Напередодні розведення військ, початок якого був запланований на понеділок, 7 жовтня, поліція України посилила свою присутність у Золотому на Луганщині. До 17 співробітників, які наразі працюють у відділку поліції населеного пункту Золоте-4, додадуть ще 19 осіб.
У зоні розведення перебувають 122 будинки, повідомив “Громадському” заступник голови Нацполіції Вадим Троян.
За його словами, місто Золоте патрулює спецпідрозділ патрульної служби поліції “Світязь”.
Троян напередодні розведення сил зустрівся з місцевими мешканцями і запевнив, що Нацполіція залишиться у Золотому-4.
При цьому він зазначив, що обсяг території, який доведеться контролювати без присутності українських військових, вдвічі більший, ніж у Станиці Луганській.
“Там перед позиціями ЗСУ опинились 74 будинки. Розумію, що багато хто нагнітає, але ніхто нікого не кине”, — заявив Вадим Троян.
Цього ж дня лідер партії “Національний корпусу”, колишнй нардеп, перший командир полку “Азов” Андрій Білецький разом з іншими ветеранами АТО/ООС прибув у Золоте. Він заявив про готовність захищати селище у випадку відводу військ, оскільки влада хоче залишити місцевих мешканців “без прикриття, на поталу так званим Л/ДНР”.
“Сьогодні ми тут, всього кілометр залишився до Золотого. Тут сотні молодих хлопців, літніх жінок із Золотого, Сєвєродонецька, всієї Луганщини, які запросили нас. І ми сьогодні організували великий автопробіг на підтримку українців Золотого”, – заявив лідер “Нацкорпусу” та “Азовського руху”.
Білецький наголосив, що ветерани, які у 2014-му взяли в руки зброю для того, щоб боротися за Україну, приїхали в Золоте і залишаться тут “навіть якщо влада кине їх напризволяще”.
“ЯКЩО СВІЙ ПРЯМИЙ ОБОВ’ЯЗОК – ЗАХИЩАТИ КОЖНОГО УКРАЇНЦЯ, КОЖЕН САНТИМЕТР УКРАЇНСЬКОЇ ЗЕМЛІ – НЕ ВИКОНУЄ ПРЕЗИДЕНТ, ВЛАДА, ТОГО ЙОГО ВИКОНАЄМО ЩЕ РАЗ МИ, ВЕТЕРАНИ-ДОБРОВОЛЬЦІ.
Це наш останній блокпост, і ми даємо слово, що його ніколи не покинемо”, – наголосив Білецький.
Читайте також:
Українські керівники відвідають населені пункти, де заплановано розведення військ
Як інформувала “Новинарня”, на переговорах ТКГ в Мінську 21 вересня 2016 року було підписано угоду про відведення військ і озброєнь у трьох зонах безпеки – біля Станиці Луганської, Золотого і Петрівського.
Угода передбачає відведення по 1 кілометру кожної зі сторін.
Представник України в ТКГ Євген Марчук пояснював, що перші три ділянки “важливі не з військової, а з гуманітарної точки зору”: наприклад, у Станиці Луганській є підірваний міст біля КПВВ, і літнім людям дуже складно ходити по цьому мосту.
У 2016 році часткове розведення сил відбувалося тільки в районах Золотого і Петрівського на Донеччині. У Станиці Луганській відведення було багаторазово зірване через незгоду сторін здавати вигідні позиції і, формально, через щотижневі поодинокі обстріли.
Представник України в Тристоронній контактній групі Леонід Кучма на початку червня 2019 року повідомив, що в Мінську на засіданні ТКГ досягнуто домовленості про “режим тиші” в Станиці Луганській з 10 червня і наступне розведення сил.
26 червня опівдні розпочалося відведення військ: українські військові відійшли з однієї з позицій перед КПВВ “Станиця Луганська” на кілька сотень метрів.
У пресцентрі штабу ООС зазначили: українською стороною вжито усіх необхідних заходів, і відведення сил і засобів не послаблює оборонні можливості українських підрозділів на визначеній ділянці.
Відтак українські війська закріпились на південній околиці Станиці поблизу КПВВ. Бойовики також відвели свої війська, що засвідчила місія ОБСЄ. Якщо раніше ЗСУ і російських окупантів розділяли 380 метрів, то тепер дистанція зросла до понад двох кілометрів.
Водночас, за даними ЗМІ, бойовики де-факто залишаються на підходах до мосту, лише надягли жилети “СЦКК”.
На засіданні Тристоронньої контактної групи було заплановано ремонт мостового переходу на КПВВ.
Згідно з досягнутими домовленостями, сторони одночасно мали розпочати ремонт мосту: українська сторона відновить завалений проліт, а ОРЛО — покриття та огородження.
7 липня у рамках робочої поїздки президент Володимир Зеленський відвідав Станицю Луганську і пройшов далі нульової позиції Збройних сил України вглиб зони розведення. Разом із президентом Європейської ради Дональдом Туском Зеленський дійшов до зруйнованого мосту, через який люди перетинають лінію розмежування.
25 липня українським інженерам вдалось обстежити міст у Станиці Луганській з третьої спроби.
1 серпня Державна служба з надзвичайних ситуацій України почала розміновувати територію біля зруйнованого мосту. За день українські сапери виявили 31 міну поблизу мосту.
22 серпня спецпредставник ОБСЄ в Тристоронній контактній групі Мартін Сайдік заявив, що українська сторона закінчила розмінування і заявила про готовність почати ремонтні роботи, включаючи усунення фортифікаційних споруд.
24 серпня Державна служба з надзвичайних ситуацій України в Станиці почала роботи з обстеження фортифікаційної споруди опорного пункту на наявність вибухонебезпечних предметів з правого боку від дороги в напрямку незаконних збройних формувань.
2 вересня президент Зеленський оголосив про початок відновлення зруйнованого мосту у Станиці Луганській – після того, як було розібрано блокпост на непідконтрольній українським військовим частині переправи. Ремонт транслюється онлайн через вебкамеру.
Очікується, що роботи будуть завершені до 15 листопада.
Повторне рішення про розведення сил поблизу Петрівського та Золотого ухвалили 1 вересня на зустрічі Тристоронньої контактної групи у Мінську.
Як заявив згодом командувач операції Об’єднаних сил генерал-лейтенант Володимир Кравченко, тривають підготовчі заходи з повного відведення військ.
Згодом розведення стало умовою Росії щодо проведення зустрічі у “нормандському форматі”.
На ТКГ в Мінську датою розведення військ у районі Золотого й Петрівського назвали 7 жовтня.
За даними української сторони СЦКК, збройні формування РФ на початку жовтня вчиняли обстріли на ділянках розведення сил та засобів у напрямку н.п. Богданівка та Золоте-4.
Для попередніх розведень умовою було щонайменше тижневе дотримання “режиму тиші” на ділянці”.
Читайте також:
“Не відступ”: міністр оборони Загороднюк розповів деталі щодо розведення військ
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!