Ексрозвідник Роман Червінський, який півтора року провів у СІЗО в рамках кримінальної справи про обстріл аеродрому “Канатове” 23 липня 2022 року, заявив, що колишній Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний дав згоду на проведення операції із захоплення літака ПКС РФ у липні 2022 року.
Про це він розповів в інтерв’ю “Українській правді”, опублікованому 29 липня.
За його словами, до розвідки звернулася Служба безпеки, яка на той час вже зібрала інформацію про готовність одного з російських пілотів нібито перегнати Україні літак.
“СБУ не могли самі оцінити літак, створити коридор у повітряному просторі, забезпечити йому безпеку перельоту та супровід, його посадку. Тому вони звернулися до нас із метою контактування з Військово-повітряними силами. Я доповів своєму керівництву. Керівництво доповіло Залужному. Залужний дав санкцію”, – заявив Червінський.
Спочатку, як розповів колишній розвідник, Залужний дав усний дозвіл для того, щоб перевірити можливість здійснення спецоперації з викрадення літака, пілот якого нібито погодився перейти на бік України. Потім він дав письмову санкцію про свою згоду. Проте Червінський каже, що після розформування його військової частини у серпні 2022 документ знищили.
“Коли Залужний підписував цю санкцію, то паралельно написав лист до СБУ, в якому просив із метою проведення спільних заходів відрядити їхнього співробітника, щоб він зайшов у групу і виконував свою частину роботи. Цей документ залишився, він у справі є. СБУ довго його не показувала, казала, що його не існує, що співробітник не був відряджений і так далі. Але цей лист все-таки знайшовся”, – запевняє Червінський.
Ексрозвідник заявив, що лист Залужного “сховали”, а його звинуватили в тому, що він самовільно вирішив відправити людей на аеродром “Канатове” під виглядом навчань. Також Червінський каже, що в його справі приховують участь працівника СБУ в організації спецоперації.
“Це війна, і обстріли відбуваються постійно. Ніяким чином ніхто не створив умови для цього обстрілу. Якби це було, я би вже відбував покарання. Тому обстріл (мені – ред.) закидають шляхом фальсифікації. По-перше, вони приховали, що співробітник СБУ брав у цьому участь. Взагалі про нього не згадується. Це фальсифікація. По-друге, сховали цей лист Залужного і сказали, що я нікому зі своїх командирів нічого не казав, що сам вирішив відправити людей під виглядом навчань. Хоча був план і всі знали про це”, – ідеться дослівно в його заяві.
Червінський також розповів, що перед операцією СБУ провела перевірку пілота — 35-річного Романа Носенко (були три пілоти-кандидати на цю операцію, один з яких Носенко – ред.), який мав перегнати російський літак в Україну, і не заперечила проти цієї операції. Військово-повітряні сили також не мали заперечень. Пілоту, за словами військового, не надавали жодної інформації, яка б могла сприяти обстрілу аеродрому “Канатове”.
На думку Червінського, операція на “Канатовому” “не має ніяких проблем”.
“Вона (операція – ред.) проведена. Не прилетів літак – нічого в цьому страшного немає”, – заявив він.
Нагадаємо, 16 липня Червінського випустили з СІЗО, де він пробув півтора року у справі про обстріл “Канатового”. За нього внесли заставу в розмірі понад 9 мільйонів гривень з благодійного фонду Петра Порошенка.
Читайте також:
Справа Червінського: термін арешту закінчився, суд “зачинився”, місцеперебування обвинуваченого невідоме
Як писала “Новинарня“, 20 квітня в ЗМІ було опубліковано матеріали, згідно з якими Роман Червінський, офіцер Сил спецоперацій і колишній ГУРівець, намагався завербувати одного з російських пілотів, щоб той перегнав в Україну бойовий літак.
Служба безпеки України розслідує обставини ракетного обстрілу аеродрому “Канатове” в Кіровоградській області 23 липня 2022 року, що стався через самовільні дії окремих військовослужбовців. Мається на увазі невдала спецоперація, яку розробляв Червінський.
“За даними слідства, цей обстріл спровокували самовільні дії окремих військовослужбовців, які вирішили провести так звану спецоперацію із заволодіння літаком повітряно-космічних сил Росії, чий пілот нібито погодився на пропозицію перейти на бік України”, – йшлося в повідомленні української спецслужби.
Голова Служби безпеки України Василь Малюк повідомив, що Червінському, який нібито переховується від слідства і є фактичним “дезертиром”, повідомлено про підозру в перевищенні повноважень, і він не уникне відповідальності.
“На мою думку, негідник, дії якого призвели до смерті одного українського військового й поранення ще сімнадцяти, має понести заслужене покарання. Справді, окремі персонажі вирішили, що можуть самовільно провести так звану спецоперацію і заволодіти російським літаком. Вони розпочали спілкування з ворожим пілотом, який нібито погодився перейти на бік України”, – наголошував Малюк.
За його словами, СБУ та ГУР МО одразу висловили свої зауваження щодо плану Червінського, його не погодили інші державні органи, оскільки спецоперація містила багато ризиків, “але окремі люди вирішили діяти на власний розсуд”.
“Як наслідок – ворожий борт не роздобули, натомість ворог дізнався, де розміщувалися українські літаки й особовий склад. І завдав ракетного удару. Загинув командир військової частини, а 17 захисників дістали поранень. Не кажучи вже про повністю розбиті два бойові винищувачі, зруйновану злітну смугу, іншу техніку та будівлі”, – розповів голова СБУ.
“Українська правда” оприлюднила своє розслідування “Рейс Ростов – Кропивницький. Як українські військові вербували російського пілота, а отримали справу від СБУ”. Ця стаття трактує події навколо аеродрому “Канатове” під іншим кутом.
Ситуацію ускладнює те, що розвідник Червінський брав участь в операції з виманювання “вагнерівців” через Білорусь 2020 року. Цей проєкт починав реалізовуватися ще за попереднього начальника ГУР, за часів президента Порошенка. При Зеленському і керівникові його офісу Єрмаку операція була зірвана. У провалі звинувачували зокрема Андрія Єрмака, а розбирання з цього приводу набули політичного забарвлення. Червінському та деяким іншим розвідникам, які готували спецоперацію, восени 2021 року анулювали закордонні паспорти.
25 квітня Шевченківський районний суд Києва взяв під варту Романа Червінського без права застави. 15 травня Київський апеляційний суд залишив запобіжний захід без змін, розвідник і надалі перебуває в СІЗО.
Наприкінці квітня 2024 року стало відомо, що матеріали справи передали у Кіровоградський районний суд міста Кропивницький.
Сам Червінський називає справу проти себе політичним замовленням і вважає її помстою через оприлюднення у 2021 році інформації про зриву спецоперації щодо “вагнерівців”.
На підтримку ексрозвідника регулярно відбуваються акції протесту під приміщеннями відповідних судів.
Під час судового засідання в Кропивницькому Червінський розповів, що після розголошення обставин зриву операції щодо “вагнерівців” йому погрожували кримінальними провадженнями. Звинувачення проти нього називає сфальсифікованими, адже, з його слів, операція з вербування російського пілота була погоджена, санкціонована головою Служби безпеки України, коли її очолював Іван Баканов, та проводилася за участі командування Збройних сил України.
15 липня 2024 року апеляційний суд Кропивницького змінив Червінському запобіжний захід, встановивши суму можливої застави в розмірі 9 084 000 грн. При цьому 27 народних депутатів та окремо ще 51 людина виявили бажання взяти колишнього розвідника на поруки.
16 липня п’ятий президент України, нардеп від “Євросолідарності” Петро Порошенко повідомив, що вніс заставу за Червінського.
Читайте також:
Перед судом у справі Червінського: СБУ переслідує його за виконання наказу ССО і Залужного, – Бутусов
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!