Шевченківську премію-2023 нарешті вручили: біля простреленого Кобзаря у Бородянці

У місті Бородянка на Київщині в неділю, 20 серпня, відбулася церемонія нагородження Національною премією України імені Тараса Шевченка за 2022 та 2023 роки.

Про це повідомляють “Суспільне.Культура” та “Укрінформ“.

Місце нагородження обрали на центральній площі Бородянки біля памʼятника Шевченку, який був обстріляний під час окупації, але вцілів.

“Шевченко – це той, хто промовляє часом, хто промовляє певною рефлексією на те, що відбувається в різні епохи та часи нашого шляху до свободи. І зараз у часу повномасштабної війни очевидно, що цей символ – його прострілювали кулеметами, а він лиш трохи похилився, він стоїть”, — зазначив голова комітету Шевченківської премії Євген Нищук.

Фото: RFE/RL

“Українська культура – це не просто опір ворогу. Це потужний інструмент нашої атаки. Атаки в духовній сфері. Атаки, яка зруйнує ті “скрєпи”, які, на жаль, хочуть накласти кайдани на наші руки”, – зазначив в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.

Він подякував українським митцям, які представляють свої роботи за кордоном, демонструють український прапор та високу українську національну культуру, тим самим “роблячи неоціненний внесок” в український опір.

Переможців премії нагородив заступник керівника офісу президента Олексій Дніпров. Також лауреатів премії привітав очільник Київської ОВА Руслан Кравченко.

Національну премію України імені Тараса Шевченка 2023 року присуджено:

  • за книгу поезій “Орден мовчальниць” – поетесі Катерині Калитко;
  • за аудіоальбом “Пісні Української революції” – виконавцям гурту “Хорея Козацька” Тарасу Компаніченку, Максиму Бережнюку, Северину Данилейку, Ярославу Криську, Сергію Охрімчуку;
  • за книгу “Крім «Кобзаря». Антологія української літератури. 1792 – 1883” у двох частинах – літературознавцеві Михайлу Назаренку;
  • за публіцистичні статті та виступи останніх років – журналістові Віталію Портнікову;
  • за документальний фільм “Земля блакитна, ніби апельсин” – режисерці Ірині Цілик.

У категоріях “Театральне мистецтво” та “Візуальне мистецтво” лауреатів цього року не оголошували.

Не було зрештою обрано також лауреатів у додатковій номінації “За внесок у перемогу”, про що раніше повідомляв новий голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Євген Нищук.

Раніше цю номінацію ініціював офіс президента, що стало формальною причиною для Зеленського не оголошувати лауреатів Шевченківської премії-2023 у березні.

Нагадаємо також лауреатів Національної премії імені Т. Шевченка 2022 року, які також отримали свої лауреатські дипломи 20 серпня в Бородянці:

  •  “Кіномистецтво” – режисерка Катерина Горностай із повнометражним ігровим фільмом “Стоп-Земля”;
  • “Літературознавство і мистецтвознавство” – Григорій Грабович за цикл статей “Переосмислючи Павла Тичину – переосмислюючи український модернізм”;
  • “Журналістика та публіцистика” – Станіслав Асєєв із книгою “Світлий шлях: історія одного концтабору“;
  • “Література” – Тамара Горіха Зерня з романом “Доця”;
  • “Візуальне мистецтво” – художник Микита Кадан з персональною виставкою “Камінь б’є камінь” та Тіберій Сільваші за інсталяцію “Крила”;
  • “Журналістика, публіцистика” – Микола Рябчук з книгою “Лексикон націоналіста та інші есеї”;
  • “Театральне мистецтво” – Тамара Трунова, Наталка Ворожбит, Юрій Ларіонов, Андрій Ісаєнко та Валерія Ходос за виставу “Погані дороги” Київського академічного театру драмі і комедії на лівому березі Дніпра.

Читайте також:
День поховання Шевченківської премії: такої ганьби не було за всі 60 років її існування

Скандал із Шевченківськими преміями: 16 із 18 членів комітету склали повноваження

Контекст. Колізія з Шевченківською премією 2023 року

Національна премія України імені Тараса Шевченка, або Шевченківська премія – найвища мистецька державна нагорода України. Заснована у 1961 році. Вручається за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва.

Як писала “Новинарня“, вперше за багато років у день народження Кобзаря, 9 березня 2023 року, не було оприлюднено імена лауреатів Шевченківської премії. Хоча Шевченківський комітет ще 15 лютого визначив переможців конкурсу.

Після зустрічі з митцями в офісі президента повідомили, що вручення Шевченківської премії було відкладено, щоб відзначити твори на воєнну тему, які з’явилися після повномасштабного вторгнення РФ.

“Голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Юрій Макаров акцентував, що за час агресії Росії проти України, особливо з початку повномасштабного вторгнення, з’явилася велика кількість літературних творів та іншого культурного продукту про війну. Тож Комітет запропонував передбачити номінації саме для творів, створених під час війни й на воєнну тему”, – зазначалося в повідомленні пресслужби президента.

Сам Макаров 10 березня повідомив, що буде проведено додатковий конкурс “За внесок у перемогу”, і всі переможці разом будуть оголошені 22 травня. За його словами, оголошується прийом заявок на участь у додатковому конкурсі. Премія “За внесок у перемогу” встановлюється на час воєнного стану в країні.

Деякі коментатори припускали, що ОП не хоче оголошувати лауреатів, бо серед них є критик президента Зеленського публіцист Віталій Портников.

Однак 11  березня Комітет із Шевченківської премії таки назвав лауреатів 2023 року (у п’яти номінаціях із семи), і серед них – Портников.
Не визначено переможців у номінаціях візуального і театрального мистецтв.

Після скандалу з неоголошенням лауреатів Юрій Макаров 13 травня заявив, що складає з себе повноваження голови та члена Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка. Він обіймав цю посаду з грудня 2019 року.

Слідом за Макаровим заявили про відставку майже вся решта членів Шевченківського комітету.

Склад комітету станом на початок березня 2023 року: Тамара Гундорова (літературознавець), Дмитро Богомазов (театральний режисер), Володимир Войтенко (кінознавець), Майя Гарбузюк (театрознавець), Ростислав Держипільський (театральний діяч), Римма Зюбіна (актриса театру і кіно), Тетяна Кочубінська (мистецтвознавець), Юрій Макаров (журналіст), Алла Мазур (телеведуча), Любов Морозова (музикознавець), Ігор Панасов (музичний критик), Віктор Плоскіна (театральний диригент), Влада Ралко (художник), Михайло Рашковецький (мистецтвознавець), Юлія Сінькевич (генпродюсер Одеського кінофестивалю), Ірина Славінська (літературознавець), Остап Сливинський (поет), Євгеній Стасіневич (літературний критик).

На тлі масового звільнення членів Шевченківського комітету лауреатів у додатковому конкурсі “За внесок у перемогу” станом на 22 травня так і не визначили. Станом на 22 травня указ про нагородження лауреатів не був підписаний. Але того дня президент  призначив нового голову Шевченківського комітету – Євгена Нищука.

Лише 28 липня президент Володимир Зеленський підписав указ про присудження Національної премії імені Тараса Шевченка 2023 року та затвердження нового персонального складу Комітету Шевченківської премії.

Читайте також:
Вручення Шевченківської премії відклали, щоб не втратити авторів “воєнних” творів

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна