“Справа СЗР”: Венедіктова каже, що проти Порошенка зібрали достатньо доказів для підозри у скоєнні важкого злочину

Генпрокурор Ірина Венедіктова зазначає, що у справі п’ятого президента та лідера "Європейської солідарності" Петра Порошенка зібрано достатньо доказів для повідомлення про підозру, однак КПК дозволяє затягувати справу. Джерело: Венедіктова у відеозверненні Пряма мова Венедіктової: Сьогоднішня справа – це справа, в якій зібрано достатньо доказів для повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого злочину. Санкція статті передбачає покарання ‪від 7 до 10 років позбавлення волі. На жаль, численні недоліки та суперечності КПК надають можливість недоторканним і далі залишатися такими. Зверніть увагу, як за чинним Кримінальним процесуальним кодексом можна до безкінечності затягувати справу". Деталі: Вона нагадала, що кожен підозрюваний може мати одночасно до 5 захисників. Кожен із захисників може знайомитись із матеріалами розслідування у зручний для них час. У разі зміни захисника, у нього з'являються підстави знайомитися з матеріалами спочатку. У разі неприбуття будь-кого із захисників у підозрюваного є можливість відмовитись від участі у слідчих діях. Кожен захисник, приміром, має можливість подавати клопотання про відвід судді і навіть ідентичне клопотання, але іншого захисника, має бути розглянуто. А для цього основний судовий процес зупиняється, клопотання передається до системи автоматизованого розподілу справ у суді, та вже новий суддя розглядає таке клопотання. Також Венедіктова запевняє, що сторона захисту Порошенка протягом всього розслідування всіляко намагалась затягнути процес, ставлячи під сумнів "абсолютно все". Що було раніше: 8 липня суд почав третє засідання з обрання запобіжного заходу Порошенку. Під час засідання стало відомо, що слідство у справі завершило розслідування. Після цього, на думку і захисту, і прокуратури, обирати запобіжний захід уже неможливо. Знати більше: Суд над Порошенком. Розбираємо деталі справи Передісторія: 10 червня у ДБР прокурори Офісу генпрокурора за дорученням генпрокурора повідомили про підозру Порошенку. Порошенка підозрюють в тому, що він схилив голову Служби зовнішньої розвідки Єгора Божка до незаконного наказу, а саме до призначення на посаду заступника голови СЗР скандального Сергія Семочка. 18 червня у Печерському суді почали обирати йому запобіжний захід. Прокуратура повідоляла, що буде клопотати про обрання для Порошенка тримання під вартою, але передумала і змінила клопотання на особисте зобов'язання. Суддя Печерського суду Києва переніс засідання щодо обрання запобіжного заходу п’ятому президенту Петру Порошенку на 1 липня, а пізніше оголосив перерву в засіданні до 8 липня.

 

Генеральний прокурор Ірина Венедіктова вважає, що у справі п’ятого президента Петра Порошенка щодо заступника голови СЗР Семочка зібрано достатньо доказів для повідомлення про підозру у скоєнні важкого злочину, однак адвокати затягують справу.

Про це Венедіктова заявила у спеціальному відеозверненні на YouTube-каналі офісу генпрокурора ввечері в середу, 8 липня.

“Сьогоднішня справа – це справа, в якій зібрано достатньо доказів для повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого злочину. Санкція статті передбачає покарання ‪від 7 до 10 років позбавлення волі.
На жаль, численні недоліки та суперечності КПК надають можливість недоторканним і далі залишатися такими. Зверніть увагу, як за чинним Кримінальним процесуальним кодексом можна до безкінечності затягувати справу”, – сказала генпрокурорка.

Венедіктова наголосила, що заяви про нібито скоєння злочинів п’ятим президентом приходять з усієї України, зокрема останні – з Рівного й Маріуполя, вони за формальними ознаками вносяться до ЄРДР. При цьому чотири розслідування вже було закрито.

Що ж до розгляду справи про СЗР, прокурорка нагадала, що кожен підозрюваний може мати одночасно до п’яти захисників, і ті можуть знайомитись із матеріалами розслідування у зручний для них час. У разі зміни захисника в нового адвоката з’являються підстави знайомитися з матеріалами спочатку. У разі неприбуття будь-кого із захисників у підозрюваного є можливість відмовитись від участі у слідчих діях. Кожен захисник має можливість подавати клопотання про відвід судді і навіть ідентичне клопотання, але іншого захисника, має бути розглянуто. А для цього основний судовий процес зупиняється, клопотання передається до системи автоматизованого розподілу справ у суді, і вже новий суддя розглядає таке клопотання.

Щодо того, що напередодні суд зібрався вночі і виніс ухвалу про продовження строків досудового розслідування у справі Порошенка, Венедіктова зазначила, що судове засідання було призначене ще на позавчора, однак сторона захисту не з’явилась.

“Вчора о 14:00 засідання таки почалось, але адвокати заявили відвід судді, і лише після розгляду відводу о 18:30 розпочався розгляд основного клопотання по суті. Суд прийняв рішення майже ‪о першій ночі‬.‬ Сторона захисту, як і протягом всього розслідування, всіляко намагалась затягнути процес, ставлячи під сумнів абсолютно все”, – прокоментувала генпрокурорка.

За її словами, зібрані під час досудового розслідування докази наразі визнані достатніми для складання обвинувального акту, і сьогодні підозрюваним, стороні захисту, а також потерпілій стороні відкрили доступ до матеріалів досудового розслідування.

“Далі – суд. Прокурорська тяганина із справами має закінчуватися”, – сказала Венедіктова.

“Щодо обрання запобіжного заходу: суд і прокурори продемонстрували незаангажованість і професійність в процесуальній площині – запобіжний захід обирався для забезпечення поведінки підозрюваного під час досудового розслідування. Слідство завершено”, – зазначила глава ОГП.

Як інформувала “Новинарня“, 10 червня Петрові Порошенку нібито вручили підозру в Державному бюро розслідувань у справі про призначення заступника керівника Служби зовнішньої розвідки Сергія Семочка. Сталося це тоді, коли експрезидент прийшов на допит у ДБР.
Вручити підозру хотів представник офісу генпрокурора, який не представився. Порошенко та його захисники називають такі діями незаконними, посилаючись на те, що повідомляти про підозру народному депутату має генеральний прокурор.

Глава ОГП Ірина Венедіктова переконує, що генпрокурор має всі законні підстави доручити іншим прокурорам здійснити письмове повідомлення про підозру. За її словами, це передбачено частиною 2 статті 481 Кримінального процесуального кодексу.
30 червня вона опублікувала спеціальне відео, щоб довести правильність підозри Порошенку.

18 червня Печерський райсуд Києва почав розгляд щодо запобіжного заходу для Петра Порошенка в цій справі, однак переніс засідання на 1 липня (через смерть та похорон батька Порошенка), згодом – на 8-ме.

Слідство підозрює, що у 2018 році, будучи президентом, Порошенко “шляхом видання явно злочинного наказу схилив” військову посадову особу – голову СЗР Єгора Божка – “до перевищення ним влади і службових повноважень”, тобто до призначення Семочка.

Початково офіс генерального прокурора України подавав до Печерського районного суду Києва клопотання щодо застосування до Петра Порошенка запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави у 10 млн грн. Потім пропозицію запобіжного заходу змінили на особисте зобов’язання.

Розгляди “справи Порошенка” в суді супроводжуються багатотисячними мітингами його прибічників, які вважають дії влади, прокуратури і ДБР, політичним переслідування експрезидента.

8 липня стало відомо, що досудове розслідування у справі щодо ДБР завершено, після цього, на думку і захисту, і прокуратури, обирати запобіжний захід уже неможливо. Тож Печерський райсуд не став визначати запобіжний захід для Порошенка.

Читайте також:
Слідчий у справі Порошенка заявив про тиск та закрив одне із проваджень, – адвокат

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна