Ми не бачили, щоб білоруські війська були фактично втягнуті у війну, – Білий дім

Сполучені Штати не бачать ознак прямої участі збройних сил Білорусі у бойових діях на території України, однак вважають, що білоруський режим забезпечує безпосередню допомогу Росії в її жорстокій війні проти нашої держави.

Про це у вівторок, 20 грудня, під час телефонного пресбрифінгу заявив координатор Ради нацбезпеки при Білому домі Джон Кірбі, передає “Укрінформ“.

“Ми не бачили, щоб білоруські війська були фактично втягнуті в конфлікт, і так залишається до сьогодні”, – зазначив представник Білого дому.

Однак, підкреслив Кірбі, хоча військові РБ і не брали безпосередню участь у російському вторгненні, білоруська влада надала пряму допомогу Росії для її вторгнення в Україну.

“Білорусь допомогла Росії розв’язати війну в Україні – вони на самому початку дозволили російським військам розміщуватися та розгортатися на білоруській території, створивши можливість для дій за межами Білорусі”, – зауважив Кірбі.

Крім того, за його словами, режим у Мінську надав свій повітряний простір для авіаційних і ракетних ударів по Україні.

Читайте також:
Візит Путіна до Лукашенка: домовилися розширювати співпрацю у військовій сфері

Контекст

10 жовтня самопроголошений президент Білорусії Олександр Лукашенко заявив, що домовився з президентом РФ Володимиром Путіним про розгортання спільного регіонального угруповання військ “у зв’язку із загостренням на західних кордонах Союзної держави”.

За офіційними даними, основу регіонального угруповання військ (сил), повідомляли в Міноборони, складатимуть Збройні Сили Білорусії за штатом мирного часу, а також окремі військові формування Російської Федерації.

Загалом ідеться про 9 тисяч осіб – мало для вторгнення в Україну з півночі.

Водночас після рішення влади в Москві про мобілізацію на війну з Україною розвідка інформувала, що Білорусь готується прийняти 20 тис. мобілізованих росіян.

Напередодні Лукашенко заявив, що в країні запроваджено режим контртерористичної операції (КТО) у зв’язку із загостренням ситуації з боку України та розпочато процедури, пов’язані з розгортанням союзного угруповання військ.

Свої заяви самопроголошений президент робить у руслі месиджів білоруської та російської пропаганди, буцімто Україна готує вторгнення чи удари по території Білорусі. Силовики РБ також говорять про “наміри” України захопити якісь райцентри на території Білорусі, щоб наступати далі на Мінськ.
Київ категорично спростовує ці закиди.

24 лютого 2022 року російські війська вторглися на територію України зокрема і з території Білорусі. Однак тоді не йшлося про реальну участь армії РБ у цьому вторгненні.
Після того, як на початку квітня російські ЗС втекли з півночі України, в Білорусі залишалося невелике угруповання армії РФ – переважно для обслуговування ракет і літаків, що продовжили обстріл української території з Білорусі.

На початку жовтня представник Головного управління розвідки Міноборони Вадим Скібіцький заявляв, що Путін намагається змусити Лукашенка напряму вступити у війну проти України. При цьому біля українського кордону було зосереджено тільки шість батальйонів, надалі – дев’ять БТГр.

3 грудня міністр оборони РФ Шойгу підписав у Мінську таємний протокол щодо військової співпраці.

Станом на кінець грудня і розвідка, і ГШ ЗСУ надалі стверджують, що в Білорусі “ознак формування наступальних угруповань противника не виявлено”.

МО Білорусі 13 грудня заявляло про початок “раптової перевірки бойової готовності” за дорученням самопроголошеного президента Лукашенка. Перевірка закінчилася 19 грудня, в день візиту Путіна у Мінськ.

Читайте також:
Білоруська армія: хто на нас зібрався нападати з півночі

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна