Президент України вперше за багато років 9 березня не визначив лауреатів Шевченківської премії

доповнено

В Україні вперше за багато років у день народження Кобзаря, 9 березня, не оприлюднили імена лавреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка.

За традицією, церемонія нагородження Шевченківською премією (або оприлюднення переможців) щороку відбувається не пізніше 9 березня. А здебільшого – саме в цей день, на честь народження Тараса Шевченка. Дев’ятим березня традиційно датується й указ президента України про нагородження. Зокрема, так було і на початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році.

Однак наприкінці доби 9 березня 2023 року указ Володимира Зеленського з цього приводу не оприлюднений.

Володимир Зеленський провів зустріч із діячами культури та мистецтва. Фото: пресслужба президента

При цьому пресслужба президента ввечері повідомила, що Володимир Зеленський цього дня, у 209-ту річницю від дня народження українського письменника, художника та мислителя Тараса Шевченка, зустрівся з діячами культури та мистецтва.

“Під час зустрічі обговорили шляхи поглиблення взаємодії між державою та представниками культурної сфери. Важливо продовжувати культурну, просвітницьку роботу, яка сприяла б посиленню підтримки України з боку наших партнерів і всього світу. [Президент Зеленський] запропонував напрацювати рекомендації та необхідні кроки, які мають бути підтримані з боку держави”, – ідеться в повідомленні.

Зеленський подякував “всім митцям, хто допомагає тут, хто в окопах віддає своє життя цьому. А також всім тим, хто за кордоном допомагав дипломатії та журналістиці створювати хвилю підтримки, щоб Україна не була на самоті”.

Як повідомив сайт глави держави, під час зустрічі також ішлося про присудження Шевченківської премії 2023 року. Її вручення вирішили перенести, щоб відзначити твори на воєнну тему.

“Голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Юрій Макаров акцентував, що за час агресії Росії проти України, особливо з початку повномасштабного вторгнення, з’явилася велика кількість літературних творів та іншого культурного продукту про війну. Тож Комітет запропонував передбачити номінації саме для творів, створених під час війни й на воєнну тему.
«Це буде правильно, це буде гідно», – сказав Юрій Макаров і висловив переконання, що Шевченківська премія має бути актуальною й відповідати реаліям сьогодення.
«Я повністю підтримую. Важливо не втратити людей, які стільки всього зробили в час війни. Важливо показати цим людям, що всі бачать і відзначають твори, створені під час війни, а також їхніх авторів», – відповів на це Володимир Зеленський.
Президент наголосив, що Росія має програти не лише на полі бою, а й в інформаційному просторі. Щоб подолати нав’язані агресором наративи, необхідне виробництво й поширення якісного українського контенту: музики, кіно, театральних постановок тощо. Глава держави додав, що особливо важливою є робота з дітьми та молоддю.
За результатами зустрічі Президент запропонував напрацювати рекомендації та необхідні кроки, які має підтримати держава”, – ідеться в повідомленні на сайті глави держави.

10 березня голова Шевченківського комітету Юрій Макаров дав пояснення: існуючі номінації доповнять додатковим конкурсом “За внесок у перемогу”, він ще має відбутися, переможців зрештою оголосять 22 травня.

Станом на 9 березня останнє повідомлення Комітету з Шевченківської премії датоване 15 лютого – того дня відбувся третій тур конкурсу, шляхом таємного голосування були визначені переможці конкурсу.

“За результатами конкурсу Комітет підготує та внесе Президентові України подання про присудження Національної премії, а також проєкт відповідного Указу Президента України. Після набуття чинності Указу Президента України про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка на сайті Комітету буде оприлюднено перелік лауреатів”, – ішлося в повідомленні на сайті Комітету.

Після другого туру короткі списки номінантів мали такий вигляд:

Номінанти на Шевченківську премію з літератури:

 • Олександр Авербух із книгою поезій “Жидівський король”;
 • Катерина Калитко із книгою поезій “Орден мовчальниць”;
 • Артем Чередник (Артем Чех) із романом “Хто ти такий?”.

У номінації “Літературознавство та мистецтвознавство”

 • “Коли б то Бог дав мені притулитися до університету”, “У всякого своя доля” Віктора Жадька;
 • “Крім “Кобзаря”. Антологія української літератури. 1792-1883″ Михайла Назаренка;
 • “Українське шістдесятництво: профілі на тлі покоління. Історико-літературний та поетикальний аспекти” Людмили Тарнашинської.

У номінації “Публіцистика, журналістика”

 • Ольга Дубчак із книгами “Чути українською” та “Бачити українською”;
 • Павло Казарін із книгою “Дикий Захід Східної Європи”;
 • документальний серіал “Деокупація” Богдана Логвиненка, Миколи Носка та Карини Пілюгіної;
 • публіцистика 2017-2022 років Віталія Портнікова.

У номінації “Музичне мистецтво”

 • аудіоальбом “Пісні Української революції” Тараса Компаніченка, Сергія Охрімчука, Северина Данилейка, Ярослава Криська, Максима Бережнюка;
 • музичний альбом-диптих “КОЛЯДА-ТРИБ’ЮТ” Євгена Петриченка, Богдана Пліша, Ольги Кононенко;

У номінації “Візуальні мистецтва”

 • серія робіт “Анатомія Безхребетних” Віталія Кравця.

У номінації “Кіномистецтво”

 • фільм “Клондайк” Марини Горбач;
 • документальний серіал “Колапс. Як українці зруйнували імперію зла” Олександра Зінченка та Сергія Лисенка;
 • фільм “Земля блакитна, ніби апельсин” Ірини Цілик.

У номінації “Театральне мистецтво”

 • режисер Олексій Гнатковський з комедією Вільяма Шекспіра “12 ніч, або Що собі хочете” Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка
 • вистава “Філоктет. Античний рейв” за п’єсами Софокла та Гайнера Мюллера Львівського академічного драматичного театру імені Лесі Українки (режисер Дмитро Захоженко, сценограф Олексій Хорошко, художниця по костюмах Марія Антоняк, актори/-ки Оксана Цимбаліст і Василь Сидорко).

Національна премія України імені Тараса Шевченка, або Шевченківська премія – найвища мистецька державна нагорода України. Заснована у 1961 році. Вручається за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва.
Головою Шевченківського комітету з грудня 2019 року є журналіст, телеведучий, документаліст, письменник Юрій Макаров.

Читайте також:
Стали відомі імена лауреатів Шевченківської премії-2022

 

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна