“Попався на розвод”. Клімкін розповів, як Зеленський втрапив у російську пастку в справі військовополонених

 

Міністр закордонних справ Павло Клімкін стверджує, що президент Володимир Зеленський втрапив у “примітивну російську пастку”, коли на емоціях розкритикував МЗС України за не погоджену з ним відповідь у спорі з РФ про військовополонених моряків.

Як передає “Новинарня“, про це Клімкін написав у “Фейсбуці” ввечері 27 червня, реагуючи на емоційні заяви Зеленського на денному брифінгу.

(Нагадаємо, президент Зеленський заявив, що “дізнається інформацію про наші міжнародні кроки з інтернету” і назвав самовільний коментар МЗС України на ноту МЗС РФ таким, що “може поставити під загрозу повернення наших моряків”. Зеленський дав зрозуміти, що, на його думку, дії Клімкіна зривають звільнення моряків російською стороною, і закликав міністра “особисто направити ноту батькам” військовополонених).

“Щоб зняти всі питання, прошу до вашої уваги дві дипломатичні ноти”, – написав у ФБ Клімкін, виклавши сканкопії двох заяв, МЗС Росії й України.

“Перша – російська пастка, до речі, досить примітивна, друга – наша відповідь, яка викриває приховані мотиви РФ”, – прокоментував Павло Клімкін.

Клімкін говорить про очевидні наміри Кремля засудити українських моряків як кримінальних злочинців та, ймовірно, навіть після цього не віддати Києву.

“Хоча, чому приховані (мотиви)? Росія і не приховує, що не хоче виконувати рішення Міжнародного трибуналу з морського права. Замість цього вона: а) вимагає від нас визнати, що наші моряки могли вчинити злочин, б) схиляє нас до визнання правомірності судового процесу над ними за російським законодавством, в) запрошує прогнутися перед кримінально-процесуальним кодексом РФ, а заразом і опосередковано визнати окупацію Криму“, – пише Клімкін.

За його твердженням, “Росія без проблем може завершити усі внутрішні процеси, необхідні для звільнення моряків, в тому числі в рамках діючих і для нас, і для них багатосторонніх документів”.

“Коли їм справді треба, вони цим спокійно користуються”, – нагадав міністр.

“Пастка була підготовлена для наших моряків, для нашої юридичної та дипломатичної команди, для керівництва країни. На жаль, схоже, що хтось в офісі президента банально попався”, – зазначив Клімкін.

Повестися на російський дипломатичний розвод – це зганьбити моряків, які вже шість місяців перед російським судом з гідністю наполягають, що Росія не має права їх судити”, – наголосив глава МЗС, маючи на увазі визнання військовослужбовців незаконно затриманими у нейтральних водах та військовополоненими.

“…А потім з покорою сподіватися, що російський суд, найгуманніший у світі, обов’язково нам їх поверне. Так, авжеж”, – саркастично додав Клімкін.




Він підкреслив, що рішення Міжнародного трибуналу ООН з морського права однозначне: Росія зобов’язана негайно і безумовно звільнити моряків і кораблі, і дедлайн для цього сплив 25 червня.

“Викладена у нашій ноті (26 червня, у відповідь на ноту МЗС РФ – “Н”) аргументація – це позиція, яку ми спільно з міжнародними партнерами відстоюємо з першого дня після їх захоплення. Політично і в міжнародних судах. Кому не подобається, може спробувати її змінити”, – наголосив Павло Клімкін.

“А якщо хтось хотів гарантувати собі комфортні зустрічі в Осаці – не вийде. Ми робимо усе, аби ці зустрічі були в першу чергу результативними і Росія пояснила світові, як вона виконає свої міжнародні зобов’язання і поверне українських моряків додому”, – сказав він, маючи на увазі перемовини з президентом РФ Володимиром Путіним на саміті G20 у Японії 28-29 червня.

Також Клімкін розкритикував Зеленського за комунікацію не з ним, а через пресу.

“По суті – все зрозуміло, а от по комунікації – є питання. Весь дипломатичний світ знає, де мене шукати. Як кажуть, мене легко знайти, важко втратити і неможливо забути. Чи щось переплутав? ?” – додав міністр.

Читайте також:
Замість звільнення моряків ВМСУ Москва видала цинічну заяву. Київ реагує

Як інформувала “Новинарня“, Москва у встановлений термін – до 25 червня включно – не виконала рішення Міжнародного трибуналу ООН з морського права про звільнення 24 військовополонених моряків та трьох суден ВМС України. Натомість Міністерство закордонних справ РФ запропонувало МЗС України надати гарантії участі Києва в продовженні кримінального переслідування українських моряків відповідно до російського законодавства.

Київ вважає цю пропозицію неприйнятною, що було наголошено в жорсткому коментарі МЗС України, оприлюдненому 26 червня.

* * *

Як повідомляла “Новинарня“, 23-25 листопада 2018 року корабельна група Військово-Морських сил ЗС України у складі двох нових малих броньованих артилерійських катерів (МБАКів) “Бердянськ” і “Нікополь” та рейдового буксира “Яни Капу” здійснювала плановий перехід з Одеси до Азовського моря, де в Бердянську й Маріуполі створюється українська військово-морська база.

Про намір здійснювати перехід заздалегідь було поінформовано російську сторону відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства.

Проте, всупереч Конвенції ООН з морського права та Договору між Україною і Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки, прикордонні кораблі РФ – катери типу “Соболь”, пскр “Дон”, катери типу “Мангуст”, мпк “Суздалец” – здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України”.

Приблизно о 8:30 ранку 25 листопада ПСКР “Дон” двічі таранив буксир “Яни Капу”, пошкодивши йому один із двох головних двигунів. Унаслідок навалу інший російський прикордонний корабель, “Ізумруд”, отримав пробоїну й почав боротися за живучість. Було пошкоджено також “Дон”.

Надалі вісім суден РФ тримали український ордер у Керченській протоці на підході до Кримського мосту. Росіяни перегородили фарватер під мостом старим суховантажем і попередили про застосування зброї та спецназу.

Близько 20-ї години, коли конвой уже повертався до Одеси, у нейтральних водах росіяни відкрили вогонь на ураження по українських суднах і захопили моряків у полон. Вогонь вівся зокрема з артустановок і ракетами з вертольотів.

За інформацією ВМСУ, шість українських моряків отримали поранення, з них двоє – важкі.

Росія визнала факт нападу на українські кораблі, які нібито “порушили державний кордон РФ” та “здійснювали небезпечні маневри”. Це перший факт офіційного визнання військової агресії Росії проти України з початку війни 2014 року.

Рада нацбезпеки прийняла рішення про запровадження воєнного стану. 26 листопада президент Петро Порошенко видав указ, а Верховна Рада затвердила воєнний стан у десяти прикордонних областях терміном на 30 днів.

Генштаб ЗСУ оприлюднив радіоперехоплення розмов офіцерів РФ під час атак на українські кораблі.

Також стало відомо, що російський депутат анонсував напад на катер ВМСУ ще за три дні до інциденту

Командувач ВМСУ Ігор Воронченко не підтвердив застосування українцями зброї проти агресорів у Чорному морі.

ЗМІ спершу опублікували список 23 полонених моряків. Згодом стало відомо, що їх 24, з них два співробітники СБУ.

