СПЕЦТЕМА:
COVID-19 covid-19
Діагностовані випадки:
1357470 +5336
Летальні випадки:
26212 +162
Одужали:
1176918 +5194
Дані МОЗ України. Проведено ПЛР-тестів: 6948980 (+27407). Оновлено: 08:14 02.03.2021

“Я знаю, хто скільки кому платив”: як Зеленський із ветеранами зустрічався

 

Віктор Трегубов
журналіст, керівник видання “Петро і Мазепа”, офіцер запасу ЗСУ, учасник АТО (мобілізований у 2015-2016 рр.), член політради партії “Демократична сокира”

Як ветерани до Зеленського ходили (FB)

Я сьогодні (9 жовтня) трішечки поспілкувався з паном Володимиром Зеленським. Забігаючи наперед, скажу, що спілкування було не зовсім теплим, в чому, здебільшого, моя провина – не дотримався етикету привітання. Але, принаймні, певний конструктив був – я маю що вам розповісти.

Сьогодні на пів на п’яту до Офісу президента запросили групу ветеранів – майже повністю з тих, хто так чи інакше виходив на акції протесту проти нього, або навіть організовував їх.

Фото: ФБ Олександр Погребиський

На жаль, я не знаю багатьох в обличчя – були азовці, зокрема Матрос, був Жора Турчак, був Карась, був Саша Погребиський – загалом близько дюжини осіб. Ну і я, ваш покірний. З “того боку”, окрім власне Зеленського, були Андрій Єрмак, Микола Тищенко, генерал Руслан Хомчак (начальник Генштабу ЗСУ – “Н”). Була й така собі “проміжна сторона” – по-перше, керівництво Мінвету, по-друге – Фацевич (заступник голови Нацполіції – начальник Департаменту патрульної поліції, учасник бойових дій – “Н”), по-третє – Єгор Чернєв, ветеран, що пройшов до парламенту по списку “Слуги народу”. Може, когось забув.

Я зараз спробую переказати півтори години жвавої бесіди по пам’яті, тож вибачте, якщо щось впущу. Також, очевидно, що свої питання та репліки я пам’ятаю краще, ніж репліки колег – це не тому, що я так себе люблю, просто пам’ять людська так влаштована.

Бесіда почалася майже без вступного слова, але якось швидко перескочила на тему звільнення заручників.

Це взагалі в команді Зеленського вважають великою перемогою і яскравим свідченням, що їм і далі все вдаватиметься, тож треба вірити.

Особисто Зеленський вважає, що вдало склеїв простачка і що дуже вигідно здійснив обмін.

Обурювався на критику щодо Цемаха – за його словами, той був абсолютним нулем та пустишкою в якості свідка [у справі про збитий малайзійський літак рейсу MH17].

Читайте також:
Нідерланди просять РФ віддати Цемаха

Тут я трішки не витримав і запитав, як же так сталося, що відразу після цього нідерландський парламент одноголосно проголосував за початок розслідування ролі України в загибелі “Боїнга”.

Зеленський попросив вимкнути камеру (так я дізнався, що була ввімкнена якась камера) та досить емоційно пояснив, що до цього мав переговори на усіх рівнях з голландцями, які взяли з Цемаха усе, що можна взяти, і повністю схвалили його передачу.

– То що, виходить, вас голландці кинули? – перепитав я.

Мені пояснили, що голландці взагалі виявилися не дуже лояльними партнерами – он як голосували за повернення РФ у ПАРЄ.

(В принципі, вірю. Тільки вбачаю певну проблему в том, що нашого очільника можуть кинути голландці – йому ще з росіянами говорити…)

Взагалі із західною підтримкою, за словами Зеленського, в України проблеми: викручують руки по Мінських угодах, прямо дають зрозуміти, що не хочуть бачити Україну в НАТО, хочуть позбутися санкцій.

(Ні, я не став згадувати попередника, який якось з цим впорався, – припустимо, обрання Зеленського частина західних лідерів справді могла сприйняти як можливість позбутися попередніх домовленостей.)

