Відірвані пальці, розтрощена нога. З’явилися дані про травми полонених моряків ВМСУ

доповнено (спростування омбудсмана)

Моряки ВМС ЗС України, захоплені в полон росіянами, отримали під час нападу 25 листопада важкі травми й каліцтва – в одного відірвані пальці, в іншого розтрощена нога.
Про це 6 грудня в ефірі телеканалу “Прямий” розповіла радник командувача ВМСУ Вікторія Христенко (див. відео).

Вона не уточнила, які саме в кого травми та який стан третього пораненого.

“У одного з хлопців важке поранення ніг. Те, що він пересувається з милицями, ні про що нам не каже – ми не бачимо його поранень і яку йому зробили операцію в ізоляторі. В одного з хлопців травматична ампутація пальців кисті”, – розповіла Христенко.

За її словами, об’єктивно говорити про стан поранених неможливо, бо до них у СІЗО “Матроська тиша” не пускають українського консула.

“На жаль, жодного відео чи підтвердження іншого характеру поранень наші консули офіційно не отримали, крім того, що поранених нібито відвідала омбудсмен Москви“, – сказала Вікторія Христенко.

Зазначається, що цю інформацію отримано від волонтерів, які допомагали морякам під час перебування в Сімферопольському СІЗО.

ОНОВЛЕНО. Ввечері 7 грудня уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денисова поширила повідомлення, в якому спростувала заяви про каліцтва українців. Таку інформацію вона надала з посиланням на російську колегу Москалькову.

“Тетяна Москалькова відвідала і наших поранених моряків у «Матросской тишине». Лікар-психолог, який оглядав їх під час оформлення у СІЗО заявив, що їхній стан не пригнічений. Щодо поранень, їхній діагноз – осколкові поранення легкого ступеня. Ніякої ампутації кінцівок чи пальців рук не було, пошкоджено лише сухожилля та м’які тканини. Зараз у одного з хлопців на руці гіпс, через ушкодження сухожиль”, – написала Денисова у “Фейсбуці”.

“Палати, у яких вони утримуються – у задовільному стані. Двоє з моряків перебувають у двомісних палатах, а один – у тримісній палаті. Вони ходять на прогулянки і забезпечені одягом за сезоном.
Всі троє – Андрій Артеменко, Василь Сорока і Андрій Ейдер – написали електронні листи і найближчим часом їх отримають рідні. Також відкриті внутрішньо тюремні рахунки, які будуть поповнені коштами”, – переказала Денисова.

Матрос Андрій Ейдер (1999 р.н.)

Старший матрос Андрій Артеменко (1994 р. н.)

Поранення в ході нападу кораблів ЧФ і ПС ФСБ Росії отримали українські моряки Андрій Артеменко, Андрій Ейдер та співробітник СБУ Василь Сорока. Їх нібито прооперували та арештували в окупованій Керчі, після чого перевезли в Москву із рештою полонених.

Також Христенко закликала писати листи полоненим морякам, зауваживши, що листи повинні бути російською мови, не мати української символіки та не порушувати політичні теми, інакше їх не пропустить тюремна цензура.

Читайте також:
Адвокат Закревська повідомила про стан полонених військових ВМСУ у Москві

Як повідомляла “Новинарня“, 23-25 листопада корабельна група Військово-Морських сил ЗС України у складі двох нових малих броньованих артилерійських катерів (МБАКів) “Бердянськ” і “Нікополь” та рейдового буксира “Яни Капу” здійснювала плановий перехід з Одеси до Азовського моря, де в Бердянську й Маріуполі створюється українська військово-морська база.

Про намір здійснювати перехід заздалегідь було поінформовано російську сторону відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства.

Проте, всупереч Конвенції ООН з морського права та Договору між Україною і Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки, прикордонні кораблі РФ – катери типу “Соболь”, пскр “Дон”, катери типу “Мангуст”, мпк “Суздалец” – здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України”.

Приблизно о 8:30 ранку 25 листопада ПСКР “Дон” двічі таранив буксир “Яни Капу”, пошкодивши йому один із двох головних двигунів. Унаслідок навалу інший російський прикордонний корабель, “Ізумруд”, отримав пробоїну й почав боротися за живучість. Було пошкоджено також “Дон”.

Надалі вісім суден РФ тримали український ордер у Керченській протоці на підході до Кримського мосту. Росіяни перегородили фарватер під мостом старим суховантажем і попередили про застосування зброї та спецназу.

Близько 20-ї години, коли конвой уже повертався до Одеси, у нейтральних водах росіяни відкрили вогонь на ураження по українських суднах і захопили моряків у полон. Вогонь вівся зокрема з артустановок і ракетами з вертольотів.

За інформацією ВМСУ, шість українських моряків отримали поранення, з них двоє – важкі. Допомогу їм надавали росіяни.

Росія визнала факт нападу на українські кораблі, які нібито “порушили державний кордон РФ” та “здійснювали небезпечні маневри”. Це перший факт офіційного визнання військової агресії Росії проти України з початку війни 2014 року.

Рада нацбезпеки прийняла рішення про запровадження воєнного стану. 26 листопада президент Петро Порошенко видав указ, а Верховна Рада затвердила воєнний стан у десяти прикордонних областях терміном на 30 днів.

Генштаб ЗСУ оприлюднив радіоперехоплення розмов офіцерів РФ під час атак на українські кораблі.

Також стало відомо, що російський депутат анонсував напад на катер ВМСУ ще за три дні до інциденту

Командувач ВМСУ Ігор Воронченко не підтвердив застосування українцями зброї проти агресорів у Чорному морі.

ЗМІ спершу опублікували список 23 полонених моряків. Згодом стало відомо, що їх 24, з них два співробітники СБУ.

27-28 листопада підконтрольні РФ суди в Сімферополі й Керчі заарештували їх усіх на два місяці за нібито “кримінальне правопорушення” (до 25 січня 2019 року).

Надалі військовополонених перевезли до Москви, в сізо “Лефортово” та – трьох поранених – у “Матроську тишу”. До них тривалий час не було доступу адвокатів і консулів.

6 грудня МЗС стало відомо що Росія пустила консулів до українських військовополонених.

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна