Чому скандал із хором Верьовки і “95-м кварталом” – це не про рівень гумору, а про державу

 

Дмитро Лиховій
журналіст, головний редактор “Новинарні

(FB)

Частина коментаторів, у тому числі й прем’єр Гончарук на брифінгу, намагаються звести номер “95-го кварталу” до того, що: а) є різне розуміння гумору й сатири, б) на Заході ще й не над таким регочуть, в) не діло в демократичних країнах вказувати гумористичним студіям, над чим їм не можна сміятися.
Подивіться, що витворяють “Шарлі Ебдо”, Сара Сильверман та ін. Ну згоріла хата Гонтаревої, ну посміялися, при чому тут держава?

З одного боку, так. Але ні.

Бо є багато обставин, які роблять “згорілу хату” справді скандалом, і він повинен мати наслідки.

– Лише в одній країні світу президентом держави є власник і фактичний керівник провідної гумористичної студії, що має прайм-тайм на провідному каналі і продовжує формувати смаки й політичні симпатії виборців. І, яки ми знаємо зі щирих інтерв’ю акторів “Кварталу”, Зеленський залишається у виробничому чаті і продовжує затверджувати їхні жарти. Хай не всі, але якоюсь мірою.

Тому політичні жарти і кпини “Кварталу” – це тонкий лід, по якому ходить і сам Зеленський. Це як Порошенко/Гладковський/”Кузня на Рибальському”.

Зеленський мав би вибачитися за Верьовку і де-факто вийти з “Кварталу”.

– Мало того, зі слів керівника хору Верьовки, із пропозицією дати дівчат для скандального номеру з висміюванням спаленої хати Гонтаревої до них звернувся народний депутат від партії “Слуга народу” Юрій Корявченков “Юзік”. Як видно, він не лише є смотрящим за дисципліною депутатів у фракції “СН” у сесійній залі парламенту, а й продовжує працювати на комерційне підприємство “Студія “Квартал 95”.

Очевидний конфлікт інтересів і причетність “Слуги народу”.

– Хор Верьовки – це не якась там самодіяльність і шарашкина контора. Це Національний заслужений академічний український народний хор України імені Григорія Верьовки, заснований рішенням уряду і фінансований із державного бюджету. За статус “національний” співаки отримують доплату. Честь постійно виконувати Державний Гімн у Верховній Раді теж чого варта.
Але керівник хору погодився дати людей для номеру “95-го кварталу”, хоча з самого початку розумів, що номер скандальний.

Тут або хрестик, або труси. Або “національний” і державне фінансування, або комерційно-політичні “подпєвки” у “Кварталу”, це ж очевидно.

У нормальній демократичній країні хор Верьовки після такого “зальоту” більше не мав би запрошуватися до Верховної Ради на виконання Гімну.

– Роль Коломойського, власника каналу “1+1”, який продовжує тримати “Квартал”, його вплив і заодно рейтинг президента Зеленського. Товариш олігарх зі своїми претензіями на повернення “Приватбанку” чи мільярдів звідти остаточно поплутав береги. Натомість нова влада, замість обіцяного урівняння всіх олігархів і примушення їх грати за правилами, виділяє Коломойського як “рівнішого” серед інших. Коломойському вдається пробивати чимало вигідних йому кадрових рішень при Зеленському, відставляти щойно призначених голів ОДА тощо.

У випадку з Гонтаревою ідеться не про самозаймання хати, а про підпал її запалювальною ракетою, і явно ж не про випадкові ДТП в Лондоні та згоряння авто невістки в Києві. Все це сталося після погроз з боку Коломойського і його людей. І зараз він та його люди говорить “браво” виступу “Кварталу”.

Ці злочини не розслідувані, “найкращий у світі міністр внутрішніх справ” Аваков і тут демонструє нульову спроможність, коли йдеться про “політичні” розслідування, в яких можна легко вийти на своїх.

А влада, замість того щоб сприяти розслідуванням, толерує висміювання підпалу придворним “95-м кварталом”. “Гори-гори ясно”, “запальний фолк” і все таке. Межує з підбурюванням до злочину.

Це дно не лише моральне. За це мала б наставати як мінімум політична відповідальність.

Ось чому кейс “хору Верьовки” – це не лише про розуміння гумору і сміливість жартувати над чимось. Це один із проявів тієї збоченої політики, яку ми отримали, обравши президентом не просто коміка, а коміка з тоталітарними замашками.

Сьогодні вони прийшли за Гонтаревою. Лукашенко як “останній диктатор Європи” в 90-х роках теж починався із перших непокараних злочинів проти опозиції.

Читайте також:
“Браво!”: Коломойський прокоментував виступ “Кварталу 95” про Гонтареву

“Антиукраїнський гумор Зеленського”: всі кпини в одній відеонарізці

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна

[sendpulse-form id="91944"]