– Я б сам відмовився від Мінських [угод], в перший же день хотів! – казав він. – Але мені дали зрозуміти, що автоматично знімуть санкції.

Далі мова пішла про розведення [військ на Донбасі]. За словами наших візаві, мова поки що йде лише про окремі пункти, і про невеликі дистанції.

– Ну, ви ж воювали, знаєте, що відійти на 500 метрів – можна швидко й повернутися, – переконував Хомчак.

Читайте також:
Під час розведення військ ЗСУ відійдуть на позиції 2016 року, – Хомчак

Присутні мали певні сумніви. Як на мене – то залежно від ділянки. ДУЖЕ залежно від ділянки.

За версією влади, “сірої зони” не буде взагалі.

В населених пунктах буде українська влада, українські поліцейські сили та військові Спільного центру по контролю та координації (росіян там немає – я спершу трішки офонарів, бо коли я служив, їх там була половина, але Хомчак нагадав мені, що вони звідти вийшли (і наприкінці 2017 року на їхнє місце зайшли бойовики – “Н”)). А якщо що – ЗСУ підтягнеться.

Мені не дуже віриться в ефективність такого захисту, особливо якщо ворог піде всерйоз. Але, принаймні, цього разу конкретно пояснили, як вони взагалі уявляють ситуацію.

Читайте також:
Ще одна невдала спроба: бойовики “ДНР/ЛНР” звинувачують Зеленського у зриві розведення військ

Зеленський сподівається вирішити справи з Донбасом за рік. Якщо за рік не вдасться – схильний, цитую “вибудувати вал” – я це зрозумів, як повернення до діючого статус-кво з ізоляцією окупованих територій.

Взагалі, він впевнений, що у будь-який момент може зіскочити й повернутись до цього стану (а от я – ні). Але цей варіант він розглядає як негативний, тому прагне до реінтеграції.

Власне, це й було найважливішим для мене запитанням – як він розглядає реінтеграцію, на що готовий піти і що буде пропонувати Путіну. Але саме на це я відповіді й не отримав.

Зеленський прямо стверджує, що форсував процес мирних перемовин для виходу на нормандський формат і прямого діалогу з Путіним. Але що він йому запропонує? Тут він посилається на те, що такі речі не розголошуються, і просить просто дати йому шанс.

Власне, це і є головна проблема особисто для мене. Я вголос зауважив

– нічого особистого, але я не вірю, що КВНщик затащить КДБшника.

Це справді так. Зеленський може вірити у свою зорю. Навіть якщо вважати, що він повністю щирий, мене лякає думка, що така людина, як він, від імені моєї країни буде торгуватися з такою людиною, як Путін.

Зеленський же стверджує, що вони просто обміняються умовами, а він зможе з цих запропонованих варіантів обрати найкращий та не нарватися на негативні.

І так, він каже, що розглядає можливість проведення виборів на окупованих територіях, якщо російські війська підуть, а українські Збройні сили – не зайдуть (хоча, можливо, зайдуть інші українські державні органи). І це будуть вибори за українськими законами, хоча він впевнений, що, на жаль, на них все одно переможуть місцеві “авторитети”.

Читайте також:
Зеленський записав відео та пояснив, як відбуватимуться вибори в ОРДЛО

(Тут я зауважив, що для того, щоб вибори пройшли за українськими законами, партії “місцевих авторитетів” мають бути зареєстровані в Мін’юсті України. Він чомусь впевнений, що для них це проблемою не буде. Мені здалося, він просто не знає, як це робиться.)

Фото: ОП

Зрештою, наприкінці бесіди Зеленський, як на мене, зробив велику помилку. Йому вже час було йти – здається, мала бути телефонна розмова з одним із європейських лідерів (Ангелою Меркель“Н”). Саша Погребиський попросив його передати привіт Богдану та вимагати від нього вибачень перед ветеранами. Адже Богдан звинуватив мітингуючих 6 жовтня у тому, що вони збиралися за гроші. А йому – та іншим присутнім там ветеранам – трішки образливо це чути.