МБАК “Бердянськ”

Роман Мокряк – командир, лейтенант, 1986 р.н. Кіровоградська область

Юрій Без’язичний, старший матрос, 1990 р.н., Одеська область

Андрій Артеменко, старший матрос, 1994 р.н., Кіровоградська область

Андрій Ейдер, матрос, 1999 р.н., Одеса

Богдан Головаш, старший матрос, 1996 р.н., Полтавська область

Денис Гриценко, капітан 2 рангу, 1984 р.н., Миколаїв

МБАК “Нікополь”

Богдан Небилиця – командир, старший лейтенант, 1994 р.н., Сумська область

В’ячеслав Зінченко, старший матрос, 1998 р.н., Кишинів

Сергій Цибізов, матрос, 1997 р.н., Хмельницька область

Сергій Попов, капітан лейтенант, 1991 р.н., Донецька область

Владислав Костишин, 1994 р.н., Черкаська область

Андрій Оприско, старший матрос, 1971 р.н., Львівська область

Андрій Драч, СБУ

Рейдовий буксир “Яни Капу”

Олег Мельничук – командир, старшина, 1995 р.н., Черкаська область

Михайло Власюк, старший матрос, 1984 р.н. Київ

Безпальченко Віктор, старший матрос, 1987 р.н. Херсончкая область

Терещенко Володимир, старший матрос, 1994 р.н. Дніпро

Семидоцькийй Євген, матрос, 1998 р.н. Луганська область

Додатково на борту

Володимир Лісовий, капітан 3-го рангу, Севастополь

Андрій Шевченко, мічман

Володимир Варимез, старший матрос, 1992 р.н., Одеська область

Сергій Чуліба, старшина, 1992 р.н., Херсонська область

Юрій Будзило, мічман, 1972 р.н., м. Одеса

Василь Сорока, СБУ

27-28 листопада підконтрольні РФ суди в Сімферополі й Керчі заарештували їх усіх на два місяці за нібито “кримінальне правопорушення” (до 25 січня 2019 року).
Надалі військовополонених перевезли до Москви, в СІЗО “Лефортово” та – трьох поранених – у “Матроську тишу”. До них тривалий час не було доступу адвокатів і консулів.

6 грудня МЗС стало відомо, що Росія пустила консулів до українських військовополонених.

Станом на 27 грудня усі 24 українських моряки, захоплені Росією, заявили “слідству”, що є військовополоненими.

7 січня стало відомо, що Україна подала до Європейського суду з прав людини позов проти Росії через захоплення українських моряків біля Керченської протоки.
Раніше Росія не виконала припис ЄСПЛ щодо надання інформації про полонених моряків.

У березні 24 українських моряків визнали військовополоненими, про це йдеться в опублікованій Управлінням верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) доповіді про ситуацію в Україні за період 16 листопада 2018 року – 15 лютого 2019 року.

У квітні Україна подала позов проти Росії про порушення нею Конвенції ООН з морського права й ініціювала процедуру, яка може звільнити полонених українських моряків.

10 травня у Міжнародному трибуналі з морського права завершилися слухання за позовом України проти РФ. На підтримку України виступали представники юридичної компанії Covington & Burling Марні Чік і Джонатан Гімблет, генсек Гаазької академії міжнародного права професор Жан-Мюрік Тювенін, арбітр у трибуналах з морського права професор Альфред Соонс.

Росія відмовилася брати участь у слуханнях трибуналу.

25 травня Міжнародний трибунал з морського права повністю задовольнив позов України та зобов’язав Росію негайно звільнити три українські військові кораблі та 24 членів їхніх екіпажів.
28 травня Україна звернулася до РФ щодо організації процесу звільнення українських моряків.

Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Кремль не планує звільняти українських моряків: вони залишаться під вартою, адже нібито трибунал не мав юрисдикції для вирішення конфлікту.

25 червня стало відомо, що українські військові катери “Нікополь” (P176) і “Бердянськ” (U175), а також буксир “Яни Капу” (А947) зникли з акваторії стоянки суден “Генмол” у Керчі, де вони перебували останні місяці. Українські кораблі перемістили в невідомому напрямку.

Також з’явилася інформація, що у висунутих обвинуваченнях ФСБ Росії хоче засудити полонених українських моряків до 6 років ув’язення.

Читайте також:
Зеленський: Звільнення полонених моряків означатиме готовність РФ припинити конфлікт з Україною

“Весілля за ґратами”. Військовополонений моряк Беспальченко одружився в російському СІЗО

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна