Україна повністю зупинила ЗАЕС. ГУР повідомляє про загрозу обстрілу

Запорізька атомна енергостанція повністю зупинена.

Про це вранці в неділю, 11 вересня, повідомила пресслужба НАЕК “Енергоатом”.

“Сьогодні, 11 вересня 2022 року, вночі, о 03:41 енергоблок №6 ЗАЕС відключили від енергомережі. Йде підготовка до його розхолодження та переведення у холодний стан.

Останні три доби 6-й енергоблок працював в режимі острова, заживлюючи лише власні потреби ЗАЕС на критично низькому рівні потужності (від 114 до 140 МВт), оскільки через російські обстріли були пошкоджені всі лінії зв‘язку Запорізької АЕС з енергосистемою України.

Вчора ввечері після поновлення працездатності однієї із цих ліній зв’язку електроживлення власних потреб ЗАЕС стало можливим від енергосистеми України. Відтак було прийнято рішення щодо відключення енергоблока №6 і переведення його в найбільш безпечний стан – холодний зупин.

У разі повторного пошкодження ліній зв‘язку з енергосистемою, ризик чого залишається великим, живлення власних потреб ЗАЕС відбуватиметься від дизель-генераторів, термін роботи яких обмежений технологічним ресурсом і обсягами наявного дизельного пального”, – розповіли в НАЕК.

“Енергоатом” здійснює всі можливі заходи, щоб організувати постачання на ЗАЕС додаткових партій дизельного пального.

Для недопущення аварійної ситуації на станції необхідно припинити рашистські обстріли ліній зв‘язку ЗАЕС з енергосистемою та створити навколо неї демілітаризовану зону. Після цього лінії зв‘язку можна буде відремонтувати, забезпечити включення і подальшу безпечну роботу ЗАЕС.

При цьому вдень 11 вересня НАЕК поширила повідомлення Головного управління розвідки МОУ про те, що окупанти найближчим часом можуть здійснити черговий обстріл Запорізької АЕС.

“Командування російських окупаційних військ імовірно планує черговий провокаційний обстріл міста Енергодар та Запорізької атомної електростанції. Окупанти традиційно планують звинуватити в цьому Україну.

Отримано інформацію, що підрозділам 94-ї дивізії росгвардії, які дислокуються на території ЗАЕС, надійшла команда о 14.00 зайти в укриття і перебувати там до “особливого розпорядження”, – зазначили в ГУР.

У розвідці наголошують, що російські війська та окупаційна адміністрація повинні покинути територію ЗАЕС та міста Енергодар. ЗАЕС має бути демілітаризована без жодних додаткових умов. Сама станція повинна повернутися під контроль українського “Енергоатому” та МАГАТЕ.

Читайте також:
Путін може скористатися звітом МАГАТЕ про ЗАЕС і запустити процес, аналогічний “Мінську”, – ISW

Передісторія

Російські війська окупували місто Енергодар Запорізької області та з 4 березня захопили Запорізьку АЕС. Тоді по станції було завдано першого обстрілу.

Надалі атомна станція залишається в енергомережі України. Але на території ЗАЕС росіяни розмістили військову техніку та використовують її як щит, обстрілюючи звідти підконтрольну Україні територію. Українська розвідка поширила інформацію про те, що російська армія фактично замінувала енергоблоки ЗАЕС.

5 серпня росіяни двічі вчинили обстріли в бік Запорізької АЕС. Було зафіксовано три вибухи біля промислового майданчика ЗАЕС. Ворог влучив у високовольтну лінію зв’язку 330 кВ ВРП автотрансформатора ЗАЕС–Запорізька ТЕС, пошкодивши дві лінії електропередачі. Ввечері було зафіксовано три влучання на майданчик АЕС. Обстріли пошкодили азотно-кисневу станцію та об’єднаний допоміжний корпус на АЕС. Після цього було з міркувань безпеки відключено від мережі 4-й енергоблок АЕС.

Станом на ранок 6 серпня Запорізька АЕС працювала з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки, заявили в НАЕК “Енергоатом”.

Обстріли Енергодара й території поруч із ЗАЕС тривають і надалі. За висновком української влади, обстрілів завдають ЗС РФ з метою ядерного шантажу і провокацій.

24 серпня супутник зафіксував пожежі поблизу Запорізької АЕС.

Міністерство закордонних справ України закликає світову спільноту негайно вжити заходів для примусу Росії звільнити ЗАЕС та передати електростанцію під контроль України.

25 серпня дії окупантів спричинили повне відключення ЗАЕС від електромережі – вперше в історії.

Наступного дня ЗАЕС підключили до мережі, станція надалі виробляла електроенергію для потреб України.
Станом на 27 серпня працюють два блоки Запорізької АЕС.

Безпека ЗАЕС була темою засідання Радбезу ООН 11 серпня. Українська делегація заявила, що Росія має допустити місію МАГАТЕ на АЕС. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш закликав до негайного припинення воєнних дій поблизу найбільшої в Європі атомної електростанції та створення демілітаризованої зони навколо ЗАЕС.

Москва заявила, що підтримує роботу місію МАГАТЕ, але відкинула вимогу вивести війська з ЗАЕС та її околиць для створення демілітаризованої зони.

1 вересня на станції побувала місія МАГАТЕ на чолі з гендиректором організації Рафаелем Гроссі. На АЕС для моніторингу залишились спершу п’ятеро, а потім двоє представників місії.

6 вересня МАГАТЕ опублікувало звіт за підсумками місії на Запорізьку атомну енергостанцію. У ньому організація констатує присутність там військової техніки РФ та пропонує створити охоронну зону навколо АЕС.

Читайте також:
Зона ядерної безпеки навколо Запорізької АЕС потрібна вже зараз, – глава МАГАТЕ

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна