У ПАРЄ зламали схему “непомітного” зняття санкцій з Росії

 

Бюро Парламентської асамблеї Ради Європи відкинуло пропозицію не розглядати “російське питання” на поточній сесії, що починається 8 жовтня, та відкласти його розгляд на рівень постійного комітету Асамблеї.

Про це повідомляє “Європейська правда” з посиланням на кілька джерел у складі Бюро.

“Як відомо, на цій сесії Асамблея має розглянути пропозицію про внесення змін до регламенту, щоби максимально ускладнити поновлення санкцій проти делегації будь-якої держави-члена. Внесення цих змін є вимогою Росії – лише за цієї умови РФ повернеться до роботи в ПАРЄ і відновить сплату внесків. Однак ані прибічники, ані противники РФ не мають впевненості у своєму успіху”, – пише видання.

Через це, зазначає “ЄП”, керівництву ПАРЄ запропонували взагалі відмовитися від розгляду питання санкцій на сесії та доручити його розгляд так званому Постійному комітету – одному з керівних органів ПАРЄ, що збереться у Гельсінкі 23 листопада.

“До “посткому” входить значно менше депутатів, їхня позиція більш прогнозована, а його засідання не привертає уваги преси. Розгляд російського питання на рівні “посткому” практично гарантував би ухвалення санкційного рішення на користь росіян”, – ідеться в повдіомленні.

Перенесення розгляду питання підтримав зокрема проросійський генсек РЄ Турбйорн Ягланд. Однак більшість членів Бюро ПАРЄ висловилися проти такого сценарію.

“Ця пропозиція пролунала, але зустріла шалений опір”, – розповів один зі співрозмовників “ЄП”.

Видання також інформує, що в останні дні вересня політичні групи ПАРЄ (а від них і інші депутати) та уряди всіх країн-членів отримали із секретаріату Ради Європи документ зі статусом “не для поширення”, підготовлений на прохання генерального секретаря Ягланда.

У описі документу юридичний радник Ради Європи німець Йорг Полякевич доводить, що механізм санкцій має бути скасований, бо суперечить духу Статуту РЄ (хоча цей механізм також прописаний саме у Статуті).

Щонайменше, потрібно скасувати право Асамблеї накладати найпотужніші санкції – позбавлення права голосу делегації країн-порушниць, стверджує Полякевич.

На його думку, санкції, накладені ПАРЄ без консультацій з Комітетом міністрів (тобто з країнами-членами), порушують баланс влади у Раді Європи. До того ж російських депутатів не можна карати за урядову політику, наголошує висновок.

Попри “закритий” статус документа, з’явилися контрвисновки від юристів. Так, “ЄП” інформує про документ за підписом Мішеля Вальброка – авторитетного бельгійського професора у галузі європейського права. Він впевнений, що Полякевич “ґрунтував свої висновки на викривленні статей 8 і 9 статуту”. Вальброк також зауважив, що російську делегацію покарали не за політику уряду, як каже документ Полякевича, а за дії cаме російської делегації у ПАРЄ.

Читайте також:
Бюро ПАРЄ запустило розробку рішення на повернення Росії в Асамблею

Як повідомляла “Новинарня“, Верховна Рада України 2 жовтня ухвалила заяву, в якій стверджується, що український парламент перегляне основи і механізми співпраці з ПАРЄ, якщо в Асамблеї знімуть обмежувальні заходи з делегації Російської Федерації в обхід резолюцій.

ПАРЄ голосуватиме щодо змін до свого регламенту, які можуть ускладнити накладення санкцій на РФ, на засіданні 9 жовтня.

Як інформувала “Новинарня“, російська делегація вже понад три роки не бере участі в роботі Парламентської асамблеї Ради Європи, усунута звідти через агресію Кремля проти України. Через це росіяни торік припинили платити внески до бюджету Ради Європи, чим спровокували масштабну кризу в організації. Відтак керівництво РЄ прагне повернути Росію до Ради Європи.
ПАРЄ на жовтневій сесії планує внести зміни до правил Асамблеї щодо накладання санкцій та, відповідно, повернути росіян без виконання ними жодної вимоги з попередніх резолюцій.
За даними ЗМІ, цей процес підтримують генсек РЄ Турбйорн Ягланд, низка урядів (зокрема Франції, Німеччини) та впливових депутатів.
“Прощення Росії” в Страсбурзі намагаються сховати зміни за обгорткою “реформи Асамблеї”, навіть не згадуючи про Росію в проекті рішення.

Читайте також:
Україна готує демарш на випадок повернення Росії в ПАРЄ

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.