– Хлопці, – каже Зеленський своїм характерним тоном, – 99% з вас нормальні люди. Але є ж 1%… Коротше, мені ж теж кладуть на стіл записи. Я ж знаю, хто з ким про що домовлявся і хто кому скільки платив. А привіт Богдану я передам.

Усю бесіду Зеленський намагався будувати діалог на емоційній ноті “мужики, я свій”. Якщо йому й вдалося з кимось встановити якийсь емоційний контакт, то цей фініш, судячи з витягнутих облич поряд, його хвацько порвав.

Просто так вийшло, що більшість із присутніх там людей точно знала, що ніхто на цьому мітингу за гроші не стояв. І одне з двох – або людина перед нами кидає слабенький понт, невдало вбиваючи між нами клин, або – що, може, й гірше – йому локшину на вуха вішають не тільки голландці, а й власні спецслужби. Ну б**дь. Нормально ж спілкувались.

(Десь в цей момент я зрозумів, що “ну б**дь!” кажу вголос, а не про себе, і стулив пельку.)

Далі Зеленський пішов, а хлопці ще певний час дискутували з іншими присутніми. Особливо палко сперечалися “азовці” з Фацевичем, з’ясовуючи, хто більше не правий у сутичках на шляху до Золотого, їхні побратими чи поліція. Але я невдовзі пішов геть.

Якщо вам цікаве моє враження – для мене ця розмова дещо прояснила, але нічого не змінила. Навіть якби я змусив себе повірити в щирість Зеленського, я не потягну змусити себе повірити в його професійність як дипломата. Я не можу на це ставити долю моєї країни. А це означає, що я буду й надалі протестувати – можливо, тепер із більш чітким усвідомленням, що і як відбувається. І в якій ми ситуації.

Читайте також:
Зеленський на виставці “Зброя і безпека”: У нас повинна бути ще потужніша армія

ДОПОВНЕНО

Олександр Погребиський
ветеран АТО, активіст партії “Європейська солідарність”

Додам, чого у Віті немає.

Від початку в залі поставили дві камери, але в один момент Зеленський сказав їх виключити, загалом привід ніби був, бо наче інсайдик злив, але насправді це вже чули з різних джерел.

Про те які, питання ставив я:

– Якщо ви посилаєтесь на Мінськ, як документ, що зобов’язує нас відводити війська, чи збираєтесь ви порушувати питання на міжнародних зустрічах, зокрема у Франції, виведення ворожих сил і засобів з Дебальцевого, адже по Мінську Дебальцеве має залишитись під нашим контролем?

– Це питання підніматись не буде.

– Вибори на окупованих територіях будуть проводитись після того, як наші війська зайдуть?

– Ні, без наших військ.

Ну і трете – була вимога по Богдану.
Богдан має вибачитись перед ветеранами за 06.10 – публікацію про нібито “проплачених мітингуючих”.
Але Зеленський пояснив, що йому приносять роздруківки, і там пишуть про якісь суми…
Чи на роздруківках були “славнозвісні скріни“, залишилось невідомим, бо Зеленський поспішав.

Від мене.
Невідомою залишилась позиція стосовно цілей, невпевненою виглядала позиція, постійно діалог зводився до звільнення полонених… Вийшли ні з чим…
Можливо, будуть зустрічі ще. Невідомо, чи нас покличуть знову.

Читайте також:
Члени Комітету ВР з оборони переконалися, що розведення на Донбасі – “під контролем”

 

Якщо ви знайшли помилку чи одрук, будь ласка, виділіть фрагмент тексту й натисніть Ctrl+Enter.

134
 

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні".

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції. Become a Patron!

Ми виправдовуємо довіру!

  ...

...  

〉〉  Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter.

 

Не проґавте найцікавіше!

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест з вартими уваги статтями "Новинарні".

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: