Фінляндія розглядає можливість самостійно провести суд над одним з лідерів російського нацистського угруповання “Русич” Яном Петровським, якого відмовилася екстрадувати в Україну через “незадовільний стан в’язниць”.
Про це в суботу, 9 грудня, повідомляє фінське видання Yle.
Національне бюро розслідувань Фінляндії вже розпочало відповідне виняткове попереднє розслідування під керівництвом Офісу генерального прокурора.
Наразі бюро розглядає матеріали, які Україна надіслала до Фінляндії в цій справі.
Ці ж матеріали є і в Офісі Генерального прокурора.
Самого Петровського, якого випустили з в’язниці в місті Вантаа, поки утримує прикордонна служба.
Уже наступного тижня заступник генерального прокурора Юкка Раппе вирішить, чи починати фактичне досудове розслідування проти Петровського за терористичні злочини. Влада Фінляндії планує якнайшвидше ухвалити це рішення.
Як зазначається у виданні Yle, відповідно до закону, злочин, скоєний за кордоном, також може бути розслідуваний у Фінляндії, якщо це є доцільним. Саме доцільність розслідування у Фінляндії терористичних злочинів, які відбулися в Україні, і намагаються визначити.
“Розслідування було б дуже винятковим, оскільки потенційний підозрюваний не є фіном, і не підозрюється, що злочин стався у Фінляндії. Згідно із законом, у таких випадках рішення про відкриття розслідування ухвалює Офіс Генерального прокурора. Генеральний прокурор також має компетенцію у розслідуванні тероризму у Фінляндії”, — наголошують журналісти.
Ян Петровський з 2004 року проживав у Норвегії, де брав активну участь у діяльності ультраправих організацій у Норвегії та Швеції. У період з 2014 по 2015 роки він воював на території України, пише Громадське.
Українські слідчі встановили причетність Петровського до збройних нападів на підрозділи українських військових, зокрема поблизу села Щастя Луганщини у 2014 році, внаслідок чого загинули бійці 24-го окремого штурмового батальйону “Айдар” та 80-ї окремої десантно-штурмової бригади Збройних сил України.
Петровському оголосили підозру за ч. 1 ст. 258-3 Кримінального кодексу. У зв’язку з переховуванням на території РФ, його оголосили у розшук.
У 2016 році він повернувся в Норвегію, однак вже за рік його депортували з країни до РФ за порушення закону про імміграцію. Там він проживав у Санкт-Петербурзі. Пізніше він брав участь у війні на боці Росії у 2022 році.
Петровський також заявляв, що “не чинив ніяких воєнних злочинів”. З його слів, його група “захищала російських людей”.
23 серпня 2923 року стало відомо арешт Петровського. Росіянина внесли до санкційного списку ЄС і США за дії, що загрожують суверенітету і незалежності України та безпеці країни
25 серпня в Офісі Генерального прокурора повідомили, що готують матеріали для екстрадиції Петровського з Фінляндії.
Як повідомили слідчі, Петровського підозрюють у терористичних злочинах, скоєних щонайменше в період з червня 2014 року по серпень 2015 року в Луганській і Донецькій областях. За даними слідства, росіянин у 2014 році спільно з терористами “ЛНР” воював проти України у складі так званої “Диверсійно-штурмової розвідувальної групи “Русич”.
15 серпня 2023 року українські прокурори направили до відповідних органів Фінляндії запит про затримання і тимчасовий арешт Петровського та надали фінській стороні всю необхідну інформацію для забезпечення арешту, аби не допустити повернення воєнного злочинця до Росії.
“Як результат, підозрюваного було затримано. Наразі ініціатор розшуку здійснює підготовку матеріалів, необхідних для екстрадиції особи”, – повідомили в Офісі.
8 грудня 2023 року Фінляндія відмовила Україні в екстрадиції Петровського.
Таке рішення ухвалили через умови в українських в’язницях, які Європейський суд з прав людини визнав такими, які порушують статтю 3 Європейської конвенції з прав людини.
У ній йдеться про те, що “ніхто не може бути підданий катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню”.
Зокрема, Європейський суд з прав людини висловив занепокоєння з приводу надмірної переповненості українських в’язниць та різних періодичних матеріальних недоліків, які мали місце в кількох в’язницях по всій країні. Як повідомляється, умови утримання в українських в’язницях ще більше погіршилися під час війни і можуть становити загрозу життю та здоров’ю.
Читайте також:
Сербія відмовилась екстрадувати до України ексгенерала СБУ Наумова
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!