей розрахунок і підготував?” – запитує Мойсюк.
Частина з інструкторів – ті, хто отримав поранення на Донбасі, але ті травми дозволяють їм в повній мірі виконувати свої обов’язки.
Протягом року десантники не покидають військові полігони: тактичні навчання тощо. Протягом 2019 року підготовку пройшли лише понад 2000 резервістів.
“Ми виконуємо завдання в будь-яких погодних умовах: зимових, літніх, весняних, осінніх. Тренуємося і вдень, і вночі – противнику потрібно нас боятися. Процес підготовки циклічний та нескінченний. У будь-яку пору дня та року”, – безапеляційно заявляє командувач ДШВ.
Важливість та якість підготовки десантника випробовує… війна.
“Головний “екзамен” з підготовки наших військовослужбовців – це виконання завдань у складі Об’єднаних сил”, – резюмує начальник управління підготовки Олег Гуть.
Усі військові частини ДШВ станом на листопад 2019 року реалізували реформу харчування.
“Усі військові частини ДШВ харчуються за каталогом. Якщо раніше було близько 40 найменувань, то тепер 400″, – коментує начальник логістики ДШВ полковник Павло Щербань.
Як відомо, Збройні сили України почали інтенсивний перехід на нову систему харчування за каталогом у 2018 році, що дозволило збільшити набір продуктів з 30 до 400 одиниць та значно покращити рівень і якість харчування військовослужбовців.
У 2018 році на нову систему харчування загалом перейшли близько 90 військових частин ЗСУ
Станом на липень 2019 року 50% військовослужбовців ЗС України перейшли на нову систему харчування за каталогом. Планувалося до кінця 2019 року перевести 100% особового складу.
Читайте також:
Що їдять “сонечка”: як змінилося харчування в ЗСУ. ФОТО
Підрозділи Десантно-штурмових військ ЗС України отримали нові емблеми – нарукавні знаки. Так, сучасні патчі отримали:
Читайте також:
Шеврони рівня архистратига: бригади ДШВ отримали нові емблеми
У 2019 році планується присвоєння імені загиблого Героя України полковника Тараса Сенюка 13-му окремому десантно-штурмовому батальйону 95-ї окремої десантно-штурмової бригади.
Підполковник Сенюк загинув 3 червня 2014 року, під час виконання бойового завдання зі знищення укріпленого опорного пункту терористів у Семенівці, на околиці міста Слов’янська. Комбат був попереду, разом із розвідувальним взводом.
У бою, керуючи діями тактичної групи, він загинув від кулі снайпера. Куля великого калібру пробила бронежилет комбата, завдавши йому смертельного поранення.
Похований у рідній Коломиї. 6 червня 2014 року Тарасу Сенюку присвоєне військове звання полковника (посмертно).
Був на посаді начальника штабу 13-го окремого аеромобільного батальйону 95-ї окремої аеромобільної бригади. В 2013 році призначений на посаду командира 1-го аеромобільно-десантного батальйону 95-ї окремої аеромобільної бригади.
За словами начальника управління морально-психологічного забезпечення полковника Олександра Пухальського, ще одна військова частина у наступному році отримає почесну назву.
Про який підрозділ та найменування йдеться – поки інтрига.
Командувач ДШВ генерал-майор Євген Мойсюк підсумовуючи третій рік молодих ДШВ акцентує: рід військ протягом року успішно виконав поставлені бойові завдання в складі операції Об’єднаних сил, справилися також з навчальними завданнями як на території України, так і за її межами під час міжнародних навчань.
Генерал ділиться пріоритетом щодо вектору розвитку ДШВ на 2020 рік.
“У майбутньому ми працюватимемо над двома основними пріоритетами. Перший: у військових частинах ДШВ створити такі умови, де висока вимогливість командирів та їх людяне відношення до своїх підлеглих знайшли би баланс. Це має відкинути так званий “совок” та забезпечити утримання військовослужбовців у лавах ЗСУ та їх поповнення. Цим самим ми забезпечимо нормальну підготовку наших військових частин до виконання завдань з оновленим особовим складом.
Як наслідок нормальної атмосфери у колективі, я очікую, що ми зможемо досягти нових висот в бойовій підготовці.
Це і є другий пріоритет: готовність кожного військовослужбовця окремо за своєю спеціальністю та в складі військових частин та підрозділів ДШВ виконувати найскладніші завдання”, – зазначив генерал.
Читайте також:
Командувач ДШВ “Женя-Війна” Мойсюк: На початку АТО нас на Донбасі зустрічали квітами
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!