ЗАЕС – на межі блекауту. Уночі станція втратила живлення з основної лінії

Запорізька атомна електростанція вночі 10 серпня втратила живлення з основної високовольтної лінії 750 кВ. Її переключили на єдину доступну резервну лінію 330 кВ, відключення якої загрожує втратою зовнішнього живлення – блекаутом.

Про це повідомляє “Енергоатом”.

“У разі цього сценарію головну загрозу ядерній та радіаційній безпеці несе перебування 4-го енергоблоку Запорізької АЕС у стані “гарячий зупин”, який окупанти використовують із порушенням умов ліцензії на експлуатацію реакторних установок АЕС українського регулятора (Держатомрегулювання)”, – заявили в “Енергоатомі”.

Як зазначив т.в.о. виконавчого директора з виробництва та ремонтів ДП “НАЕК “Енергоатом” Тарас Ткач, за повної втрати зовнішнього живлення відключаться головні циркуляційні насоси станції – і енергоблок перейде в режим “природної циркуляції”: “В цьому випадку необхідно терміново “розхолодити” його за умов відсутності охолоджуючих насосів”.

Такий режим важкий для реакторної установки, його тривалість обмежена проєктом. Він може призвести до відмови основного обладнання енергоблока.

В “Енергоатомі” наголосили, що подальша окупація ЗАЕС, керування станцією нелегітимним та непідготовленим рашистським керівництвом, яке не несе жодної відповідальності за ядерну та радіаційну безпеку об‘єкта, постійно наближає станцію до катастрофи.

“Саме тому Запорізьку АЕС необхідно негайно повернути під повний контроль законного оператора – НАЕК “Енергоатом”, із подальшим приведенням станції до нормального режиму експлуатації й поновленням ядерної та радіаційної безпеки об‘єкта”, – підкреслили в компанії.

Як писала “Новинарня“ раніше, Росія, імовірно, планує провокації на ЗАЕС із застосуванням важкого озброєння найближчим часом.

Читайте також:
РФ нарешті надала доступ експертам МАГАТЕ до дахів 3-го і 4-го енергоблоків ЗАЕС

Контекст

До початку війни, в лютому 2022 року, до ЗАЕС вело чотири лінії 750 кВ, уточнили в МАГАТЕ.
1 липня Запорізьку атомну станцію вперше за чотири місяці вдалося підключити до єдиної доступної резервної лінії електропередач.

30 червня в ГУР повідомили, що російські окупанти “зменшують присутність” на захопленій Запорізькій атомній електростанції. В українській розвідці уточнили, що російські військові рекомендували евакуюватися персоналу, який підписав контракти з “Росатомом” – вони мають виїхати до 5 липня, “бажаний напрямок евакуації” – територія окупованого Криму.
Керівник ГУР Міноборони Кирило Буданов також заявив, що російські війська додатково замінували окуповану Запорізьку АЕС.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що сценарій з мінування Запорізької АЕС для російських окупантів затверджено.
У зв’язку з загрозою катастрофи на Запорізькій АЕС український лідер також закликав ЄС працювати над наступним пакетом санкцій і запровадити обмеження проти російської компанії “Росатом”.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба попереджає, що ризик вчинення Росією теракту на Запорізькій АЕС, яка перебуває під контролем її окупаційних військ, ставить під загрозу весь простір ОБСЄ.

Станом на ранок 5 липня окупована росіянами ЗАЕС працює в штатному режимі. Значних переміщень живої сили та техніки окупантів не зафіксовано.

6 липня глава української військової розвідки Кирило Буданов заявив, що загроза техногенної катастрофи на Запорізькій АЕС знижується.

Цього ж дня стало відомо, що війська РФ продовжують нарощувати присутність на ЗАЕС. Там ворог укріплюється, наче готується до бою, а на покрівлях будівель по периметру станції встановлює вогневі позиції.

Читайте також:
Українські працівники ЗАЕС чинять опір окупантам, ті їх шантажують і б’ють, – Генштаб

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна